* Закон України «Про фінансовий лізинг» від 04.02.2021 р. № 1201-IX, який набуде чинності через 3 місяці з дня опублікування (опублікований у газеті «Голос України» від 13.03.2021 р. № 47) і застосовуватиметься тільки до відносин, що виникли після набуття ним чинності.
Отримуємо лізингове авто
Бухоблік. Якщо договір користування авто відповідає хоча б одній з ознак фінансової оренди, то отримане у фінансовий лізинг авто (пп. 4, 5 НП(С)БО 14 «Оренда») орендар у бухобліку одразу зараховує до складу активу (до складу незавершених капітальних інвестицій (Дт 152), із подальшим зарахуванням при введенні авто в експлуатацію до складу основних засобів (Дт 105 «Транспортні засоби»)) і одночасно визнає зобов’язання перед орендодавцем (Кт 531 «Зобов’язання з фінансової оренди») за найменшою з оцінок на початок терміну оренди:
— справедливою вартістю активу або
— теперішньою вартістю суми мінімальних орендних платежів (порядок розрахунку якої наведений у додатку 1 до НП(С)БО 14).
Отримане у фінлізинг авто орендар може відразу вводити в експлуатацію як об’єкт ОЗ
Як правило, орендне зобов’язання визнається за теперішньою (дисконтованою) вартістю майбутніх орендних зобов’язань. При її розрахунку слід урахувати умови сплати лізингових платежів: сплачуються вони на початку (авансом) або наприкінці кожного періоду.
Крім того, в первісну вартість отриманого об’єкта фінлізингу, окрім орендного зобов’язання, включаються й інші витрати, пов’язані з отриманням, доставкою і доведенням об’єкта до стану, в якому він придатний до експлуатації (п. 8 НП(С)БО 7 «Основні засоби»). Зокрема, сюди може потрапляти відшкодування витрат лізингодавцю, пов’язаних з отриманим об’єктом лізингу (наприклад, пенсійного збору за першу держреєстрацію авто).
З місяця, що йде за місяцем введення в експлуатацію, лізингове авто амортизують протягом періоду його очікуваного використання (п. 7 НП(С)БО 14). Якщо після закінчення договору фінлізингу авто залишаєте у себе, то період очікуваного використання у вас дорівнюватиме строку його корисного використання.
Метод амортизації вибираєте самостійно (орієнтуючись на один із тих, що використовуєте для амортизації своїх подібних ОЗ). Суму амортизації відображаєте у складі витрат (залежно від напряму використання отриманого в лізинг авто): Дт 23, 91 — 94 — Кт 131.
Не забуваємо на кожну дату балансу частину довгострокових зобов’язань перед орендодавцем, строк погашення яких припадає на наступні 12 місяців, переводити до складу поточних (Дт 531 — Кт 611).
Податок на прибуток. Високодохідники (а також малодохідники-добровольці) амортизують отримане у фінлізинг авто ще й у податковому обліку. Роблять це за правилами, встановленими п. 138.3 ПКУ, з подальшим застосуванням амортизаційних різниць (див. БЗ 102.05). Нагадаємо, для транспортних засобів (група 5) встановлено мінімальний строк використання — 5 років. Хоча при дотриманні умов, прописаних у п. 431 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ, на лізингове авто можна встановити «прискорений» мінімальний строк корисного використання — 2 роки.
ПДВ. Передача авто у фінлізинг вважається постачанням (п.п. «а» п.п. 14.1.191 ПКУ) і є об’єктом оподаткування ПДВ (п.п. «а» п. 185.1 ПКУ). Відповідно одержувач авто має право на податковий кредит (ПК) відразу ж при отриманні авто в лізинг. Датою виникнення права на ПК у лізингоотримувача є дата фактичного отримання об’єкта фінлізингу (n. 198.2 ПКУ). Але щоб це право спрацювало, ПН на авто має бути вчасно зареєстрована в ЄРПН.
Лізингові платежі
Бухоблік. Лізинговий платіж зазвичай включає дві складові: суму компенсації вартості предмета лізингу і суму відсотків (винагороди) за надане у фінансовий лізинг майно (фінансові витрати). Хоча, враховуючи норми ч. 2 ст. 16 Закону № 723*, може містити й інші витрати лізингодавця, безпосередньо пов’язані з виконанням договору лізингу. А за новим Законом № 1201 інші складові, зокрема платежі та/або витрати, безпосередньо пов’язані з виконанням договору фінансового лізингу і передбачені таким договором.
* Закон України «Про фінансовий лізинг» від 16.12.97 р. № 723/97-ВР.
Частину лізингового платежу в сумі компенсації вартості предмета лізингу показують як погашення заборгованості за майно, отримане у фінансову оренду: Дт 611 — Кт 311.
А ось відсотки за надання у фінлізинг майна відображають за правилами, прописаними в п. 5 НП(С)БО 14. Різницю між сумою мінімальних орендних платежів і вартістю об’єкта фінансової оренди, за якою він був відображений у бухобліку на початку терміну фінансової оренди, відображають у фінансових витратах.
Фінансові витрати лізингоотримувач відображає у бухобліку лише в сумі, що належить до звітного періоду
Тобто показують їх не відразу при отриманні об’єкта фінлізингу, а шляхом розподілу між звітними періодами протягом терміну фінансової оренди, як показано в додатку 1 до НП(С)БО 14, з урахуванням орендної ставки відсотка і умов сплати лізингових платежів (на початку (авансом) або наприкінці кожного періоду).
Якщо в договорі не вказана орендна ставка відсотка, то застосовують ставку на подібну оренду або (якщо цей показник визначити неможливо) ставку відсотка за позиками для придбання подібного активу (на той же строк і з подібною гарантією) на початок строку оренди (п. 4 НП(С)БО 14). Нараховані відсотки показують записом: Дт 952 — Кт 684.
Податок на прибуток. Відсотки за фінлізингом, нараховані на користь орендодавця, відображають за правилами бухобліку. Будь-яких коригувань для них у ПКУ не передбачено.
ПДВ. Частина платежу, що є відшкодуванням вартості отриманого в лізинг авто, є другою подією операції постачання фінлізингового авто і на ПДВ-облік не впливає. А ось нарахування і сплата відсотків або комісій у складі лізингового платежу за договором фінлізингу — взагалі не об’єкт оподаткування ПДВ (п.п. 196.1.2 ПКУ). Тож податкового кредиту в цій частині платежу не буде.
Компенсація витрат лізингодавцю
Залишаючись власником авто (до моменту отримання від лізингоотримувача повного розрахунку, якщо інше не встановлене договором, ч. 2 ст. 8 Закону № 723, а за новим Законом № 2101 враховуючи норми ч. 2 ст. 7, — не лише отримання розрахунку зі сплати лізингових та інших платежів, а ще й повного розрахунку за неустойками (штрафами, пенею)), лізингодавець може нести певні витрати, пов’язані з переданим у лізинг авто: платити пенсійний збір при первинній реєстрації авто, платити транспортний податок (див. нижче), оплачувати штрафи, пов’язані з порушенням правил дорожнього руху (ПДР), нести витрати на ремонт і відновлення пошкодженого лізингового авто. Причому згідно з п. 6 ст. 10 Закону № 723 лізингодавець має право вимагати від лізингоотримувача відшкодування збитків відповідно до закону і договору. За домовленістю сторін користувач лізинговим авто може компенсувати лізингодавцю й інші витрати.
А ось згідно з п. 5 ст. 20 нового Закону № 1201, окрім відшкодування збитків, у тому числі оплати ремонту, відшкодування витрат на ремонт об’єкта фінансового лізингу, лізингодавець має право вимагати ще й сплати інших платежів, безпосередньо пов’язаних із виконанням договору фінансового лізингу, згідно з умовами такого договору і законодавства.
Сума компенсації заподіяних збитків не включається в договірну вартість товарів/послуг (п. 188.1 ПКУ). Відповідно якщо кошти, сплачені лізингодавцю, є відшкодуванням заподіяної шкоди лізинговому авто, то їх ПДВ не оподатковують (див. лист ДПСУ від 16.01.2021 р. № 212/ІПК/99-00-21-03-02-06, БЗ 101.07). При цьому лізингоотримувачу-високодохіднику (чи малодохіднику-добровольцю) після відшкодування збитку лізингодавцю — неплатнику податку на прибуток або платнику-нульовику, доведеться мати справу зі збільшуючою фінрезультат різницею з п.п. 140.5.11 ПКУ (детальніше див. «Податки & бухоблік», 2021, № 20, с. 2).
А ось з приводу оподаткування ПДВ компенсації лізингодавцю витрат зі сплати штрафів за порушення ПДР, здійснених лізингоотримувачем, позиція податківців така. Якщо суми, отримані лізингодавцем у розмірі штрафів за порушення ПДР (див. лист ДПСУ від 13.01.2021 р. № 147/ІПК/99-00-21-03-02-06):
1) є складовою орендної (лізингової) плати, операція з постачання якої за п. 185.1 ПКУ — об’єкт оподаткування ПДВ, то їх оподатковують ПДВ у загальному порядку. Зареєстрована ПН для лізингоотримувача буде підставою для включення сум ПДВ до складу податкового кредиту;
2) розглядаються за договором як сплата штрафних санкцій, то до ПДВ-бази їх не включають відповідно до абзацу шостого п. 188.1 ПКУ (ср. ).
Аналогічний підхід у податківців і в частині компенсації лізингодавцю витрат на страхування об’єкта лізингу (див. лист ДПСУ від 07.04.2020 р. № 1428/6/99-00-07-03-02-06/ІПК). Якщо це не частина плати за фінлізинг, а просто кошти, отримані лізингодавцем від лізингоотримувача як компенсація таких витрат, то до бази оподаткування ПДВ не включаються. Мабуть, тому ще, що страхові послуги не є об’єктом оподаткування ПДВ. Але якщо послуги страхування компенсуються, а не придбаваються за дорученням, то ПДВ уникнути складно. Без власної ІПК ми б чинити так лізингодавцю не порекомендували. Тим більше, позиція податківців щодо компенсації страхування неоднозначна (детальніше див. «Податки & бухоблік», 2020, № 94, с. 5).
А ось компенсацію лізингодавцю суми майнових податків: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, орендної плати за землю, земельного податку і так далі за договорами фінансового лізингу податківці однозначно вважають складовою лізингової плати, оподатковуваної ПДВ у загальному порядку (див. лист ДФСУ від 30.07.2019 р. № 3562/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, лист ДПСУ від 09.10.2020 р. № 4210/ІПК/99-00-05-06-02-06). Тому якщо за договором фінлізингу лізингоотримувач компенсує суму транспортного податку лізингодавцю або суму пенсійного збору, то, судячи з усього, на лізингоотримувача чекає податковий кредит (за наявності ПН, зареєстрованої в ЄРПН).
Закріпимо усе сказане прикладом.
Приклад. Підприємство отримало 01.10.2020 р. у фінлізинг автомобіль, використовуваний для адмінпотреб, строком на 3 роки. Вартість авто — 600000 грн (у тому числі ПДВ — 100000 грн). Лізингоотримувач компенсує сплату пенсійного збору за першу реєстрацію авто 24000 грн (у тому числі ПДВ — 4000 грн). Орендна ставка відсотка встановлена в договорі на рівні 24 % річних (тобто 2 % на місяць). Орендні платежі сплачуються щомісячно не пізніше останнього дня кожного місяця. Місячний орендний платіж — 23539,57 грн.
Визначаємо теперішню вартість орендних (лізингових) платежів (ТВО). Оскільки у нас платежі щомісячні, то приймаємо: період — 36 місяців; ставку — 2 %.
ТВО = 23539,57 грн х 25,489 = 600000 грн.
Коефіцієнт 25,489 визначений за формулою (формула наведена в додатку до НП(С)БО 14): (1 – 1 : (1 + 0,02)36) : 0,02 = 25,489.
Загальна сума фінансових витрат складає: 23539,57 грн х 36 міс. - 600000 грн = 247424,52 грн. Розподілимо суму фінансових витрат між періодами (див. табл. 1)
Таблиця 1. Розподіл суми витрат між періодами
Період | Ануїтет (мінімальна сума орендних платежів, що сплачується щомісячно) | Лізингові платежі: | Залишок заборгованості на кінець періоду (гр. 5 попереднього рядка - гр. 4) | |
фінвитрати (гр. 5 попереднього рядка х 0,02) | відшкодування вартості об’єкта лізингу (гр. 2 - гр. 3) | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
600000 | ||||
1 | 23539,57 | 12000 | 11539,57 | 588460,43 |
2 | 23539,57 | 11769,21 | 11770,36 | 576690,07 |
3 | 23539,57 | 11533,80 | 12005,77 | 564684,30 |
… | ||||
35 | 23539,57 | 914,21 | 22625,36 | 23084,96 |
36 | 23539,57 | 454,61 | 23084,96 | 0 |
Всього | 847424,52 | 247424,52 | 600000 | 0 |
Таблиця 2. Облік отриманого в лізинг авто
№ з/п | Зміст господарської операції | Кореспонденція рахунків | Сума, грн | |
Дт | Кт | |||
1 | Відшкодовано витрати на сплату пенсійного збору (ПЗ) за першу реєстрацію авто (20000 грн) | 371 | 311 | 24000 |
2 | Відображено ПК до реєстрації ПН в ЄРПН | 644/1 | 644 | 4000 |
3 | Отримано ПН, зареєстровану в ЄРПН | 641/ПДВ | 644/1 | 4000 |
4 | Отримано автомобіль від лізингодавця | 152 | 531 | 500000 |
5 | Відображено податковий кредит з ПДВ (за наявності податкової накладної) | 644/1 | 531 | 100000 |
641/ПДВ | 644/1 | 100000 | ||
6 | Включено до первісної вартості авто компенсацію витрат на сплату ПЗ (20000 грн) | 152 | 685 | 20000 |
7 | Списано суму ПК з ПДВ | 644 | 685 | 4000 |
8 | Відображено залік заборгованостей у частині відшкодування витрат на сплату ПЗ | 685 | 371 | 24000 |
9 | Автомобіль введено в експлуатацію | 105 | 152 | 520000 |
10 | Нараховано амортизацію на лізингове авто (умовно) | 92 | 131 | 14000 |
11 | Нараховано лізинговий платіж у частині відсотків за користування авто за договором | 952 | 684 | 12000 |
12 | Сплачено лізинговий платіж: | |||
— у частині відшкодування вартості авто | 531 | 311 | 11539,57 | |
— у частині відсотків за користування майном за договором фінансового лізингу | 684 | 311 | 12000 | |
13 | На дату балансу частину довгострокової заборгованості, яка має бути погашена впродовж 12 місяців, переведено до складу поточної (умовно)* | 611 | 531 | 140000 |
* Насправді, суму розраховуємо за даними гр. 4 таблиці 1. |
Транспортний податок
Оскільки при отриманні авто до лізингоотримувача право власності не переходить, то і платником транспортного податку він апріорі бути не може. Отримавши новий і дорогий (понад 375 мінзарплат на 1 січня) легковий автомобіль у лізинг, платити транспортний податок і подавати декларацію не треба. Платником транспортного податку є саме власник легкового автомобіля. Адже за договором фінансового лізингу річ, яка передається в лізинг (у нашому випадку — автомобіль), залишається у власності лізингодавця, а лізингоотримувач отримує її лише у володіння і користування (ч. 2 ст. 1 Закону № 723). Транспортний податок сплачує саме лізингодавець (див. БЗ 110.02). У такому разі лізингоотримувач може тільки відшкодувати суму сплаченого податку лізингодавцю як складову лізингового платежу з оподаткуванням ПДВ.
Форма № 20-ОПП на лізингове авто
За умовами договору фінлізингу орендар отримує авто в тимчасове володіння і користування. Лізинг є різновидом оренди. Причому до такого договору застосовують загальні положення про найм (оренду) (ч. 2 ст. 806 ЦКУ). Тож, виконуючи приписи п. 8.4 Порядку № 1588*,
* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.
орендар повинен подати ф. № 20-ОПП з інформацією про отримане у фінлізинг авто
Врахуйте: подавати орендареві ф. № 20-ОПП з інформацією про отримане у фінлізинг авто слід навіть не зважаючи на відсутність по ньому об’єкта оподаткування (транспортний податок за авто платить орендодавець). Орендар інформує податківців за ф. № 20-ОПП про отримане у фінлізинг авто як про об’єкт, через який проводиться діяльність.
Як пояснюють податківці, подати ф. № 20-ОПП за своїм основним місцем обліку треба протягом 10 робочих днів, що йдуть за днем оформлення договору оренди (БЗ 116.11). Хоча, вважаємо, правильніше орієнтуватися на дату фактичної передачі об’єкта у фінлізинг. У гр. 8 вказуємо адресу місцезнаходження авто, у гр. 9 — код «8» (орендується), у гр. 10 — код «7» (довгострокова оренда). Детальніше див. «Податки & бухоблік», 2020, № 75.
ВИСНОВКИ
- Отримане у фінлізинг авто орендар може відразу вводити в експлуатацію як об’єкт ОЗ.
- Якщо відшкодовувані лізингодавцю витрати є частиною лізингового платежу, то вони оподатковуються ПДВ у загальному порядку.
- Компенсація інших витрат, штрафів, збитків лізингодавця ПДВ не оподатковується.
- Отримавши авто у фінлізинг, орендар повинен подати ф. № 20-ОПП.