Теми статей
Обрати теми

Нові реквізити фіскального чека РРО/ПРРО: вже з 1 січня?

Хмелевський Ігор, податковий експерт
Наказ Мінфіну від 22.11.2024 № 601

ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА

Мінфін уніс зміни до форми і змісту розрахункових документів, доповнивши їх новими обов’язковими реквізитами і видаливши, на його думку, зайві. Зокрема, змін зазнали:

— фіскальний касовий чек на товари (послуги) (ф. № ФКЧ-1);

— фіскальний касовий чек видачі коштів (ф. № ФКЧ-2);

— фіскальний касовий чек за операціями з приймання коштів для подальшого їх переказу (ф. № ФКЧ-3).

Упровадити зазначені зміни слід до 01.01.2025, інакше це загрожуватиме штрафами.

Крім того, в новій редакції викладено форму розрахункової квитанції (ф. № РК-1)

Якщо ви засумували за змінами до РРОшної нормативки і вам нічим було розважитися на свята, тоді цей наказ саме для вас. Мінфін підготував доволі об’ємну порцію змін, що, зокрема, зачіпають перелік обов’язкових реквізитів більшості розрахункових документів, передбачених Положенням № 13*. Ми зосередимося на найпоширенішому з них — фіскальному касовому чеку.

* Положення про форму та зміст розрахункових документів / електронних розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13.

Отже, на сьогодні маємо 35 обов’язкових реквізитів фіскального чека замість колишніх 31 (оцінити значення кожного з них вам допоможе стаття «Помилки в обов’язкових реквізитах чека РРО: справжні й уявні» // «Податки & бухоблік», 2024, № 81). Одні з них додали, інші виключили, деякі розділили, одним словом, попрацювали на славу. Та чи є ці зміни такими вже суттєвими?

Побіжний аналіз показує, що значення нових обов’язкових реквізитів теж різне. Зокрема:

— «вага одиниці тютюнового виробу... (рядок 10)» і «реквізити паспортного документа покупця... (рядок 28)» знадобляться лише магазинам безмитної торгівлі при продажу тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв;

— згадку в рядку 9 про електронні марки акцизного податку можна сміливо ігнорувати аж до 01.01.2026 (подробиці — в статті «Закон про електронні акцизні марки: що змінили вже зараз, а що чекає» // «Податки & бухоблік», 2023, № 64). В цьому реквізиті, як і раніше, слід наводити тільки цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) на алкогольні напої;

замість спрощеної назви товару / послуги (рядок 11) в чеку можна й надалі зазначати їх повну назву. Причому навіть тим платникам, хто має право на це, чесно кажучи, сумнівне спрощення (докладніше — в статті «Спрощена назва товару (послуги) в чеку РРО/ПРРО» // «Податки & бухоблік», 2023, № 79).

Водночас більшості користувачів РРО/ПРРО доведеться потурбуватися про відображення в чеку таких нових реквізитів, як:

— «засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо) (рядок 19)»;

— «решта, валюта (зазначається у разі здійснення оплати в готівковій формі) (рядок 25)»;

— «код автентифікації повідомлення (MAC) чека (рядок 30)» — тільки для чеків, що створюються РРО,

а також

— «QR-код... (рядок 29)», який хоч і не новий, але згідно з наказом, що коментується, наповнився новим змістом. Відтепер він має містити пошуковий запит до Системи обліку даних РРО.

Як бачите, деякі з перелічених нових (оновлених) реквізитів суто технічні. А це означає, що самостійно запрограмувати їх відображення користувач РРО/ПРРО навряд чи зможе. Отже, доведеться звертатися до виробників класичних РРО або розробників програмних РРО. У зв’язку з цим виникає логічне запитання: а з коли ж Мінфін хоче бачити нові реквізити в касовому чеку?

Відповідь на нього — в п.п. 1 п. 4 наказу, що коментується. Ним установлено, що:

на класичних РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення (ПЗ) яких включені до Державного реєстру РРО до дня набрання чинності цим наказом, і програмних РРО дозволяється формувати розрахункові документи за старими правилами лише до 1 січня 2025 року

Тобто до Нового року відсутність нових (оновлених) реквізитів не буде порушенням і штрафом за невидачу відповідного розрахункового документа згідно з п. 1 ст. 17 Закону про РРО не загрожуватиме. А після Нового року, виходить, можна буде штрафувати аж бігом!

У цьому зв’язку зазначимо, що для внесення поправок до чеків, які формуються на ПРРО, багато часу не потрібно. Тож їх розробники, якщо почнуть цим займатися просто завтра, до Нового року, може, й устигнуть.

А от із класичними РРО все набагато складніше. І Мінфін, очевидно, це розуміє, оскільки згадує в наказі про версії ПЗ і Держреєстр РРО. Щоб розуміли й ви, нагадаємо, що відомості про версію внутрішнього ПЗ РРО обов’язково містяться в зазначеному Держреєстрі (п. 2 Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого постановою КМУ від 29.08.2002 № 1315). Ви їх наводили в реєстраційній заяві (ф. № 1-РРО) при взятті на облік касового апарата. Вони ж зазначені в реєстраційному посвідченні вашого РРО (ф. № 3-РРО).

Так от, після того як виробник РРО оновить версію ПЗ, аби касовий апарат міг виконати нові вимоги щодо форми і змісту фіскального чека, слід уключити відомості про неї в Держреєстр РРО. Це зона відповідальності виробника. Щойно це станеться, він зможе перепрошити ваш РРО. Користувач, у свою чергу, має перереєструвати РРО — це обов’язкова умова в разі зміни версії ПЗ (див. БЗ 109.06). І тільки після цього можна буде працювати на такому РРО за новими правилами. Висновок більш ніж однозначний: устигнути з усім цим до 01.01.2025 не-ре-а-льно!

Дивуєтесь, як так можна, і запитуєте, що з цим робити? Ми дивуємось не менше. Адже перша згадка про майбутні зміни в переліку обов’язкових реквізитів чека РРО з’явилася на сайті Мінфіну 13 грудня 2023 року, тобто рік тому (див. про це в наших статтях «Карткові реквізити в чеку РРО: коли обов’язкові, а коли ні?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 102 і «РРО/ПРРО: що варто згадати на межі років» // «Податки & бухоблік», 2023, № 103). При цьому в проєкті наказу, який тоді пропонувався на обговорення, стояла та сама кінцева дата впровадження цих змін — 01.01.2025. І якби Мінфін не зволікав рівно рік з прийняттям цього наказу, все було б ОК. Але, на жаль, маємо, що маємо... До речі, наказ, що коментується, не опубліковано й досі, а це ще більше скорочує час, відведений платникам на впровадження прийнятих змін.

Що з цим робити, сказати складно. Виправляти свою похибку Мінфін навряд чи збирається. Про це свідчить його наказ від 11.12.2024 № 632, яким він уніс дрібні правки до наказу, що коментується, однак про перенесення дати закінчення перехідного періоду чомусь не потурбувався. Тож платникам доведеться вигрібати все це самим. Когось захистить антиштрафна парасолька з п. 14 розд. ІІ Закону про РРО (кого саме, читайте в статті «Захист від штрафів за Законом про РРО: для кого він актуальний сьогодні» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41). Комусь можна порадити перейти врешті-решт на ПРРО, а старий РРО здати на металобрухт. А хтось узагалі не перейматиметься, мовляв, бачили ще й не таке...

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі