Чи є помилка? Одразу зазначимо: жодної облікової помилки тут може і не бути. Розбіжності між сумою доходу в декларації про майновий стан і доходи (далі — декларація про доходи) і обсягами ПДВ-постачань можуть бути цілком обґрунтованими. Адже ПКУ встановлює різні правила для визнання доходу і податкових зобов’язань з ПДВ. Тому такі показники взагалі-то не є порівнянними.
Так, доходи від продажу товарів/послуг ФОП-загальносистемник відповідно до п. 177.2 ПКУ визнає «за касовим методом» — на дату отримання коштів (чи надходжень у негрошовій формі). У той час як податкові зобов’язання з ПДВ у загальному випадку нараховуються за правилом «першої події» (п. 187.1 ПКУ).
Наприклад, ФОП відвантажив товар покупцю у грудні 2021 року, а оплату за нього отримав від покупця у січні наступного року. ПДВ-зобов’язання в цьому випадку виникли у грудні 2021 року, а дохід ФОП визнає у січні наступного (2022) року — за датою отримання оплати.
Інший приклад. ФОП здійснює продаж товарів на експорт. Оплату за товар він отримав від нерезидента у 2021 році, а відвантаження товару відбулося вже у 2022 році. У цьому випадку: