Теми статей
Обрати теми

Якщо ФОП не сплачував єдиний податок з 01.08.2023

Томашпольський Сергій, податковий експерт
ФОП групи 1 і після 01.08.2023 не сплачував єдиний податок (ЄП). У ЄП-декларації щомісячні авансові внески не показував. Втім, як з’ясувалося, ФОП здійснює діяльність на території, якої немає в Переліку територій. Що тепер йому робити?

Несплата ЄП з 01.08.2023: умови

Згідно з ПКУ з 01.08.2023 (починаючи зі сплати за серпень 2023) можливість несплати ЄП залишилась тільки для ФОП групи 1 чи 2 за умови виконання таких вимог (п. 11 підрозд. 8 розд. XX ПКУ):

Які ФОП?

За які періоди можуть не сплачувати?

«податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації»

«за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію»

«Норми цього пункту не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження фізичної особи — підприємця на іншу, ніж зазначена в абзаці першому цього пункту, територію України».

Причому слід звернути увагу, що мова не про територію, де ФОП здійснює діяльність, а саме про податкову адресу ФОП. А що таке податкова адреса ФОП? Це місцезнаходження (адреса місця проживання) ФОП, зазначена в ЄДР*.

* Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Так от, з урахуванням останніх роз’яснень податківців (див., зокрема, статтю «Перехід ФОП у групу 1 чи 2: чи треба сплачувати ЄП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 20), не сплачувати ЄП починаючи з 01.08.2023 мають право лише ті ФОП груп 1 та 2, щодо яких одночасно (!) виконуються такі вимоги:

— згідно з ЄДР місцезнаходженням ФОП (тобто податковою адресою) є територія, яка згідно з Переліком № 309* має статус території можливих бойових дій / території активних бойових дій / території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси** / тимчасово окупованих територій;

— ФОП встиг отримати статус платника ЄП групи 1 чи 2 на відповідній території на момент, коли згідно з Переліком № 309 на цій території почалися бойові дії / можливість бойових дій чи тимчасова окупація.

* Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309.

** Щодо території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, є певна невизначеність через позицію Мінфіну. Але, судячи з усього, податківці вважають її пільговою в контексті (не)сплати ЄП. Більше деталей щодо цього знайдете у статті «Можливість несплати ЄП груп 1 та 2 з 01.08.2023: «чим далі, тим загадковіше» // «Податки & бухоблік», 2024, № 14.

Якщо ці умови не виконуються (чи то території немає в Переліку № 309, чи то ФОП пізно отримав статус платника ЄП групи 1 чи 2 на пільговій території тощо), то ФОП з 01.08.2023 мав обов’язково сплачувати ЄП та показувати суми авансових внесків з ЄП в ЄП-декларації.

Як виправитися

Якщо умови для можливості несплати ЄП не виконано і ФОП не платив ЄП, то за ним вже рахується податковий борг (сформований із несплаченого ЄП за місяці починаючи з серпня 2023 року).

Той факт, що ФОП не показав у ЄП-декларації щомісячні авансові внески з ЄП, нічого не змінює. Адже ЄП платникам груп 1 та 2 нараховують самі податківці (п. 295.2 ПКУ). Самостійно платник їх не нараховує.

Через цю особливість (нарахування ЄП груп 1 та 2 саме податківцями) тут також немає можливості для маневру для позбавлення від штрафів та пені через подання уточнюючої декларації (див. про це, зокрема, у статті «Відповідальність ФОП-спрощенця за несвоєчасне подання декларації і сплати податку» // «Податки & бухоблік», 2023, № 61). Бо не можна зробити самостійне донарахування з виконанням вимог ст. 50 ПКУ. ЄП і так було нараховано податківцями.

За кожну несплату ЄП у встановлений строк (не пізніше 20-го числа включно поточного місяця) ФОП можуть штрафувати згідно зі ст. 122 ПКУ — у розмірі 50 % ставки ЄП. Плюс пеня (більше деталей щодо цього знайдете у статті «Відповідальність за несплату податків і зборів ФОП — платником ЄП групи 2» // «Податки & бухоблік», 2023, № 89). І навіть якщо ФОП подасть уточнюючу декларацію, це не захистить його від цих штрафів.

Тож тут

головне для ФОП — повністю погасити свій борг з ЄП

Чому не варто зволікати

Тут є два моменти, на які слід обов’язково звернути увагу.

Можливість скидання ФОП з ЄП. Платник ЄП зобов’язаний перейти на загальну систему (сам чи його скинуть податківці) у разі наявності податкового боргу у розмірі більше 3060 грн на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів (п.п. 8 п.п. 298.2.3 ПКУ + абз. 3 п. 59.1 ПКУ).

У нашому випадку ФОП — платник ЄП групи 1 мав почати сплачувати ЄП з серпня 2023. Зважаючи на місячний розмір ЄП для групи 1, навряд чи сума боргу встигла перестрибнути межу у 3060 грн. Тож і відлік двох послідовних кварталів (про який було сказано вище) вочевидь ще навіть не розпочинався. Тож скидання з ЄП поки що не загрожує ФОП. Але є й інша причина, з якої краще оперативно та повністю погасити борг з ЄП (див. далі).

Перенаправлення податківцями поточних платежів. Якщо не погасити спочатку повністю податковий борг, усі поточні сплати ЄП будуть спрямовуватися податківцями у рахунок погашення боргу — незалежно від того, яке призначення платежу буде вказувати ФОП у платіжній інструкції (п. 87.9 ПКУ). Тож у ФОП буде постійно виникати несплата чи неповна сплата поточних зобов’язань з ЄП. І ФОП податківці зможуть постійно штрафувати за ст. 122 ПКУ за несплату/неповну сплату ЄП.

Висновки

  • Якщо по ФОП на ЄП групи 1 не виконуються умови для можливості несплати ЄП (зокрема, його податкова адреса відсутня у Переліку № 309), то ФОП з 01.08.2023 мав обов’язково сплачувати ЄП та показувати суми авансових внесків з ЄП у ЄП-декларації.
  • Навіть якщо ФОП подасть уточнюючу декларацію, це не захистить його від штрафів за ст. 122 ПКУ та пені. Бо не можна зробити самостійне донарахування з виконанням вимог ст. 50 ПКУ, оскільки ЄП платникам груп 1 та 2 нараховують самі податківці.
  • Головне для ФОП — повністю погасити свій борг з ЄП. З одного боку, скиданням з ЄП загрожує лише борг у розмірі, що перевищує 3060 грн. До того ж такий борг має рахуватися за ФОП на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів. Але, з іншого боку, якщо не погасити спочатку повністю податковий борг, всі поточні сплати ЄП будуть спрямовуватися податківцями у рахунок погашення боргу і ФОП ризикує постійно отримувати штрафи за несплату/неповну сплату ЄП.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі