Теми статей
Обрати теми

Як інтернет-торговцю вести товарний облік

Хмелевський Ігор, податковий експерт
Податки & бухоблік Травень, 2023/№ 41
Друк
Загалом правила ведення товарного обліку запасів однакові для всіх суб’єктів господарювання, що потрапляють під його жорна згідно із Законом про РРО. Разом з тим інтернет-торгівля має певну специфіку і в цьому питанні. Розберемося, в чому вона полягає.

Хто має вести товарний облік

Відправною точкою для нашої розмови є п. 12 ст. 3 Закону про РРО. Згідно з ним суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції, зобов’язані:

(а) вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів;

(б) продавати лише ті товари, що відображені в такому обліку;

(в) надавати податківцям під час перевірки документи, що підтверджують облік та походження товарних запасів, які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті).

Виняток зроблено лише для підприємців-єдиноподатників, які не зареєстровані платниками ПДВ, за умови, що вони не здійснюють продаж ТСПТ*, ліків, медвиробів та виробів з дорогоцінних металів і каміння

* Технічно складні побутові товари, перелік яких затверджено постановою КМУ від 16.03.2017 № 231.

Очевидно, що ці приписи спрямовані перш за все на фізосіб-підприємців (ФОП), які традиційного обліку товарних запасів із обов’язковим застосуванням НП(С)БО 9 «Запаси» не ведуть. Саме для них і було розроблено Порядок № 496*, а також спеціальну облікову форму, наведену в додатку до цього документа.

* Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб — підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затверджений наказом Мінфіну від 03.09.2021 № 496.

ЇЇ слід використовувати тим ФОП, що не звільнені від обов’язку ведення обліку товарних запасів, тобто:

1) ФОП-загальносистемникам;

2) ФОП — єдиноподатникам групи 3 — ПДВшникам (ставка ЄП 3 %);

3) ФОП — єдиноподатникам груп 2 і 3 — безПДВшникам (ставка ЄП 5 %), які торгують ТСПТ, ліками, медичними та ювелірними виробами.

Окремо скажемо про платників спецЄП. Ті з них, хто до переходу на спецЄП були платниками ПДВ, ними й залишились. Просто їх ПДВ-реєстрація призупинена (п.п. 9.5 підрозд. 8 розд. XX ПКУ). Однак ведення товарного обліку вони мають продовжувати. Якщо ж ФОП до переходу на спецЄП платником ПДВ не був, то й обов’язок вести товоблік у нього не з’явився (звісно, якщо він на спецЄП не торгуватиме ризиковими товарами).

Про першогрупників тут не згадуємо тому, що вони не можуть торгувати через Інтернет, а про представників групи 4 — через те, що їм такий вид діяльності здебільшого не властивий.

Зверніть увагу! Якщо ФОП узагалі не здійснює розрахункові операції, зокрема приймання готівки та електронних платіжних засобів, вимоги п. 12 ст. 3 Закону про РРО щодо ведення обліку товарних запасів його теж не стосуються. Чим би він не займався і на якій би системі не був. Однак,

на думку податківців, якщо ФОП приймає оплату за товар лише на свій розрахунковий рахунок, надаючи покупцям IBAN-реквізити рахунку, це не звільняє його від обов’язку вести товарний облік

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі