Несплата ЄП з 01.08.2023: умови
Згідно з ПКУ з 01.08.2023 (починаючи зі сплати за серпень 2023) можливість несплати ЄП залишилась тільки для ФОП групи 1 чи 2 за умови виконання таких вимог (п. 11 підрозд. 8 розд. XX ПКУ):
Які ФОП? | За які періоди можуть не сплачувати? |
«податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації» | «за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію» |
«Норми цього пункту не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження фізичної особи — підприємця на іншу, ніж зазначена в абзаці першому цього пункту, територію України». |
Причому слід звернути увагу, що мова не про територію, де ФОП здійснює діяльність, а саме про податкову адресу ФОП. А що таке податкова адреса ФОП? Це місцезнаходження (адреса місця проживання) ФОП, зазначена в ЄДР*.
* Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.
Так от, з урахуванням останніх роз’яснень податківців (див., зокрема, статтю «Перехід ФОП у групу 1 чи 2: чи треба сплачувати ЄП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 20), не сплачувати ЄП починаючи з 01.08.2023 мають право лише ті ФОП груп 1 та 2, щодо яких одночасно (!) виконуються такі вимоги:
— згідно з ЄДР місцезнаходженням ФОП (тобто податковою адресою) є територія, яка згідно з Переліком № 309* має статус території можливих бойових дій / території активних бойових дій / території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси** / тимчасово окупованих територій;
— ФОП встиг отримати статус платника ЄП групи 1 чи 2 на відповідній території на момент, коли згідно з Переліком № 309 на цій території почалися бойові дії / можливість бойових дій чи тимчасова окупація.
** Щодо території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, є певна невизначеність через позицію Мінфіну. Але, судячи з усього, податківці вважають її пільговою в контексті (не)сплати ЄП. Більше деталей щодо цього знайдете у статті «Можливість несплати ЄП груп 1 та 2 з 01.08.2023: «чим далі, тим загадковіше» // «Податки & бухоблік», 2024, № 14.
Якщо ці умови не виконуються (чи то території немає в Переліку № 309, чи то ФОП пізно отримав статус платника ЄП групи 1 чи 2 на пільговій території тощо), то ФОП з 01.08.2023 мав обов’язково сплачувати ЄП та показувати суми авансових внесків з ЄП в ЄП-декларації.
Як виправитися
Якщо умови для можливості несплати ЄП не виконано і ФОП не платив ЄП, то за ним вже рахується податковий борг (сформований із несплаченого ЄП за місяці починаючи з серпня 2023 року).
Той факт, що ФОП не показав у ЄП-декларації щомісячні авансові внески з ЄП, нічого не змінює. Адже ЄП платникам груп 1 та 2 нараховують самі податківці (п. 295.2 ПКУ). Самостійно платник їх не нараховує.
Через цю особливість (нарахування ЄП груп 1 та 2 саме податківцями) тут також немає можливості для маневру для позбавлення від штрафів та пені через подання уточнюючої декларації (див. про це, зокрема, у статті «Відповідальність ФОП-спрощенця за несвоєчасне подання декларації і сплати податку» // «Податки & бухоблік», 2023, № 61). Бо не можна зробити самостійне донарахування з виконанням вимог ст. 50 ПКУ. ЄП і так було нараховано податківцями.
За кожну несплату ЄП у встановлений строк (не пізніше 20-го числа включно поточного місяця) ФОП можуть штрафувати згідно зі ст. 122 ПКУ — у розмірі 50 % ставки ЄП. Плюс пеня (більше деталей щодо цього знайдете у статті «Відповідальність за несплату податків і зборів ФОП — платником ЄП групи 2» // «Податки & бухоблік», 2023, № 89). І навіть якщо ФОП подасть уточнюючу декларацію, це не захистить його від цих штрафів.
Тож тут
головне для ФОП — повністю погасити свій борг з ЄП
Чому не варто зволікати
Тут є два моменти, на які слід обов’язково звернути увагу.
Можливість скидання ФОП з ЄП. Платник ЄП зобов’язаний перейти на загальну систему (сам чи його скинуть податківці) у разі наявності податкового боргу у розмірі більше 3060 грн на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів (п.п. 8 п.п. 298.2.3 ПКУ + абз. 3 п. 59.1 ПКУ).
У нашому випадку ФОП — платник ЄП групи 1 мав почати сплачувати ЄП з серпня 2023. Зважаючи на місячний розмір ЄП для групи 1, навряд чи сума боргу встигла перестрибнути межу у 3060 грн. Тож і відлік двох послідовних кварталів (про який було сказано вище) вочевидь ще навіть не розпочинався. Тож скидання з ЄП поки що не загрожує ФОП. Але є й інша причина, з якої краще оперативно та повністю погасити борг з ЄП (див. далі).
Перенаправлення податківцями поточних платежів. Якщо не погасити спочатку повністю податковий борг, усі поточні сплати ЄП будуть спрямовуватися податківцями у рахунок погашення боргу — незалежно від того, яке призначення платежу буде вказувати ФОП у платіжній інструкції (п. 87.9 ПКУ). Тож у ФОП буде постійно виникати несплата чи неповна сплата поточних зобов’язань з ЄП. І ФОП податківці зможуть постійно штрафувати за ст. 122 ПКУ за несплату/неповну сплату ЄП.
Висновки
- Якщо по ФОП на ЄП групи 1 не виконуються умови для можливості несплати ЄП (зокрема, його податкова адреса відсутня у Переліку № 309), то ФОП з 01.08.2023 мав обов’язково сплачувати ЄП та показувати суми авансових внесків з ЄП у ЄП-декларації.
- Навіть якщо ФОП подасть уточнюючу декларацію, це не захистить його від штрафів за ст. 122 ПКУ та пені. Бо не можна зробити самостійне донарахування з виконанням вимог ст. 50 ПКУ, оскільки ЄП платникам груп 1 та 2 нараховують самі податківці.
- Головне для ФОП — повністю погасити свій борг з ЄП. З одного боку, скиданням з ЄП загрожує лише борг у розмірі, що перевищує 3060 грн. До того ж такий борг має рахуватися за ФОП на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів. Але, з іншого боку, якщо не погасити спочатку повністю податковий борг, всі поточні сплати ЄП будуть спрямовуватися податківцями у рахунок погашення боргу і ФОП ризикує постійно отримувати штрафи за несплату/неповну сплату ЄП.