Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Торгівля в селах і селищах: як обійтися без РРО/ПРРО

Хмелевський Ігор, податковий експерт
Податки & бухоблік Серпень, 2022/№ 58
Друк
Заперечувати необхідність повного обліку готівки будь-де (хоч у селі, хоч у місті) та будь-коли (і в мирну годину, і особливо під час війни) можуть тільки нечисті на руку ділки. Решта, маємо надію, розуміє надважливість цієї справи. Яким же шляхом її краще вирішити? Можна, звісно, змусити всіх і всюди поставити касові апарати. А можна запропонувати вибір: або застосовуй РРО/ПРРО, або спробуй РК і КОРО*. Це має сенс особливо там, де торгівля не надто жвава, тобто в сільській місцевості. Розповімо сьогодні про те, як на селі торгувати з РК і КОРО, аби ви могли свідомо зробити свій вибір.

* Розрахункова книжка і книга обліку розрахункових операцій відповідно.

Почнемо із загального уявлення про те, як користуватися РК і КОРО. Це буде корисно в будь-якому разі, адже такий спосіб уникнути осоружного багатьом касового апарата підходить не тільки для сільської торгівлі, а й для низки інших видів діяльності.

Тим, кому цей спосіб з якихось причин не сподобається (а такі, ймовірно, будуть), далі можна не читати. Тим же, кому він видасться більш-менш прийнятним, розкажемо, на які саме населені пункти і види діяльності він поширюється.

РК і КОРО: загальні правила

Можливість деяким суб’єктам господарювання за певних умов забути про РРО/ПРРО надає ст. 10 Закону про РРО. Однак у цьому разі доведеться проводити розрахунки з використанням КОРО та РК з додержанням встановленого порядку їх ведення (п. 5 ст. 3 Закону про РРО). Що вона означає?

Якщо одним реченням, то замість РРО/ПРРО ви придбаваєте РК і КОРО, реєструєте їх у податковій і

на кожну покупку виписуєте розрахункову квитанцію (з них складається РК), видаєте її покупцеві, а в кінці дня заносите суму виторгу одним рядком у КОРО

Крім того, щомісяця ви маєте подавати до податкової Звіт за формою № ЗВР-1 і Довідку про використані РК. А ще — вести товарний облік запасів, якщо ви ФОП, і закон зобов’язує вас це робити (усі подробиці — в статті «Використовуємо розрахункові квитанції» в «Податки & бухоблік», 2022, № 5).

Власне кажучи, нічого нездійсненного в цьому немає. Варто лише заздалегідь подумати над тим, наскільки це вам вигідно. Бо вартість однієї розрахункової квитанції (з урахуванням ще й вартості КОРО) приблизно 1 грн. Тож, якщо середня покупка у вас не більше 10 — 20 грн, це означатиме додаткові витрати у 5 — 10 %. Тоді вам, певно, слід обирати між ПРРО і звичайним РРО. Якщо ж середня вартість вашого товару — 1000 грн, то 1 грн за квитанцію для вас погоди не робить.

І ще таке міркування. Якщо кількість розрахункових операцій невелика, то цілком можна пристати на РК і КОРО. Але якщо торгівля відбувається у високому темпі, виписувати розрахункову квитанцію на кожну розрахункову операцію доволі виснажливо, незалежно від того, у скільки вам обходиться така квитанція. Адже варто не виписати лише одну — і така покупка може виявитися фатальною, точніше, контрольною, за якою податківці складуть акт про порушення Закону про РРО і оштрафують вас. А вони можуть це робити й зараз (докладніше — в статті «РРО/ПРРО: перевірки та відповідальність» у «Податки & бухоблік», 2022, № 54).

Вас поки що все влаштовує? Тоді саме час сказати про відомий багатьом Перелік № 1336*. У ньому на виконання ст. 10 Закону по РРО Кабмін прописав окремі форми та умови проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без РРО/ПРРО, однак з обов’язковим застосуванням РК і КОРО. Ми розглядатимемо лише ті пункти Переліку № 1336, у яких йдеться про торгівлю у селах і селищах (бо стаття — саме про торгівлю в сільських населених пунктах).

* Затверджений постановою КМУ від 23.08.2000 № 1336.

Крім того, для різних видів діяльності Кабмін установив граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій, у разі перевищення якого застосування РРО/ПРРО стає обов’язковим (див. п. 2 постанови КМУ від 23.08.2000 № 1336). Про це ми теж будемо говоррити далі. Але перед цим з’ясуємо, чи поширюється звільнення від РРО/ПРРО на селища міського типу (смт).

Чи можна з РК і КОРО торгувати в смт

Наша відповідь: на жаль, ні. Але з одним застереженням:

якщо про смт прямо не згадується у відповідному пункті Переліку № 1336, проводити розрахунки з використанням КОРО та РК у селищах міського типу не можна

І хай вас не збиває з правильного шляху консультація в БЗ 109.04, де стверджується протилежне: відповідно до адміністративно-територіального устрою України всі населені пункти, що мали статус смт, наразі відносяться до селищ, а суб’єкти господарювання, що здійснюють діяльність на їх території, мають право на використання пільг, установлених пп. 1, 4, 6, 7, 8, 11, 17, 22 Переліку № 1336, у повному обсязі.

Припускаємо, що податківці поспішили видати бажане за дійсне. Адже законопроєкт від 28.01.2021 № 4664, яким передбачено перетворення селищ в села, а смт — або в міста, або в селища, тільки переданий на повторне перше читання.

Значно виваженіше податківці висловилися в листі ДПСУ від 05.05.2022 № 474/ІПК/99-00-07-05-01-06: незастосування РРО/ПРРО в такій територіальній одиниці, як селище міського типу, Переліком № 1336 не передбачено. Від себе додамо: крім пп. 17 і 22, де смт згадуються поряд із селами і селищами як окрема категорія населених пунктів (див. нижче у табл. 2). Саме цим підходом ми радимо на сьогодні користуватися всім зацікавленим госпсуб’єктам.

Зверніть увагу! Статус вашого населеного пункту можна визначити за КАТОТТГ. Його остання редакція датована 25.07.2022. Село в ньому позначено літерою «С», селище — «X», а смт — літерою «T».

Ну то як? Ви вже визначилися, чи підходить вам КОРО з РК замість РРО/ПРРО? Якщо так, тоді пробіжімося тими пунктами Переліку № 1336, де згадується торгівля у селах/селищах.

«Сільські» звільнення від РРО/ПРРО

Для ФОП — платників ЄП. ФОП-першогрупники, як відомо, повністю звільнені від РРО з ПРРО (п. 296.10 ПКУ). Тож про них говорити нічого. Мова йтиме про ФОП на ЄП другої — четвертої груп, а також про ФОП-спецєдиників. Спеціально для них виписаний окремий пункт Переліку № 1336 — п. 1. Систематизуємо всю інформацію щодо нього в табл. 1.

Таблиця 1. Роздрібна торгівля ФОП на ЄП на території села/селища

Вид діяльності

Роздрібна торгівля товарами (крім підакцизних товарів), що здійснюється ФОП на ЄП (п. 1 Переліку № 1336)

Роздрібна торгівля. За КВЕД-2010 така діяльність відповідає коду 47. Крім того, до роздрібної торгівлі відноситься код 45.32. При роздрібній торгівлі товар продається для кінцевого, особистого споживання, не пов’язаного з підприємницькою діяльністю.

Водночас продаж фермерами самостійно вирощеної сільгосппродукції класифікується в розділі 01 КВЕД. Попри це податківці дозволяють їм скористатися перевагами п. 1 Переліку № 1336 (БЗ 109.04). Крім того, вони можуть працювати за п. 4 Переліку № 1336 (див. у табл. 2).

Підакцизні товари. Це товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які встановлено ставки акцизного податку (п.п. 14.1.145 ПКУ). Вичерпний перелік таких товарів міститься у ст. 215 ПКУ. Це, серед іншого, алкогольні напої (у тому числі алкогольне пиво), тютюнові вироби, пальне, транспортні засоби тощо. Торгувати ними єдинникам заборонено взагалі, крім:

ФОП на ЄП другої — третьої груп, яким п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ дозволяє роздрібний продаж паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 л, пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин;

ФОП на спецЄП, яким п.п. 9.3 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ дозволяє роздрібну торгівлю підакцизними товарами.

Таким ФОП при продажу таких товарів на територіях сіл/селищ (як і будь-де) доведеться застосовувати РРО/ПРРО (див., зокрема, БЗ 109.04).

ТСПТ, ювелірка, ліки, медвироби. Роздрібний продаж цих товарів охоплюється звільненням, прописаним у п. 1 Переліку № 1336 (БЗ 109.02, БЗ 109.04). Водночас не слід забувати, що деякі з ТСПТ-товарів, скажімо, персональний електротранспорт, є підакцизними (детальніше — у статті «Гіроборд — не іграшка! Єдиннику, не чіпай, бо…» в «Податки & бухоблік», 2022, № 49). Тож їх без РРО/ПРРО продавати у селах/селищах (як і деінде) не можна. Крім того, при продажу ТСПТ, ювелірки, ліків, медвиробів доведеться вести товарний облік запасів (подробиці — у статті «Чи потрібен товарний облік ФОП, що працює на селі без РРО, але з КОРО та РК» у цьому номері. Щодо відповідальності за порушення правил товарного обліку в період воєнного стану податківці висловилися в БЗ 109.18

Граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій

167 розмірів мінзарплати (МЗП), встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів).

У поточному році це 1085500 грн

При цьому торішні обмеження розміру річного доходу ФОП, після досягнення якого слід було перейти на обов’язкове застосування РРО/ПРРО, наразі не мають жодного значення (лист ДПСУ від 17.05.2022 № 545/ІПК/99-00-07-05-01-06).

У п. 1 Переліку № 1336 йдеться по обмеження обсягу продаж не для ФОП в цілому, а у розрізі його торгових точок. Тож якщо в одному магазині на території села/селища ФОП перевищив таке обмеження, а в решті — ні, РРО/ПРРО доведеться поставити тільки там, де трапилося перевищення.

Якщо ж у ФОП на ЄП є господарський об’єкт у місті, то там РРО/ПРРО має бути на загальних підставах, а у господарському об’єкті на території села/селища можна скористатися звільненням за п. 1 Переліку № 1336 за умови дотримання зазначеного обмеження (БЗ 109.02).

У разі перевищення граничного розміру (в поточному році або пізніше) слід розпочати застосування РРО/ПРРО на конкретній торговій точці протягом місяця з дати такого перевищення (п. 2 додатка до постанови КМУ від 07.02.2001 № 121).

Зазначена гранична межа, на думку фіскалів, повинна дотримуватися не лише для календарного року, але й для будь-якого іншого 12-місячного періоду (БЗ 109.04, що діяла до 01.08.2020)

Обмеження на здійснення цього виду діяльності без РРО/ПРРО

1) така роздрібна торгівля здійснюється в торговельному об’єкті, в якому також здійснюється торгівля підакцизними товарами;

2) такі ФОП також здійснюють дистанційну торгівлю, зокрема, через Інтернет;

3) місцеві ради прийняли рішення про обов’язкове застосування на території села РРО/ПРРО для такого виду діяльності

Торговельний об’єкт. Як пояснюють податківці, згідно з Національним стандартом України торговельний об’єкт — це майновий комплекс, який (1) займає окрему капітальну споруду або (2) який розміщено в спеціально призначеному та обладнаному для торгівлі приміщенні іншої капітальної або некапітальної споруди та (3) має приміщення для провадження торговельної діяльності. Торговельний об’єкт у роздрібній торгівлі призначений для організування продажу товарів кінцевим споживачам і надання їм торговельних послуг (БЗ 109.04, лист ГУ ДПС у Київській обл. від 18.02.2022 № 372/ІПК/10-36-07-07-20).

З урахуванням специфіки сільської торгівлі, де навряд чи є багатоповерхові торгові центри, на нашу думку, треба брати до уваги не тільки різні поштові адреси, а й факт реєстрації різних об’єктів нерухомості за однією адресою, але під різними літерами (літ. «А», літ. «Б» тощо), а також поділ одного об’єкта в натурі між кількома власниками. У такому разі матимемо кілька торговельних об’єктів.

Якщо ж споживач за хлібом і за горілкою заходить в магазин до різних продавців, але, образно кажучи, в одні двері, то це безперечно торгівля в одному торговельному об’єкті. Те ж саме можна сказати й про торгівлю в некапітальному кіоску, навіть якщо хліб і цигарки йому подають через різні віконечка.

Дистанційна торгівля. Очевидно, йдеться про код КВЕД 47.91, який крім роздрібної торгівлі в мережі Інтернет, включає також роздрібну торгівлю за допомогою компаній поштового замовлення і пряму торгівлю за допомогою телебачення, радіо та за телефоном. Поєднувати ці види торгівлі з роздрібною торгівлею на території села претендентам на звільнення за п. 1 Переліку № 1336 не можна

Для решти госпсуб’єктів. Ще кілька «сільських» позицій Переліку № 1336 стосується усіх госпсуб’єктів, а не тільки ФОП на ЄП. Є серед них і ті два пункти, про які ми говорили вище — у них йдеться не тільки про села/селища, а й про смт, тож будьте уважні!

Наведемо всі такі пункти у табл. 2.

Таблиця 2. Як іще можна торгувати в селах/селищах/смт з РК і КОРО

Пункт Переліку № 1336

Вид діяльності

Граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій

Примітка

4

Роздрібна торгівля на території села, селища, що здійснюється підприємствами споживчої кооперації, а також сільськогосподарськими товаровиробниками, які використовують продукцію власного виробництва

250 тис. грн на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів)

БЗ 109.04

6

Роздрібна торгівля на території військових частин, розташованих у межах сіл, селищ

500 тис. грн на один суб’єкт господарювання

БЗ 109.03

7

Роздрібна торгівля медичними і фармацевтичними товарами на території села, селища

250 тис. грн на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів)

БЗ 109.04

8

Продаж товарів (за переліком, встановленим КМУ) поштовими відділеннями та пунктами зв’язку в селах, селищах

не встановлюється

17

Роздрібна торгівля насінням у кіосках на території сіл, селищ та селищ міського типу

(докладніше — в окремому матеріалі цього номера)

500 тис. грн на один суб’єкт господарювання

БЗ 109.03

22

Провадження діяльності у сфері торгівлі суб’єктами підприємницької діяльності на території сіл, селищ і селищ міського типу, яким згідно із Законом України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» надано статус гірських

500 тис. грн на один суб’єкт господарювання

БЗ 109.04.

Перелік таких населених пунктів затверджено постановою КМУ від 11.08.95 № 647

Загальне зауваження до цієї таблиці. Граничні розміри річного обсягу розрахункових операцій за видами діяльності, названими в пп. 4, 6, 7, 17 і 22 Переліку № 1336, є значно меншими, ніж той, на який могли б розраховувати ФОП на ЄП другої — четвертої груп за п. 1 цього Переліку (167 МЗП на один пункт продажу). Попри це податківці дозволяють таким ФОП самостійно обирати найбільш підходящий для них пункт Переліку № 1336 і не застосовувати РРО/ПРРО, доки не буде перевищення вибраного таким чином розміру. Про це йдеться в тих БЗ, що наведені у табл. 2.

До речі, такий самий підхід податківці сповідують і щодо тих пунктів Переліку № 1336, які до села жодного відношення не мають (див., зокрема, БЗ 109.03). Так, вони дозволяють ФОП на ЄП здійснювати з РК і КОРО роздрібну торгівлю на території сіл, селищ через засоби пересувної торговельної мережі (автомагазини, авторозвозки, автоцистерни, цистерни, бочки, бідони, низькотемпературні лотки-прилавки, візки, розноски, лотки, столики), що розташовані за межами стаціонарних приміщень (п. 2 Переліку № 1336), до досягнення граничного розміру 167 МЗП на один пункт продажу товарів. У той час як граничний розмір за таким видом діяльності на будь-якій території дорівнює 500 тис. грн на один суб’єкт господарської діяльності.

І останнє. Пунктом 21 постанови КМУ від 23.08.2000 № 1336 визначено, що дія цієї постанови (а відтак і Переліку № 1336) не поширюється на суб’єктів господарювання, що здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами. Тож будь-який госпсуб’єкт не має права торгувати підакцизкою в селах, селищах (і смт, якщо про них згадує Перелік № 1336) без РРО/ПРРО. Як, власне, і будь-де.

Висновки

  • При використанні РК і КОРО слід на кожну покупку виписати розрахункову квитанцію (з них складається РК), видати її покупцеві, а в кінці дня занесте суму виторгу одним рядком у КОРО.
  • Торгувати з використанням РК і КОРО можна в селах і селищах. А от у селищах міського типу — лише в тому разі, якщо про них є безпосередня згадка у відповідному пункті Переліку № 1336.
  • ФОП на ЄП мають право здійснювати роздрібну торгівлю товарами (крім підакцизних) на території села/селища до досягнення граничного річного розміру розрахункових операцій 167 МЗП на одну точку продажу.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі