По-перше, зазначимо, що мова тут може йти: (а) про юридичну особу; (б) про ФОП. І перші, і другі (за виконання певних умов) можуть бути і фермерським господарством, і платником єдиного податку групи 4.
Отже, з чого почати, якщо нам треба знайти звільнення від РРО/ПРРО? З аналізу запитання, чи маємо ми справу з розрахунковими операціями в розумінні Закону про РРО*. Тобто чи приймає суб’єкт в оплату готівку, платіжні картки, жетони та інші замінники готівки.
Якщо суб’єкт оплату отримує на свій поточний рахунок за виставленими ним покупцям рахунками на оплату з реквізитами поточного рахунку продавця в форматі IBAN, то це не розрахункова операція (більше деталей щодо цього знайдете у статті «РРО/ПРРО при інтернет-торгівлі» // «Податки & бухоблік», 2023, № 41). Проводити такі операції через РРО/ПРРО не потрібно.
Втім розуміємо, що далеко не завжди можна обмежитися лише таким способом розрахунків. Інколи без готівки нікуди. Якщо так, то звільнення від РРО/ПРРО вже слід шукати у ст. 9 Закону про РРО, а потім — у ст. 10.
У ст. 9 Закону про РРО є звільнення, що може нас зацікавити, але працює воно лише щодо юридичних осіб!
Так, п. 1 ст. 9 Закону про РРО дозволяє не застосовувати РРО/ПРРО (так само, як і КОРО з РК*) при торгівлі продукцією власного виробництва (крім ТСПТ, медвиробів, ліків та ювелірки**).
* Книга обліку розрахункових операцій та розрахункова книжка відповідно.
** Технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, лікарські засоби, вироби медичного призначення, ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.