Незалежно від того, за чиєю ініціативою відбувається анулювання ПДВ-реєстрації (чи за ініціативою податківців, чи за ініціативою самого платника), розрахунки з бюджетом за останньою ПДВ-декларацією відбуваються за єдиною схемою.
Остання ПДВ-декларація
Останнім звітним періодом при анулюванні ПДВ-реєстрації є період, який розпочинається з дня, наступного за останнім днем попереднього звітного періоду, і закінчується днем анулювання (п. 184.6 ПКУ).
Приклад 1. Реєстрацію платника ПДВ анульовано 22.03.2024. У такому випадку останнім звітним періодом з ПДВ буде період з 01.03.2024 по 22.03.2024 включно.
Що важливо:
спеціальних строків подання останньої декларації немає
Тобто остання (завершальна) декларація подається в загальні строки — протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного періоду, в якому відбулося анулювання ПДВ-реєстрації.
Приклад 2. Реєстрацію платника ПДВ анульовано 22.03.2024. Останню ПДВ-декларацію потрібно подати не пізніше 22.04.2024 (з урахуванням того, що 20.04.2024 — вихідний день).
Остання ПДВ-декларація (декларація з відміткою в полі «Відмітка про подання за останній звітний (податковий) період у разі анулювання реєстрації платником податку» в заключній частині декларації) — це єдина декларація, яку можна подати після дати анулювання ПДВ-реєстрації (п. 7 розд. I Порядку № 21*).
До речі, податківці часто говорять, що після спливу граничного строку подання останньої декларації декларацію вже не приймуть (лист ДПСУ від 26.07.2023 № 2090/ІПК/99-00-04-02-03-06; лист ГУ ДПС у Житомирській області від 28.08.2023 № 2678/ІПК/06-30-04-03-19). Втім такий підхід є суперечливим (більше деталей знайдете у статті «Якщо не подали останню ПДВ-декларацію при анулюванні ПДВ-реєстрації» // «Податки & бухоблік», 2023, № 40).
Зверніть увагу: як правило, пустою остання ПДВ-декларація бути не може. Навіть якщо у платника немає діяльності, то не варто забувати про умовні анулюючі податкові зобов’язання (ПЗ) за п. 184.7 ПКУ — за залишками активів, придбаними з ПДВ, за якими виникло право на податковий кредит (ПК). Якщо за даними фінзвітності у платника є на балансі активи, а остання ПДВ-декларація не подана або подана з нульовими показниками в розділі I, то слід очікувати запит від податківців щодо нарахування умовних анулюючих ПЗ.
Варто також врахувати, що виправити останню ПДВ-декларацію (якщо в ній мали бути нараховані умовні анулюючі ПЗ, але вони не нараховані) вже не вдасться (про це ще будемо говорити далі). Тобто таке нарахування (після спливу граничних строків подання останньої декларації) податківці здійснять самостійно з донарахуванням штрафних санкцій.
Розрахунки за останньою декларацією
Сплатити зобов’язання за останньою ПДВ-декларацією потрібно теж у стандартні строки — протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання останньої декларації. За умовами наших вищенаведених прикладів (ПДВ-реєстрацію анульовано 22.03.2024) податкові зобов’язання за останньою декларацію потрібно сплатити (точніше, забезпечити наявність коштів на ПДВ-рахунку) не пізніше 30.04.2024.
Сплата проводиться теж у звичайному порядку — через електронний ПДВ-рахунок (п. 27 Порядку № 569*)
ср. Якщо коштів на електронному рахунку бракує, то електронний ПДВ-рахунок не закриють, допоки платник не поповнить електронний ПДВ-рахунок і не буде повністю сплачено податок.
Варто звернути увагу: якщо анулювання ПДВ-реєстрації здійснюється за ініціативою платника на підставі п.п. «а» п. 184.1 ПКУ (обсяги операцій за останні 12 місяців менше 1 млн грн), то умовою анулювання ПДВ-реєстрації є повний розрахунок з бюджетом з ПДВ. Тому після подання заяви про анулювання ПДВ-реєстрації вам протягом 10 календарних днів може прийти пропозиція від податківців подати нову заяву про анулювання після проведення розрахунків з бюджетом. Така пропозиція не є відмовою в анулюванні ПДВ-реєстрації і не змінює дати анулювання. Просто в такому разі після подання останньої декларації та сплати ПДВ за нею потрібно буде ще раз подати заяву за ф. № 3-ПДВ й у графі «Дата проведення розрахунків із бюджетом за податковими зобов’язаннями останнього податкового періоду: «___» ____________ 20__ року» вказати дату сплати ПЗ (див. категорію 101.03 БЗ). Така дата повинна відповідати даті розрахунку з бюджетом (вочевидь це дата списання коштів з ПДВ-рахунку) за останній період. І після цього вже податківці внесуть запис у Реєстр про анулювання ПДВ-реєстрації. Реєстрацію анулюють датою подання першої заяви за ф. № 3-ПДВ.
Особливості заповнення останньої ПДВ-декларації
Заповнюється остання ПДВ-декларація, в принципі, у звичайному порядку. Але варто звернути увагу на такі моменти:
— у завершальній частині декларації необхідно поставити відмітку, що це декларація за останній звітний період —
проставляється відмітка в полі «Відмітка про подання за останній звітний (податковий) період у разі анулювання реєстрації платником податку»
— податкові зобов’язання — відображаємо всі ПЗ, дата виникнення яких припадає на останній звітний період (за умовами наших прикладів — ПЗ, дата виникнення яких припадає на період з 01.03.2024 по 22.03.2024 включно). ПЗ відображаємо незалежно від того, зареєстровані податкові накладні (ПН) чи ні.
В останній декларації
мають бути відображені і умовні анулюючі ПЗ за п. 184.7 ПКУ
До речі, податківці говорять, що умовні анулюючі ПЗ потрібно показати у рядках 4.1, 4.2 та/або 4.3 (категорія 101.24 БЗ). Хоча більш відповідним для них є рядок 1.
При цьому, якщо на дату подання декларації ПН на умовні анулюючі ПЗ за п. 184.7 ПКУ або звичайні ПН не зареєстровані, то відомості про такі не зареєстровані на дату подання декларації ПН слід показати у таблиці 1.1 додатка Д1;
— податковий кредит — відображаємо ПК у звичайному порядку (в т. ч. можна показати і ПК за відкладеними зареєстрованими ПН). За ПН, датованими останнім місяцем (місяцем, в якому анульовано ПДВ-реєстрацію) право на ПК буде, якщо постачальники їх зареєструють своєчасно;
— перерахунок ПДВ за ст. 199 ПКУ — якщо протягом поточного (2024 року) платник здійснював розподіл ПДВ за п. 199.1 ПКУ, то в декларації останнього звітного періоду потрібно здійснити перерахунок ПДВ, який би ми мали здійснювати за звичайних умов при річному перерахунку ПДВ (п. 199.5 ПКУ). Тобто в рядку 3.1 табл. 1 додатка Д6 останньої декларації потрібно буде розрахувати коефіцієнт розподілу, виходячи з фактичних обсягів оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, проведених з початку поточного року до дати анулювання ПДВ-реєстрації (п. 199.4 ПКУ). А потім, виходячи з визначеного коефіцієнта перерахувати суму розподільчих ПЗ, нарахованих протягом 2024 року, скласти розрахунки коригування до розподільчих ПН, заповнити таблицю 2 додатка Д6 та перенести результати перерахунку у ряд. 4.1.1, 4.2.1, 4.3.1 останньої ПДВ-декларації (вам будуть корисними статті «Проводимо перерахунок ПДВ за 2023 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 1-2, «Річний перерахунок ПДВ: складаємо та реєструємо перерахункові РК» // «Податки & бухоблік», 2024, № 1-2);
— від’ємне значення у декларації — якщо в декларації останнього звітного періоду декларується мінус (від’ємне значення), то якщо виконуються умови для отримання бюджетного відшкодування — його можна в останній ПДВ-декларації заявити до отримання. Таке відшкодування надається протягом строків, визначених ПКУ, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник ПДВ на дату отримання такого бюджетного відшкодування (п. 184.9 ПКУ).
Якщо умови для отримання бюджетного відшкодування не виконуються або бюджетне відшкодування не заявляється — мінус, задекларований в ряд. 21 декларації, згорає
УР подати не можна
Якщо після анулювання ПДВ-реєстрації платник виявить у поданих ПДВ-деклараціях помилки, то виправити їх вже не вийде (див. категорію 101.03 БЗ). Пояснюють податківці це тим, що після дати анулювання ПДВ-реєстрації платник має право на подання лише декларації за останній звітний період (п. 7 розд. I Порядку № 21). А ось для уточнюючого розрахунку подібного не передбачено (див. лист ДПСУ від 24.06.2022 № 859/ІПК/99-00-21-03-02-06).
Тож
після дати анулювання ПДВ-реєстрації подати уточнюючий розрахунок до ПДВ-декларації, у т. ч. до ПДВ-декларації за останній звітний період, не вийде
Кошти на електронному ПДВ-рахунку
Відповідно до п. 7 Порядку № 569 у разі анулювання ПДВ-реєстрації залишок коштів на електронному рахунку перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається. При цьому, судячи з усього, закриття електронного ПДВ-рахунку відбудеться після того, як будуть здійснені розрахунки за останньою ПДВ-декларацією (тобто коли Казначейство спише з електронного рахунку кошти для сплати зобов’язань за останньою декларацію на підставі реєстрів ДПСУ) (п. 27 Порядку № 569).
Якщо після сплати податку за підсумками останнього періоду на електронному ПДВ-рахунку залишилися гроші, тоді
при анулюванні ПДВ-реєстрації весь залишок зайвих коштів з електронного ПДВ-рахунку перераховується до бюджету
Далі повернути такі кошти з бюджету можна в загальному порядку, передбаченому п. 43.4 ПКУ. Тобто за заявою (форми J/F 1302002) на поточний рахунок у банку або на рахунок, відкритий у небанківського надавача платіжних послуг (оскільки електронний ПДВ-рахунок уже закритий, п. 43.41 ПКУ) (більше деталей знайдете у статті «Переплати з ПДВ: окрема історія» // «Податки & бухоблік», 2024, № 15).
Реєстраційний ліміт при анулюванні ПДВ-реєстрації
Після анулювання ПДВ-реєстрації та закриття електронного ПДВ-рахунку всі показники реєстраційного ліміту (ΣНакл) будуть обнулені. При цьому передбачена процедура відновлення регліміту у разі скасуванні рішення про анулювання ПДВ-реєстрації (за рішенням контролюючого органу або рішенням суду, що набрало законної сили). Більш детально про це див. в статті «Відновили ПДВ-реєстрацію — повернуть ліміт» // «Податки & бухоблік», 2021, № 90.
Висновки
- У разі анулювання ПДВ-реєстрації останню декларацію подають у стандартні строки — протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем місяця, у якому відбулося анулювання ПДВ-реєстрації.
- ПДВ має бути сплачений теж у стандартні строки — протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку для подання останньої декларації. Сплата проводиться у звичайному порядку — через електронний рахунок. Електронний рахунок не закриють, поки не буде проведено розрахунок за останньою ПДВ-декларацією.
- В останній декларації не забудьте поставити відмітку, що це декларація за останній звітний період. Також у цій декларації мають бути нараховані умовні ПЗ за п. 184.7 ПКУ.
- Якщо за декларацією останнього періоду ви маєте право на бюджетне відшкодування — можете його заявити. Якщо є мінус, але права на бюджетне відшкодування немає, то він згорає.
- Анулювання ПДВ-реєстрації є підставою для закриття електронного ПДВ-рахунку.
- Якщо після сплати податку за підсумками останнього періоду на електронному рахунку залишилися гроші, то весь залишок зайвих коштів перераховується до бюджету. Повернути їх можна в загальному порядку, передбаченому п. 43.4 ПКУ (як зайво сплачені).