Фактичною перевіркою є перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об’єктів права власності платника (п.п. 75.1.3 ПКУ).
Не забуваємо, що фактичним місцем провадження госпдіяльності може бути і юридична (податкова) адреса платника (тобто та, яка вказана в ЄДР). Хоча щодо ФОП, у якого, крім адреси, вказаної в ЄДР, ніякої іншої немає, є нюанси (про них у статті «ФОП працює з дому: чи можуть прийти податківці з перевіркою?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 41.
У мирний час предметом такої перевірки є дотримання норм законодавства:
— з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій;
— з питань наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів;
— з приводу дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
На час дії воєнного стану у переліку предметів такої перевірки прибуло. Так, тимчасово, на період дії воєнного часу, фіскали отримали право проводити фактичні перевірки також з приводу контролю за дотриманням платниками податків вимог законодавства щодо встановлених державою фіксованих цін, граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) (п. 69.27 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Водночас особливість проведення фактичної перевірки з цієї воєнної підстави криється в тому, що фіскали тільки проводять перевірку і виявляють порушення. Сам же штраф вони не накладають. Робить це орган, уповноважений приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Як у воєнний, так і в мирний час всі види фактичних перевірок мають здійснювати лише контролюючі органи обласного та центрального рівнів ДПС (БЗ 130.01).