Теми статей
Обрати теми

Податкова накладна від постачальника з тимчасово окупованої території: чи буде податковий кредит?

Вишневський Михайло, податковий експерт
Постачальник у жовтні 2022 року був зареєстрований у м. Маріуполь. Податкова накладна (ПН) ним була зареєстрована в ЄРПН. До податкового кредиту (ПК) за жовтень 2022 року ПДВ не брали. Станом на сьогодні постачальник зареєстрований у м. Дніпро. Чи можна цю ПН включити до ПК у листопаді 2023 року?

Право на ПК у загальному випадку

За вимогами п. 198.1 ПКУ до ПК відносять суми ПДВ, сплачені/нараховані, зокрема, у разі здійснення операцій з придбання товарів та послуг. При цьому нарахування ПК здійснюється незалежно від того, чи почали такі товари/послуги використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника протягом звітного періоду. Так само не має значення, чи здійснював ПДВ-платник оподатковувані операції протягом такого звітного періоду. Тож ПК формують за будь-якими придбаннями незалежно від напряму їх використання. Однак таке

право на відображення ПК має підтверджувати, зокрема, зареєстрована в ЄРПН податкова накладна (п. 198.6 ПКУ)

З 01.01.2022 за загальним правилом граничний строк відображення ПК за ПН складає 365 календарних днів з дати її складання (п. 198.6 ПКУ).

Але! Протягом усього часу дії воєнного призупинення строків (період з 24.02.2022 по 31.07.2023 включно) перебіг цього 365-денного строку призупинявся (п.п. 69.9 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). Однак з 01.08.2023 перебіг цього ПК-строку відновився. Тож, по суті, через призупинення строків перебіг 365 днів на період з 24.02.2022 по 31.07.2023 (включно) заморожувався і продовжився з 01.08.2023. Про те, як з урахуванням призупинення строків розрахувати граничну дату відображення ПК, див. у статті «Відновлення строків з 01.08.2023: визначаємось з максимальним строком реєстрації ПН та відображення ПК» // «Податки & бухоблік», 2023, № 64.

Отже, у нашому випадку строк на включення ПН до складу ПК (365 днів) ще не сплив. І на перший погляд, якщо ПН зареєстрована в ЄРПН, то її можна безперешкодно включити до ПК у листопаді 2023 року.

Утім щодо угоди з контрагентом, місце реєстрації якого — тимчасово окупована територія (ТОТ), можуть бути питання.

Проблематичність ПК за ПН контрагента з ТОТ

По факту, провадження господарської діяльності з місцезнаходженням на ТОТ є незаконним. На це прямо вказує ч. 2 ст. 13 Закону № 1207*. За її вимогами:

1) здійснення господарської діяльності юрособами, ФОП та фізособами, які провадять незалежну профдіяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є ТОТ, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України;

2) правочин, стороною якого є госпсуб’єкт, місцезнаходженням (місцем проживання) якого є ТОТ, вважається нікчемним. На такі правочини не поширюється дія положення абзацу другого ч. 2 ст. 215 ЦКУ. Тобто нікчемним — означає недійсним в силу закону, автоматично.

* Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII.

Відтак Закон № 1207 прямо забороняє провадити госпдіяльність до моменту перереєстрації особи на підконтрольній території Україні. При цьому зауважте:

йдеться не про заборону господарської діяльності саме на ТОТ, а про діяльність юрособи будь-де!

Про які конкретно ТОТ ідеться?

На наш погляд, є підстави стверджувати, що відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 1207 під заборону потрапляє діяльність осіб лише з місцезнаходженням на ТОТ, визначених пп. 1 і 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1207. Тобто тих, хто зареєстрований на територіях, які стали ТОТ ще до запровадження воєнного стану. А саме — АР Крим, м. Севастополь та окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей (тобто визнані ТОТ з 20.02.2014 та з 07.04.2014 відповідно).

Щодо територій, визнаних ТОТ в умовах дії воєнного стану (після 24.02.2022), то про них ідеться в п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону № 1207. Дату початку і дату завершення тимчасової окупації таких територій визначають у встановленому Кабміном порядку (ч. 3 ст. 1 Закону № 1207). Тобто — за Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309. Однак

податківці вважають, що під обмеження потрапляють будь-які ТОТ (див. БЗ 116.06). І наполягають, що здійснювати госпдіяльність дозволяється виключно після зміни податкової адреси на іншу територію України

Тобто фіскали не беруть до уваги тонкощі Закону № 1207 щодо «сортування» ТОТ на такі, що окуповані до початку воєнного стану та після введення воєнного стану (правові вимоги до яких різні). А всі ТОТ скидають в одну купу із застосуванням до них максимально несприятливих наслідків.

Тож не виключаємо, що податківці можуть виступати проти збільшення ПК за угодою з вашим контрагентом. Адже, швидше за все, вважатимуть її нікчемною.

Про наслідки визнання правочину нікчемним читайте у статті «Правочин недійсний: наслідки» // «Податки & бухоблік», 2020, № 55 (ср. ). А щодо того, чи можна зараз вести справи з ФОП, місцезнаходженням яких згідно з ЄДР є ТОТ, див. у статті «Співпраця з ФОП з окупованої території: питання оподаткування» // «Податки & бухоблік», 2023, № 77.

Висновки

  • Строк на включення ПН, датованої жовтнем 2022 року, до складу ПК (365 днів) ще не сплив. І на перший погляд, якщо ПН зареєстрована в ЄРПН, її можна безперешкодно включити до ПК у листопаді 2023 року.
  • Утім якщо місцезнаходженням юрособи є територія, віднесена до ТОТ, то податківці, напевно, будуть вважати нікчемним правочин із таким суб’єктом незалежно від того, набула ця територія статусу ТОТ ще у 2014 році чи вже після введення воєнного стану.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі