Теми статей
Обрати теми

Облік придбання земельної ділянки

Казанова Марина, податковий експерт
Податки & бухоблік Червень, 2023/№ 48
Друк
ТОВ придбало земельну ділянку. Була сплачена винагорода оператору торгів аукціону (з ПДВ) та інші «супутні» послуги (у т. ч. з ПДВ). Чи можна «супутні» послуги з ПДВ, за якими є право на податковий кредит, показати окремо у витратах періоду? Якщо їх включати у первісну вартість, чи потрібно нараховувати за ними «компенсуючі» податкові зобов’язання, оскільки сама ділянка придбана без ПДВ? Як відображати в обліку придбану земельну ділянку?

Розберемося з усім по порядку. Отже, мова йде про придбану у власність юридичною особою земельну ділянку (зареєстровано право власності на таку земельну ділянку).

На якому рахунку ведемо облік земельної ділянки?

Облік придбаної земельної ділянки

залежить від того, з якою метою придбавалась земельна ділянка

Якщо її придбано з метою виробництва продукції, надання послуг, адміністративних цілей або будівництва на ній господарських споруд, то вона буде обліковуватися у складі основних засобів (рахунок 101 «Земельні ділянки») — з попереднім накопиченням витрат, які включаються у первісну вартість, на рахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів».

Якщо ж вона придбана з метою отримання доходу від оренди (безпосередньо земельну ділянку планується здавати в оренду) чи отримання вигод від збільшення її вартості, то їй місце у складі інвестиційної нерухомості (рахунок 100 «Інвестиційна нерухомість»). Витрати, які включаються в первісну вартість земельної ділянки, тут теж попередньо накопичуються (капіталізуються) на рахунку 152.

У разі, якщо згодом буде змінено мету використання земельної ділянки, підприємство може зробити відповідну рекласифікацію статей: перевести об’єкт з основних засобів до інвестиційної нерухомості (Дт 100 — Кт 101) або навпаки (Дт 101 — Кт 100).

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі