Відправною точкою для нашої розмови є п. 12 ст. 3 Закону про РРО. Згідно з ним суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції, зобов’язані:
(а) вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів;
(б) продавати лише ті товари, що відображені в такому обліку;
(в) надавати податківцям під час перевірки документи, що підтверджують облік та походження товарних запасів, які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті).
Виняток зроблено лише для підприємців-єдиноподатників, які не зареєстровані платниками ПДВ, за умови, що вони не здійснюють продаж ТСПТ*, ліків, медвиробів та виробів з дорогоцінних металів і каміння
* Технічно складні побутові товари, перелік яких затверджено постановою КМУ від 16.03.2017 № 231.
Очевидно, що ці приписи спрямовані перш за все на фізосіб-підприємців (ФОП), які традиційного обліку товарних запасів із обов’язковим застосуванням НП(С)БО 9 «Запаси» не ведуть. Саме для них і було розроблено Порядок № 496*, а також спеціальну облікову форму, наведену в додатку до цього документа.
ЇЇ слід використовувати тим ФОП, що не звільнені від обов’язку ведення обліку товарних запасів, тобто:
1) ФОП-загальносистемникам;
2) ФОП — єдиноподатникам групи 3 — ПДВшникам (ставка ЄП 3 %);
3) ФОП — єдиноподатникам груп 2 і 3 — безПДВшникам (ставка ЄП 5 %), які торгують ТСПТ, ліками, медичними та ювелірними виробами.
Окремо скажемо про платників спецЄП. Ті з них, хто до переходу на спецЄП були платниками ПДВ, ними й залишились. Просто їх ПДВ-реєстрація призупинена (п.п. 9.5 підрозд. 8 розд. XX ПКУ). Однак ведення товарного обліку вони мають продовжувати. Якщо ж ФОП до переходу на спецЄП платником ПДВ не був, то й обов’язок вести товоблік у нього не з’явився (звісно, якщо він на спецЄП не торгуватиме ризиковими товарами).
Про першогрупників тут не згадуємо тому, що вони не можуть торгувати через Інтернет, а про представників групи 4 — через те, що їм такий вид діяльності здебільшого не властивий.
Зверніть увагу! Якщо ФОП узагалі не здійснює розрахункові операції, зокрема приймання готівки та електронних платіжних засобів, вимоги п. 12 ст. 3 Закону про РРО щодо ведення обліку товарних запасів його теж не стосуються. Чим би він не займався і на якій би системі не був. Однак,
на думку податківців, якщо ФОП приймає оплату за товар лише на свій розрахунковий рахунок, надаючи покупцям IBAN-реквізити рахунку, це не звільняє його від обов’язку вести товарний облік