Теми статей
Обрати теми

Дві юрособи, один директор: як підписати акт?

Амброзяк Наталя, юрист
Два підприємства, у яких директор — одна і та ж сама особа, уклали договір підряду. Договір ми підписали, надавши від імені однієї з юросіб довіреність. А як бути з актами виконаних робіт? Чи може директор підписувати їх? Чи теж треба когось уповноважити на це?

Упевнені, що усі ви добре пам’ятаєте: одна і та ж сама людина не може підписувати договір з різних сторін.

Про це ми писали неодноразово (див. «Податки & бухоблік», 2020, № 55, с. 30, 2019, № 84, с. 21 і № 67, с. 72).

На заваді стає ч. 3 ст. 238 ЦКУ: представник не може здійснювати правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є. Виняток: комерційне представництво.

Але що робити з документами, що супроводжують виконання договору? Наприклад, з актами приймання-передачі виконаних робіт.

Для того, щоб зрозуміти, чи працює тут ч. 3 ст. 238 ЦКУ, треба визначитися з тим, чи є підписання акта правочином.

Згідно з ч. 1 ст. 202 ЦКУ правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

Договір — це правочин.

Деякі дії у рамках договору теж можуть вважатися правочином.

Наприклад, якщо у вас рамковий договір поставки і кожне конкретне постачання прив’язується до підписання окремої специфікації, що містить істотні умови. Специфікація у такому разі — це правочин.

А ось акт приймання-передачі виконаних робіт в загальному випадку, вважаємо, таким не є.

Що говорить судова практика?

На сьогодні Верховний Суд дотримується позиції: акт ≠ правочин

Аргументують це тим, що акт приймання-передачі є лише одним з доказів, що підтверджують належне виконання зобов’язань за договором, не маючи при цьому ознак правочину (постанови ВС від 11.03.2018 р. у справі № 910/12827/17 і від 17.09.2019 р. у справі № 916/2750/18*). У деяких рішеннях Верховний Суд вказує, що акт — не правочин, оскільки він є лише первинним документом (постанова ВС від 22.05.2018 р. у справі № 910/12258/17**).

* Див. за посиланнями: reyestr.court.gov.ua/Review/73410691 і reyestr.court.gov.ua/Review/84349836 відповідно.

** Див. за посиланням: reyestr.court.gov.ua/Review/74221291.

Висновок: оскільки Верховний Суд вважає, що акт — не правочин, то і перейматися щодо одного підпису на ньому з двох сторін не варто. Адже ч. 3 ст. 238 ЦКУ тут не працює.

Але припускаємо, що, швидше за все, при перевірці фіскали поставляться з недовірою до актів, підписаних з двох сторін однією і тією ж особою. Зокрема, можуть запідозрити тут нереальну операцію.

Тому радимо уникати таких ситуацій, включивши в довіреність і бажано в рішення загальних зборів*** право від імені однієї з юросіб — сторони договору не лише підписати договір, але і «підмахнути» акт приймання-передачі виконаних робіт.

*** Див. детальніше в «Податки & бухоблік», 2019, № 84, с. 21.

Як варіант можна зовсім обійтися без підпису з боку замовника. Скористатися механізмом «немає підпису на акті, немає мотивованої відмови від його підписання — роботи вважаються прийнятими» з ч. 4 ст. 882 ЦКУ або подібних положень договору. Однак відсутність акта може збентежити перевіряючих так само, як і однакові підписи на ньому.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі