Право на лікарняні мають ФОП, яким оформлено листок непрацездатності — за умови, що вони сплачують ЄСВ «за себе». Якщо ж ФОП користується «воєнною» можливістю не сплачувати ЄСВ, лікарняні йому «не світять» (про що детальніше у статті «ФОП не сплачує ЄСВ «за себе»: що з лікарняними/декретними» // «Податки & бухоблік», 2023, № 26). Думаєте, а чи не сплатити ЄСВ «за себе» зараз, щоб отримати лікарняні? Забудьте, «математично» воно того не варте — більше витратите, ніж отримаєте виплат.
Звісно, може, але тільки один раз. Двічі (і як ФОП, і як працівнику) йому лікарняні не заплатять. При цьому ФОП — найманий працівник з основним місцем роботи буде отримувати лікарняні саме як найманий працівник (більше деталей знайдете у статті «ФОП не сплачує ЄСВ «за себе»: що з лікарняними/декретними» // «Податки & бухоблік», 2023, № 26).
З 01.01.2023 — ПФУ. Щоб отримати виплату, треба подати заяву-розрахунок лікарняних на порталі ПФУ та додати до неї всі необхідні документи. Як скласти заяву-розрахунок на порталі ПФУ, ми розповідали у статті «Вагітна у 2023-му: як ФОП розрахувати декретні та подати заяву-розрахунок до ПФУ?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 30. Декретні це чи лікарняні, різниці немає.