Теми статей
Обрати теми

Критерій 4 ризиковості операцій: РК на зміну номенклатури

Солошенко Людмила, податковий експерт
На жаль, але в деяких випадках навіть така досить поширена операція, як зміна номенклатури, може вважатися ризиковою і стати причиною блокування розрахунку коригування (РК) на зміну номенклатури. Розглянемо, коли це можливо.

Коли РК на зміну номенклатури можуть заблокувати?

Умови для блокування РК. РК на зміну номенклатури можуть заблокувати за критерієм 4 ризиковості операцій (див. Критерії ризиковості операцій з додатка 3 до Порядку № 1165*). У якому випадку це можливо?

* Порядок зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165.

РК на зміну номенклатури (тобто з кодом причини коригування «104») може підпадати під блокування за критерієм 4 ризиковості операцій, якщо:

1) РК складений на покупця — платника ПДВ і при цьому

2) при зміні номенклатури відбувається зміна:

— перших чотирьох цифр коду УКТ ЗЕД — для товару;

— перших двох цифр коду ДКПП — для послуг;

— перших п’яти цифр умовного коду товару — для товару, на який установлений умовний код (див. Довідник умовних кодів товарів на сайті ДПСУ).

Таким чином,

зміна номенклатури (для товарів — на рівні перших 4 цифр коду / для послуг — на рівні перших 2 цифр коду / для товарів з умовним кодом — на рівні перших 5 цифр коду) розцінюється як ризикова операція і може спричинити блокування РК

Вважаємо, що цю умову треба розуміти таким чином, що РК на зміну номенклатури (на покупця — платника ПДВ) може підпадати під блокування, якщо при зміні номенклатури змінюється хоча б одна цифра в перших 4 цифрах коду — для товарів (у перших 2 цифрах коду — для послуг / у п’ятизначному умовному коді — для товару, на який установлений умовний код).

Тому загроза блокування РК може виникати в досить поширених ситуаціях — наприклад, (1) при зміні номенклатури після передоплати, а також (2) при виправленні за допомогою РК-104 несумових помилок у номенклатурі, коді УКТ ЗЕД / ДКПП, одиниці виміру (якщо, скажімо, зазначили не ту одиницю виміру з іншим кодом) та ін.

Навіщо блокують РК? Мабуть, така пильна увага приділяється РК на зміну номенклатури для того, щоб за допомогою такого РК не можна було обійти лещата блокувального моніторингу. І, скажімо, спершу скласти ПН на одну номенклатуру (характерну для діяльності платника і за якою не виникатиме загрози блокування — тобто яка зареєструється без проблем), а потім за допомогою РК замінити її на якусь іншу — специфічну (незвичайну). Так от, так зробити не вийде, оскільки РК, що змінює номенклатуру, також перевірятиметься і підпадатиме під моніторинг за критерієм 4 ризиковості операцій.

Дрібні РК — до 5 тис. грн. Хоча взагалі-то (згідно з критерієм безумовної реєстрації з п.п. 7 п. 3 Порядку № 1165) не повинні блокуватися «дрібні» РК. Тобто будь-які: збільшуючі / зменшуючі РК (складені як на платників ПДВ, так і на неплатників ПДВ) — у яких коригування суми компенсації (-/+) вартості товару / послуги (у гр. 13 РК, тобто без урахування ПДВ) не перевищує 5 тис. грн. Причому в п.п. 7 п. 3 Порядку № 1165 дослівно говориться про «загальну суму абсолютних значень коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів / послуг». Тому вважаємо, що йдеться не про відрядкові коригування (за кожною з позицій), а про загальний результат коригувань і підсумкове значення гр. 13 РК.

А отже, не повинні підпадати під блокування і «нульові» номенклатурні РК.

Щоправда, безумовна реєстрація таких «дрібних» РК (на суму до 5 тис. грн) працює не для всіх платників. А діє тільки:

1) для неризикових платників;

2) з невеликими оборотами — у яких обсяги операцій у поточному місяці не перевищують 500 тис. грн і

3) якщо директор обіймає аналогічну посаду не більше ніж у трьох платників податку. Причому хоча в п.п. 7 п. 3 Порядку № 1165 говориться про директора у «платників податку» (і, отже, у платників ПДВ), є побоювання, що податківці трактуватимуть цю норму широко і під «платниками податку» розумітимуть «платників будь-яких податків», а не тільки ПДВешників. Детальніше про це див. статтю «Директорські обмеження щодо блокування ПН/РК» // «Податки & бухоблік», 2024, № 51, а про неблокування «дрібних» РК — статтю «Дрібні ПН/РК із сумою до 5 тис. грн — повз блокування» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53.

Від блокування захистить Таблиця даних

Якщо Таблиця врахована «до» блокування РК. Втім, РК на зміну номенклатури може захистити від блокування (за критерієм 4 ризиковості операцій) врахована податківцями Таблиця даних — якщо в ній міститиметься код (УКТ ЗЕД / ДКПП / умовний код) товару / послуги, на який здійснюється заміна. Тому якщо у врахованій Таблиці буде зазначений новий код, на який змінюється номенклатура, то РК не заблокують. Причому для уникнення блокування РК Таблицю з новим кодом подати, нагадаємо, треба «наперед» (заздалегідь) — тобто ще до направлення РК, що змінює номенклатуру, на реєстрацію. При цьому, повторимо, важливо, щоб подана платником Таблиця була врахована фіскалами.

Щоправда, майте на увазі, що

Таблиця даних може допомогти тільки неризиковим платникам

А ось якщо платник — ризиковий (має ризиковий статус), то на Таблицю розраховувати не варто, оскільки ризиковим платникам Таблиця не допоможе і не захистить від блокування (п.п. 4 п. 3 Порядку № 1165). Оскільки в ризикових платників навіть при поданій Таблиці більшість ПН/РК, що відправляються на реєстрацію (за винятком тих, які підлягають безумовній реєстрації та мають «імунітет» від блокування за п. 3 Порядку № 1165), блокуватимуться. Та і, правду кажучи, у ризикових платників до завершального етапу блокувального моніторингу — перевірок ПН/РК на відповідність критеріям ризиковості операцій — справа просто не дійде.

Якщо Таблиця врахована «після» блокування РК. Ще візьміть до відома, що за Таблицею, врахованою вже «після» блокування РК, автоматично РК на зміну номенклатури (заблоковані за критерієм 4 ризиковості операцій) не розблокують. Оскільки автоматичне розблокування (за врахованою Таблицею) передбачене виключно для ПН/РК, які заблоковані за критерієм 1 ризиковості операцій (п. 161 Порядку № 1165). І на блокування за іншими критеріями ризиковості не поширюється. Детальніше про це див. статтю «Автоматична реєстрація податкової накладної після врахування Таблиці даних» // «Податки & бухоблік», 2024, № 65 (ср. ).

Варіанти: з РК і без РК

Авансова ПН під (не)куплений товар. Втім, іноді РК на зміну номенклатури може бути корисним і захистити від блокування авансового ПН. Ну, наприклад, якщо підприємство отримало від покупця аванс, проте сам товар ще не придбаний. Тоді якщо товару (який потрібен покупцеві — з авансової ПН) немає у продавця в наявності, то відсутність коду УКТ ЗЕД на вході може стати причиною блокування авансової ПН (за критерієм 1 ризиковості операцій — через недостатність залишків). І тільки якщо такий код товару / послуги значитиметься у врахованій Таблиці даних, то блокувальний критерій 1 не спрацює — оскільки товар / послугу з таким кодом від блокування захистить Таблиця!

Проте якщо врахованої Таблиці немає й авансова ПН усе ж заблокована, то продавцеві доведеться займатися її розблокуванням і подавати розблокувальні документи. І тут уся проблема в тому, що подати повний комплект розблокувальних документів у такому разі з об’єктивних причин не вийде (оскільки товар ще не придбаний і немає документів на його придбання). Як наслідок, розблокування авансової ПН може затягнутися — аж до моменту, коли продавець придбає товар і зможе зібрати всі документи на розблокування. А це може не влаштувати покупця — оскільки в нього відкладеться момент відображення ПК (тому що його не вийде показати в періоді перерахування авансу).

Тому можна піти іншим шляхом — сторони можуть домовитися, що аванс перераховується не за той товар, який потрібен покупцеві, а за той товар, який є у продавця в залишках (на віртуальному складі). Тоді авансову ПН на товар, якого у продавця достатньо в залишках, не повинні блокувати. А якщо раптом і заблокують, то продавець зможе за такою авансовоюй ПН оперативно подати комплект розблокувальних документів (як на придбання товару, так і на продаж). А вже після придбання продавцем потрібного товару при його відвантаженні покупцеві — змінити номенклатуру в авансовій ПН за допомогою РК (тобто склавши РК-104 на зміну номенклатури).

Щоправда, доля РК, який змінює номенклатуру, може виявитися під знаком питання. Оскільки, як ми з’ясували вище, якщо немає врахованої Таблиці даних на товар з новим кодом (на який змінюється номенклатура), то зміна номенклатури на рівні перших чотирьох знаків коду УКТ ЗЕД для товарів може стати причиною блокування РК на зміну номенклатури. Проте в такому разі для розблокування РК у продавця вже буде повний комплект документів, який він зможе оперативно подати податківцям. Тому в такому разі (на відміну від випадку з розблокуванням авансової ПН) жодних затримок, скажімо, через збір документів при розблокуванні не виникне.

Втім, врахуйте, що якщо зволікати з поданням документів на розблокування, то ситуація може бути небезпечна покупцеві. Оскільки якщо при відвантаженні змінюється номенклатура і РК на зміну номенклатури не зареєстрований (чи заблокований), то дані авансової ПН не відповідатимуть первинним документам на постачання. І, отже, у покупця за товаром, що надійшов, просто не буде документа для підтвердження ПК! Тому обережному покупцеві доведеться зменшувати (коригувати) ПК, а після реєстрації (розблокування) РК — відновлювати ПК.

Хоча повинні зауважити, що в Базі знань на сайті ДПСУ і сьогодні є діюча консультація податківців з хорошим висновком (див. БЗ 101.13) — який передбачає, що навіть якщо РК на зміну номенклатури заблокований, але сума компенсації при цьому не змінюється, то покупцеві зменшувати (коригувати) ПК не треба. Щоправда, наприклад, у листі ДПСУ від 20.12.2021 № 4752/ІПК/99-00-21-03-02-06, на жаль, навпаки, ставилася під сумнів можливість збереження покупцем ПК при блокуванні РК, що змінює номенклатуру. Детальніше про це див. у статті «Зміна номенклатури після авансу: як не втратити податковий кредит?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 28. Але все-таки, враховуючи, що в Базі знань міститься хороше роз’яснення податківців — про некоригування ПК при блокуванні нульового номенклатурного РК — то для збереження ПК покупцеві можна спробувати отримати ІПК з аналогічними висновками на свою адресу.

Позика. Ще можна взагалі спробувати обійтися без складання РК. Так, якщо поки що точно не відомо, товар якої номенклатури буде відвантажений покупцеві (скажімо, товар ще не придбаний), то можна на суму передоплати, що надійшла від покупця, оформити позику. Тоді таке перерахування-отримання грошових коштів ніяк не вплине на ПДВ-облік і жодних ПДВ-наслідків узагалі не спричинить. І це, у свою чергу, може бути на руку продавцеві — у якого відкладається момент нарахування ПЗ, і водночас не дуже вигідно покупцеві — у якого в такому разі за перерахуванням грошей ще не буде права на ПК (а можливість відображення ПК з’явиться тільки при отриманні товару). А після того, як потрібний товар придбаний продавцем, при подальшому фактичному відвантаженні такого товару покупцеві — здійснити залік. Тобто зарахувати суму отриманої позики в рахунок плати за товар, склавши за відвантаженням товару ПН на покупця (відразу з тим кодом товару, який реально відвантажується). Тоді жодної необхідності коригувати (змінювати) номенклатуру за допомогою РК і зовсім не виникне!

Висновки

  • РК на зміну номенклатури, складений на платника ПДВ, можуть заблокувати за критерієм 4 ризиковості операцій.
  • Під блокування може підпадати РК на зміну номенклатури при зміні номенклатури: для товарів — на рівні перших 4 цифр коду / для послуг — на рівні перших 2 цифр коду / для товарів з умовним кодом — на рівні перших 5 цифр коду.
  • Проте якщо у врахованій Таблиці даних буде зазначений новий код, на який зміняються номенклатура, то РК не заблокують.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі