Теми статей
Обрати теми

ФОП отримує кошти на рахунок в іноземному банку

Децюра Сергій, податковий експерт
Через заборону на перерахування валюти за кордон багато ФОП на сьогодні мають рахунки, відкриті в іноземних банках, на які контрагенти-нерезиденти сплачують їм винагороду. Як цей факт впливає на діяльність ФОП, поговоримо далі.

Хочеш відкрити — відкривай!

Узагалі-то, ст. 2 Закону про валюту* прямо дає право фізичним та юридичним особам відкривати рахунки за кордоном. Крім того, в законодавстві України не існує і прямої заборони на отримання ФОП доходів на іноземний банківський рахунок, навіть для єдиноподатників. Про нюанси читайте у «ЗЕД і рахунок за кордоном» // «Податки & бухоблік», 2022, № 62.

* Закон України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 № 2473-VIII.

Тому

якщо ФОП забажає, то він може відкрити рахунки за кордоном

Зазвичай, ФОП відкривають рахунки за кордоном як звичайні фізособи. Адже це зробити набагато простіше, ніж завести бізнес-рахунок.

Чи повідомляти фіскалів?

При цьому ані ПКУ, ані інша вітчизняна нормативка не вимагає від ФОП подання до контролюючого органу повідомлення про відкриття або закриття іноземних рахунків. На цьому акцентують увагу і податківці у БЗ 116.08.

Водночас це не означає, шо податківці ніколи не довідаються про те, що ФОП відкрив рахунок за кордоном і на нього отримав дохід від здійснення своєї діяльності. Це поки що у податківців доступу до такої інформації немає.

Але у найближчій перспективі має запрацювати система автоматичного обміну інформацією з іноземними юрисдикціями.

І от як тільки це станеться, то вітчизняні податківці отримають відомості не лише про наявність іноземного банківського рахунку, але й про обороти/залишки на таких рахунках.

Адже за системою обміну інформації іноземний банк при відкритті рахунку визнає нашу фізособу (ФОП) резидентом України. А тому щойно прийде час автообміну, то він передасть в Україну інформацію про банківський рахунок без жодного запиту з нашого боку.

Коли запрацює ця система автоматичного обміну інформацією, поки що точно сказати складно.

Оскільки до сьогодні в Україні ще не підготовлено всю нормативну базу для обміну такою інформацією, то відомості про рахунки і розрахунки по них за 2022 рік до податківців не потраплять. Звичайно, крім випадків, коли фіскали забажають отримати інформацію про рахунки і операції за ними щодо конкретного платника податків (через ініціативні запити).

Як буде у 2023 році, покаже тільки час. Можновладці уже заявляють, що очікується прийняття необхідного законодавства про автообмін інформацією у лютому 2023, а сам обмін запрацює з 01.07.2023, звітний період — 2 півріччя 2023 року.

Рахунок і резидентство

Той факт, що у ФОП буде тільки відкритий рахунок за кордоном, не перетворює його на податкового резидента країни, в якій відкрито такий рахунок. Щоб стати податковим резидентом в іноземній країні, а отже, сплачувати з доходів, отриманих на такі рахунки, податки за правилами іноземної країни, не достатньо просто мати відкритий там рахунок (деталі у «ФОП отримав гроші на закордонний рахунок: наслідки» // «Податки & бухоблік», 2022, № 61).

Зазвичай для цього потрібно мати там центр життєвих інтересів і, можливо, проживати там більше ніж 183 дні за рік. Водночас навіть на сьогодні через те, що в країни Європи виїхало багато фізосіб через війну, у деяких країнах той факт, що особа проживатиме в іноземній країні більше 183 днів, не перетворить її на податкового резидента і не змусить платити податок за іноземними правилами.

Отже,

якщо у ФОП тільки відкритий рахунок за кордоном, на який приходить підприємницький дохід, то доходи, отримані на такий закордонний рахунок, оподатковуються в Україні

Як оподатковувати в Україні

На наш погляд, тут має бути все простіше простого. А саме кошти, отримані у валюті на рахунок, відкритий за кордоном, слід оподатковувати за тими правилами, що і доходи, отримані на рахунки, відкриті в українських банках у валюті.

А саме на дату надходження валюти слід кількість отриманої валюти помножити на курс НБУ. Результат, що буде отримано, варто включити до підприємницького доходу. Якщо мова йде про єдинника групи 3, то з такого доходу слід сплатити податок (2/3/5 %), зважаючи на те, яку ставку ЄП обрав ФОП. Якщо ж ФОП працює на загальній системі, то логіка та ж, але зрозуміло, з правом на вирахування витрат.

Водночас фіскали з цього приводу мають іншу думку. Податківці (див. листи ДПСУ від 04.07.2022 № 5064/Г/99-00-24-03-03-09 та від 27.01.2023 № 177/ІПК/99-00-04-01-04-06) заявляють, що

якщо гроші з іноземного рахунку не перекидають на український підприємницький рахунок, то такі суми не можна оподатковувати за підприємницькими правилами

Водночас до війни фіскали мали з цього права іншу думку (лист ДПСУ від 21.01.2022 № 100/ІПК/99-00-04-03-03-06). Вони були не проти, щоб дохід, отриманий на рахунок, відритий за кордоном, оподатковувався за обраною ставкою ЄП, а не ПДФО (18 %) і ВЗ (1,5 %).

Але, як бачимо, з початком війни підхід у них змінився.

На наш погляд, такий фіскальний підхід неправомірний. Адже дохід, отриманий на закордонні рахунки, цілком вписується у дохід, який оподатковується в Україні ЄП. Звичайно, це не стоється тих доходів, які апріорі не можуть бути підприємницькими, наприклад, роялті. От із таких доходів, незалежно від того, на рахунки в Україні чи за кордоном вони надійшли, слід сплатити ПДФО і військовий збір (п. 292.1 ПКУ).

У фіскалів лишається тільки їх звична зачіпка, що дохід отримано не на підприємницький рахунок, а на особистий рахунок фізособи (в цьому випадку особистий рахунок за кордоном). Проте санкцій за це законодавство не встановлює. Крім того, цю ситуацію не можна пов’язати і з порушення правил перебування на ЄП (детальніше див. «Доходи ФОП на особистий рахунок» // «Податки & бухоблік», 2020, № 91).

Тому, на наш погляд, кошти, отримані на рахунок, відкритий за кордоном, ФОП на ЄП має оподатковувати як єдиноподатковий дохід.

Валютний контроль

Узагалі-то, податківці після урахування положень п. 31 Положення № 2* та пп. 16, 23 Положення № 5**, вважають, що розрахунки за експортом/імпортом товарів, робіт, послуг треба проводити тільки через український банк (див. листи ДПСУ від 04.07.2022 №5064/Г/99-00-24-03-03-09, від 27.01.2023 № 177/ІПК/99-00-04-01-04-06).

* Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 2.

** Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 5.

При цьому фіскали не забороняють отримувати виручку на іноземний банківський рахунок. Вони просто вважають, що з метою дотримання строків ЗЕД-розрахунків ці кошти слід обов’язково завести на рахунки, відкриті в українському банку.

При цьому податківці радять кошти, що надійшли на рахунок резидента в іноземному банку за експорт товарів, у тому числі за той, що не підпадає під валютний нагляд, перераховувати на рахунок у банку України не пізніше граничних строків розрахунків (зараз цей строк становить 180 днів). Деталі див. у «Гроші за будь-який експорт — в Україну!» // «Податки & бухоблік» 2022, № 76. Але якщо мова йде про кошти за експортними операціями, які випадають з-під валютного контролю, то, на наш погляд, їх можна залишити на закордонних рахунках. (Наприклад, це стосується операцій у незначній сумі — екв. 400 тис. грн, чи то експорту послуг, робіт (крім транспортних і страхових послуг та/або робіт), прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав.)

Інша справа, що податківці будуть такі кошти визнавати непідприємницькими, а громадянськими доходами фізособи, що створила ФОП.

Про те, що ми думаємо з цього привод,у дивіться вище.

Зарахування валюти ФОП на рахунки, відкриті в Україні, — це більше вимоги валютного законодавства і валютного контролю і з фактом оподаткування це не пов’язано. Для цілей оподаткування дохід виникає на дату отримання таких коштів. Оскільки датою є зарахування їх на рахунок, відкритий за кодоном, отже, дохід, отриманий у інвалюті, слід перераховувати в гривні на дату отримання їх на рахунки, відкриті в іноземному банку.

Висновки

  • Фізособам не заборонено відкривати рахунок в іноземному банку.
  • Повідомляти податкову про відкриття рахунку не треба.
  • Доходи ФОП, отримані на іноземний рахунок, у загальному випадку повинні оподатковуватися за українськими підприємницькими правилами. Але податкова хоче з цих доходів ПДФО та ВЗ (18 % та 1,5 %).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі