Теми статей
Обрати теми

Одним із засновників ТОВ є нерезидент-фізособа: чи можна експортувати с/г продукцію на спрощенці?

Казанова Марина, податковий експерт
Дві фізособи (резидент і нерезидент) планують створити ТОВ в Україні. Діяльність — експорт сільськогосподарської продукції. Чи може таке підприємство бути платником єдиного податку?

ЄП-обмеження

Серед засновників підприємства буде фізична особа — нерезидент. Чи не виникне проблем із переходом такого підприємства на єдиний податок (ЄП)?

Дивіться. Певні сумніви можуть викликати заборони, які встановлені:

1) п.п. 291.5.7 ПКУ, в якому сказано, що не можуть бути платниками ЄП груп 1 — 3 фізичні та юридичні особи — нерезиденти. Але тут мова не про засновників юрособи! Тут ідеться про випадок, коли нерезидентами є саме фізособа чи підприємство, які бажають перейти на ЄП. У нашому ж випадку на ЄП переходитиме підприємство, яке буде резидентом України. Тому це обмеження не спрацьовуватиме (хай навіть серед засновників буде фізособа-нерезидент);

2) п.п. 291.5.5 ПКУ, який забороняє бути платником ЄП груп 1 — 3 підприємству, у статутному капіталі якого сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками ЄП, дорівнює або перевищує 25 відсотків. Але

в цій нормі встановлені обмеження щодо засновників, які є юридичними особами

У нашому ж випадку серед засновників не буде юридичних осіб. Обидва засновники — фізичні особи. Тож обмеження з п.п. 291.5.5 ПКУ нам узагалі жодної погоди не робить.

Якщо говорити про обмеження за видами діяльності, то експорт с/г продукції не є забороненим для підприємства на ЄП.

Тобто, щоб працювати на ЄП, підприємству потрібно лише вписатися в загальні обмеження, які діють для платників ЄП (див. з цього приводу статті «Обмеження та заборони роботи на спрощенці» // «Податки & бухоблік», 2024, № 44, «Хто може перебувати у лавах сільгоспЄП групи 4 у 2024 році» // «Податки & бухоблік», 2024, № 9 ).

Група ЄП

Що стосується групи ЄП, то

підприємства можуть працювати у групі 3 ЄП (п.п. 3 п. 291.4 ПКУ)

А якщо підприємство буде не тільки експортувати с/г продукцію*, а ще й виробляти її, та частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік складе 75 % і більше, то тоді воно може обрати сільськогосподарську групу 4 ЄП. Щоправда, варто звернути увагу, що новостворене підприємство одразу з моменту держреєстрації обрати с/г групу 4 ЄП не може. Адже відповідно до п.п. 291.4.7 ПКУ новоутворені сільськогосподарські товаровиробники — юридичні особи можуть бути платниками податку з наступного року, якщо частка сільськогосподарського товаровиробництва, отримана за попередній податковий рік, дорівнює або перевищує 75 %.

* Сільськогосподарська продукція — сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари), що підпадає під визначення груп 1 — 24 УКТ ЗЕД (п.п. 14.1.331 ПКУ).

Тобто

стати платником с/г групи 4 ЄП можна не раніше наступного року після держреєстрації юрособи за умови дотримання вимог щодо с/г частки

Детальніше див. статтю «Хто може перебувати у лавах сільгоспЄП групи 4 у 2024 році» // «Податки & бухоблік», 2024, № 9.

При цьому нагадаємо, що ЗКУ (ст. 130) заборонено купувати землю с/г призначення підприємствам, які створені і зареєстровані на території України, якщо засновниками / учасниками такого підприємства є нерезиденти.

Що стосується групи 3 ЄП, то тут доцільно обирати ПДВшну ставку ЄП 3 %.

Тим паче що для експорту окремих видів с/г продукції під час воєнного стану Кабміном може бути (та судячи з усього в осяжній перспективі буде) запроваджено режим експортного забезпечення. А цей режим дозволяє експорт окремих видів с/г продукції тільки експортерам — платникам ПДВ. Додаткові деталі знайдете у статті «Нові реквізити ПН та зміни в експортному забезпеченні ПДВ с/г продукції: огляд змін» // «Податки & бухоблік», 2024, № 50. Вам буде корисною також стаття «Тонкощі експорту сільгосппродукції» // «Податки & бухоблік», 2024, № 35.

При цьому треба врахувати, що

у новоствореного суб’єкта господарювання одразу з дати держреєстрації обрати ЄП зі ставкою 3 % не вийде. Із дати держреєстрації можна стати тільки платником ЄП зі ставкою 5 %

Адже відповідно до п.п. 4 п. 293.8 ПКУ ставка ЄП 3 % може бути обрана:

— суб’єктом господарювання, який уже зареєстрований платником ПДВ і переходить на ЄП із загальної системи;

— платником ЄП групи 3, який вже працює на ставці ЄП 5 % та, відповідно, хоче змінити ставку ЄП на 3 %;

— при переході неплатником ПДВ із загальної системи на ЄП або при зміні групи ЄП.

Отже, потрібно щонайменше до кінця кварталу, наприклад, пропрацювати на ставці ЄП 5 % і з початку нового кварталу перейти на ставку ЄП 3 % з ПДВ. Або з моменту держреєстрації працювати на загальній системі. У такому разі можна стати платником ПДВ і посеред кварталу (якщо подати заяву на добровільну ПДВ-реєстрацію не пізніше ніж за 10 днів до початку наступного місяця). А потім уже, будучи платником ПДВ, подати заяву на перехід із початку найближчого кварталу на ЄП 3 %.

До речі, не можна виключати претензій податківців у ситуації, коли підприємство сплачуватиме ЄП за ставкою 3 % (тобто «3 відсотки доходу — у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом»), а ПДВ до сплати в нього ніколи не буде — через застосування експортної нульової ставки ПДВ. Хоча підкреслимо, що ПКУ в цьому плані жодних обмежень не містить!

Що стосується платників сільськогосподарської групи 4 ЄП, то в питаннях ПДВ вони керуються загальними правилами (в них немає єдиноподаткової специфіки). Див., зокрема, статтю «Платник ПДВ: хто може ним бути, а хто зобов’язаний» // «Податки & бухоблік», 2024, № 29.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі