Теми статей
Обрати теми

Мінбаза при реалізації імпортних товарів

Казанова Марина, податковий експерт
Підприємство імпортує товар. Договірна вартість — 120 грн, митна вартість, яку митний орган застосовує для нарахування мита та ПДВ, — 150 грн. Як має визначатися база для донарахування ПДВ у випадку реалізації товару за ціною 90 грн (нижче ціни придбання): 120 - 90 = 30 чи 150 - 90 = 60?

При постачанні на митній території України товарів, попередньо ввезених платником на митну територію України, база оподаткування ПДВ визначається за загальним правилом — виходячи з їх договірної вартості, але не нижче ціни придбання (п. 188.1 ПКУ).

І хоча термін «ціна придбання товарів» ПКУ не визначає, але усталена практика свідчить, що тут орієнтир — ціна, зазначена у договорі (контракті) з нерезидентом на придбання таких товарів.

Судова практика теж свідчить — суди доходять висновку, що під ціною придбання для цілей визначення мінбази ПДВ мається на увазі договірна ціна купівлі — тобто ціна, зазначена в договорі на придбання товару (контрактна вартість).

Власне з тим, що мінбазою ПДВ при продажу імпортованого товару є саме договірна вартість, а не митна вартість товарів, погоджуються і податківці (див., зокрема, листи ДПСУ від 19.12.2023 № 4757/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК; ГУ ДПС у м. Києві від 13.12.2023 № 4632/ІПК/26-15-04-04-08; ДПСУ від 11.09.2023 № 2931/ІПК/99-00-04-02-03-06):

«для операцій платника податку з постачання на митній території України таких товарів, раніше ввезених таким платником податку на митну територію України, база оподаткування визначається за загальним правилом — виходячи з їх договірної вартості, але не нижче ціни придбання, без урахування величини митної вартості. Ціна придбання для імпортера — це ціна, зазначена в договорі на придбання товару (контрактна вартість)».

Але варто врахувати: в офіційних роз’ясненнях податківці ціною придбання називають ціну, зазначену в договорі. Проте практика свідчить, що часто податківці як мінбазу хочуть бачити договірну ціну + ввізне мито + інші супутні (зокрема, транспортні) витрати, які включаються в первісну вартість товарів.

На нашу думку,

більш обережний підхід вважати ціною придбання саме первісну вартість імпортних товарів (сформовану з витрат, перерахованих у п. 9 НП(С)БО 9)

Тобто вартість, за якою товари оприбуткували на баланс і зарахували на субрахунок 281. А це вартість, яка окрім сум, сплачених нерезиденту за договором, включає також прямі транспортно-заготівельні витрати, суми ввізного мита та інші витрати, пов’язані з придбанням ТМЦ.

Але сміливіші платники можуть наполягати на тому, що ціна придбання імпортного товару — це тільки договірна ціна (тобто ціна, вказана в контракті з нерезидентом). І є багато судових рішень, де суди підтримують саме такий підхід. Так, наприклад, суди зазначають (див., зокрема, постанову Другого апеляційного адмінсуду від 22.11.2023 у справі № 480/4020/22; постанову Другого апеляційного адмінсуду від 07.09.2023 у справі № 480/4299/22), що:

— «під час продажу імпортних товарів ціна їх придбання визначається саме в договорі (контракті), а також в інвойсі, який іде разом із товаром від постачальника-нерезидента»;

— «до ціни придбання, нижче якої не може бути база оподаткування ПДВ, не включаються податки і збори, сплачені у зв’язку із придбанням відповідного товару»;

— «не беруться до уваги посилання контролюючого органу на вимоги п. 9 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 246 від 20 жовтня 1999 року, оскільки дана норма регулює порядок визначення первісної вартості запасів та не застосовується під час оподаткування податком на додану вартість операцій з продажу товарів».

Отже,

у цілях визначення мінбази ПДВ орієнтуватися треба не на митну вартість товарів (яка є базою оподаткування імпортним ПДВ на митниці), а на контракту (договірну) вартість

А за яким курсом має перераховуватися в гривні ціна придбання? Вважаємо, що за курсом, за яким товари були оприбутковані (відображені на балансі). Тобто якщо товари були придбані на умовах попередньої оплати — за курсом на дату перерахування попередньої оплати нерезиденту. Якщо перша подія — отримання товару — за курсом на дату оприбуткування імпортних товарів (більше деталей знайдете у статті «Валютний курс при імпорті товарів: коли, який, для чого?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 46).

Отже, в нашій ситуації мінбазою ПДВ при продажу імпортного товару буде саме договірна вартість придбання товару (120), а не митна вартість товару. Оскільки ціна продажу (90 грн; це ціна без ПДВ) нижче договірної вартості, то при реалізації імпортного товару потрібно буде скласти дві податкові накладні:

— одну на договірну вартість — 108 грн (база ПДВ — 90 грн; ПДВ — 18 грн);

— другу на перевищення мінбази над договірною ціною, тобто на суму 36 грн (база ПДВ — 30 грн (120 грн - 90 грн); ПДВ — 6 грн) (корисну інформацію з цього приводу знайдете у статті «ПН на мінбазу» // «Податки & бухоблік», 2022, № 48).

Висновки

  • При продажу імпортованих товарів у цілях визначення мінбази ПДВ орієнтуватися треба не на митну вартість товарів, а на контракту (договірну) вартість. Податківці з цим погоджуються, але на практиці вимагають, щоб за мінбазу бралася первісна вартість товарів (вартість, за якими вони оприбутковані на баланс).
  • Тож найоптимальніший варіант — узяти за орієнтир бухоблік і вважати ціною придбання первісну (балансову) вартість товарів.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі