Теми статей
Обрати теми

Зменшуючі РК лютого — травня не в тому періоді: як виправити

Солошенко Людмила, податковий експерт
Як бути, якщо зменшуючі РК лютого — травня відображали в деклараціях періодом їх реєстрації (наприклад, червнем), а після того як СЕА переналаштували (для таких РК врахували граничний строк реєстрації 15 липня), ці РК в СЕА підтягнулися до періоду їх складання і за ними виникло ∑Перевищ. Як скасувати ∑Перевищ?

Період зменшення ПЗ

Задекларувати зменшення ПЗ можна, якщо дотримуються певні умови.

Нагадаємо, що за довоєнними правилами продавець міг зменшувати ПЗ, по-перше, тільки після реєстрації РК, а по-друге, суворо в певному періоді (у якому виникло право на таке зменшення — залежно від своєчасності реєстрації РК):

— при своєчасній реєстрації — у періоді складання РК;

— при несвоєчасній реєстрації — у періоді реєстрації РК.

Ці самі правила податківці, загалом, поширили і на зменшуючі РК лютого — травня. Щоправда, оскільки для ПН/РК лютого — травня був установлений особливий безштрафний строк реєстрації — до 15 липня (останнім днем безштрафної реєстрації було 14 липня, п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ), то виходячи з такого строку податківці й стали визначати своєчасність реєстрації таких РК.

З урахуванням цих обставин контролери роз’яснили (див. БЗ 101.24), що зменшуючі РК лютого — травня:

— зареєстровані до 15 липня — вважаються зареєстрованими своєчасно (тому продавець повинен зменшити ПЗ періодом складання РК), а

— зареєстровані після цієї дати (тобто з 15 липня і пізніше) — вважаються зареєстрованими несвоєчасно (тому продавець повинен зменшити ПЗ періодом реєстрації РК).

У якому періоді зменшувати ПЗ за зменшуючими РК лютого — травня

Якщо зменшуючі РК лютого — травня:

ПЗ у декларації зменшують:

— зареєстровані до 15 липня (своєчасно)

в періоді складання РК

— зареєстровані 15 липня і після (несвоєчасно)

у періоді реєстрації РК

До речі, про те, що ПН/РК, зареєстровані у строки, встановлені п.п. 69.1, вважаються зареєстрованими своєчасно, говорилося і в інформлисті ДПСУ № 3/2022.

Зменшуючі РК і ∑Перевищ

Утім, відомо, що якщо зменшуючий РК відобразити в декларації не в тому періоді, в якому він врахований у СЕА, — виникне ∑Перевищ (і ліміт зменшиться). Тому

для відображення в деклараціях зменшуючих РК лютого — травня за воєнними правилами вимагалося, щоб такі воєнні строки їх реєстрації (до/після 15 липня) були враховані в СЕА

Інакше якщо зменшуючі РК лютого — травня відображати в деклараціях за воєнними правилами, у той час як СЕА залишиться налаштована по-старому (і по-старому без урахування 15 липня підтягуватиме РК лютого — травня до інших періодів), то розбіжності в періодах призведуть до появи ∑Перевищ.

Спочатку СЕА працювала по-старому (граничний строк 15 липня не враховувала). Чи буде переналаштована система, не повідомлялося, роз’яснення податківців на той момент ще були відсутні. Тому платникам нічого не залишалося, як відображати зменшуючі РК лютого — травня в деклараціях за звичайними довоєнними правилами (періодом їх реєстрації) в унісон з діючою СЕА.

Щоправда, потім СЕА переналаштували (з поправкою на 15 липня), через що

воєнні зменшуючі РК лютого — травня, зареєстровані до 15 липня, в системі підтягнулися до періоду їх складання

І вийшло, що зареєстровані до 15 липня (своєчасно) зменшуючі РК лютого — травня враховані в деклараціях не у своєму періоді, що призвело до виникнення за ними ∑Перевищ.

Як піти від ∑Перевищ?

Давайте підсумуємо: за зменшуючими РК лютого — травня, зареєстрованими до 15 липня (своєчасно), необхідно зменшувати ПЗ не періодом реєстрації, а періодом складання РК. Інакше якщо зменшуючі РК лютого — травня показати в декларації періодом їх реєстрації, вони врахуються не у своєму періоді (не в тому періоді будуть зменшені ПЗ) і виникне ∑Перевищ.

Проте як бути, якщо ПЗ періодом реєстрації РК уже зменшили?

Така ситуація поправна. Для цього необхідно перенести зменшення ПЗ на правильний період — тобто перекинути зменшення ПЗ з періоду реєстрації РК на період складання РК. І оскільки задіяноі два періоди, доведеться подати два УР:

— до періоду складання РК — щоб відобразити зменшення ПЗ і

— до періоду реєстрації РК — щоб скасувати зменшення ПЗ.

Тоді після подання УР ліміт перерахують і ∑Перевищ зникне.

Приклад. Квітневий зменшуючий РК, зареєстрований у червні (до 15 липня — своєчасно), включили до декларації за червень. Коли СЕА переналаштували, виникло ∑Перевищ, оскільки такий РК у СЕА врахувався періодом складання — квітнем.

У такому разі необхідно змінити період зменшення ПЗ і перекинути зменшення ПЗ з періоду реєстрації РК на період складання РК (тобто з червня на квітень).

Для цього необхідно:

подати УР до декларації за квітень (періоду складання РК) — щоб зменшити ПЗ правильним періодом (квітнем);

Рядок УР

Графи УР

4

5

6

7

-1000

-1000

18

10000 (умовно)

9000

-1000

Рис. 1. Фрагмент УР до декларації за квітень

подати УР до декларації за червень (періоду реєстрації РК) — щоб відмінити зменшення ПЗ неправильним періодом (червнем).

Рядок УР

Графи УР

4

5

6

7

-1000

0

1000

18

5000 (умовно)

6000

1000

18.1

30

Рис. 2. Фрагмент УР до декларації за червень

На жаль, якщо під час уточнень виникла недоплата, то в УР доведеться нарахувати 3 % самоштраф (нагадаємо, що без самоштрафу дозволялося виправляти воєнні помилки тільки за умови, що УР поданий до 25 липня, п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Хоча насправді таку ситуацію неправильно ототожнювати з виправленням помилки. Адже уточнення здійснюються не через помилку, допущену платником, а обумовлені переналаштуванням СЕА.

Також нагадаємо, що за загальними правилами самовиправлень суму недоплати і 3 % самоштрафу треба сплатити до подання УР (п.п. «а» п. 50.1 ПКУ). При цьому недоплату платять на електронний ПДВ-рахунок, а самоштраф — прямо до бюджету (пп. 20, 25 Порядку електронного адміністрування ПДВ, затвердженого постановою КМУ від 16.10.2014 № 569, далі — Порядок № 569).

Проте особливість цієї ситуації — два УР. Причому збільшуючий УР подаємо за зменшуючим. І річ у тому, що після подання першого УР (до квітня) в ІКП виникне переплата. Тому, імовірно, сплачувати до бюджету податок, донарахований за другим УР, не треба. Тим паче, що при переплаті в ІКП оштрафувати платника не можуть, що підтверджують і податківці. Фіскали пояснюють, що за наявності переплати в ІКП відповідальності за несвоєчасне перерахування/неперерахування коштів з ПДВ-рахунку до держбюджету ПКУ не передбачено (см БЗ 101.27).

Інша річ, що в ПДВ є своя специфіка. І навіть за наявності переплати в ІКП податківці, отримавши збільшуючий УР, не пізніше наступного робочого дня на суму недоплати з УР направлять реєстр Казначейству (п. 2001.6 ПКУ, п. 20 Порядку № 569), який там висітиме до повного виконання. І при першому ж надходженні грошей на ПДВ-рахунок вони автоматично спишуться в рахунок сплати ПЗ за УР. А переплата так і залишатиметься в ІКП. У результаті виникне розбіжність даних СЕА і даних ІКП.

Тому щоб усунути такі розбіжності, переплату, що виникла, можна повернути на електронний ПДВ-рахунок (за заявою довільної форми, п. 43.41, п.п. «г» п. 2001.4 ПКУ). Детальніше про повернення переплати з ПДВ див. «Куди йде… переплата з ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2021, № 95. Після того як переплата буде повернена на електронний ПДВ-рахунок, ситуація вирівняється і розбіжності зникнуть.

Що ж до самоштрафу, то за наявності достатньої переплати в ІКП його можна не платити — він погаситься переплатою автоматично (п.п. «а» п. 87.1 ПКУ).

Якщо покупець не може реєструвати ПН/РК. Врахуйте: якщо покупець поки протягом воєнного стану (ВС) не може виконати свої податкові обов’язки і зареєструвати зменшуючий РК (не має можливості реєструвати ПН/РК через ВС* або перейшов на спецЕН за ставкою 2 %), то в цих випадках п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ встановлені свої строки реєстрації ПН/РК. Зареєструвати ПН/РК таким платникам необхідно відповідно протягом 6 місяців після закінчення ВС / протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, що настає за місяцем відновлення таких можливостей / протягом 60 днів після виходу зі спецЕН 2 % і відновлення реєстрації платником ПДВ. При цьому реєстрація ПН/РК у такі строки вважатиметься своєчасною.

* При цьому Порядок підтвердження платником можливості/неможливості виконати обов’язки та перелік документів повинен визначити Мінфін. Уже є проєкт цього Порядку, детальніше про нього див. «Підтвердження «податкової» неможливості: проєкт Порядку» // «Податки & бухоблік», 2022, № 49.

У зв’язку із цим фіскали роз’яснили, що (БЗ 101.24; БЗ 101.24):

— якщо зменшуючий РК буде зареєстрований покупцем у такі відведені строки (тобто своєчасно) — то продавцеві треба зменшувати ПЗ періодом складання РК (у такому разі для зменшення ПЗ періодом складання РК продавцеві, очевидно, доведеться подати УР);

— якщо зменшуючий РК буде зареєстрований після закінчення відведених строків реєстрації (тобто несвоєчасно) — то продавцеві треба зменшувати ПЗ періодом реєстрації РК. Детальніше див. «Зменшуючі» РК воєнного періоду — коли відображати в декларації, якщо покупець не має можливості своєчасно виконувати податкові обов’язки?» // «Податки & бухоблік», 2022, № 55.

Тому продавцеві в такому разі доведеться чекати, коли покупець зареєструє РК (адже без зареєстрованого РК зменшити ПЗ продавець не може). І після цього вже зменшувати ПЗ у своєму періоді (чи то періодом складання РК, подаючи до нього УР, чи то періодом реєстрації РК, якщо РК зареєстрований покупцем несвоєчасно). Головне, щоб і тут без «гойдалок» налаштували програмне забезпечення і цим же періодом РК був врахований у СЕА!

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі