Теми статей
Обрати теми

Сплата ФОП ЄСВ за себе за II квартал 2024 року: на що звернути увагу

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Багато ФОП уже відновили сплату ЄСВ за себе. Тож поговоримо про особливості сплати ЄСВ за себе за II квартал 2024 року. Адже зараз саме час для такої сплати.

Воєнна можливість несплати

Почнемо з того, що сьогодні для ФОП повною мірою продовжує діяти воєнна можливість не сплачувати ЄСВ за себе. Як і раніше, вона стосується всіх ФОП незалежно від системи оподаткування, наявності або відсутності найманих працівників, наявності або відсутності діяльності або доходу, місцезнаходження податкової адреси ФОП тощо (п. 919 розд. VIII Закону № 2464*).

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Тобто

будь-який ФОП, який не має бажання сплачувати ЄСВ за себе, може його не сплачувати

Така можливість згідно з чинними правилами діятиме до припинення або скасування воєнного стану + 12 місяців потому (п. 919 розд. VIII Закону № 2464) (більше деталей знайдете у статті «Воєнні пільги для ФОП: ЄСВ, ЄП тощо» // «Податки & бухоблік», 2024, № 53).

Якщо ФОП вирішив платити ЄСВ за себе

Підштовхнути до рішення сплачувати ЄСВ може, зокрема, той факт, що місяці, за які не сплачено ЄСВ за себе, не зараховуються до стажу ФОП: ані для пенсії, ані для соцвиплат.

При цьому важливо розуміти, що якщо ФОП уже вирішив платити ЄСВ за себе, то це не можна робити абияк — типу платити, скільки заманеться та коли заманеться. Платити слід саме за стандартними правилами.

Багато хто не надає цьому значення. Адже розмірковують так: оскільки сплата добровільна, то можна все робити на власний розсуд. Утім, логіка тут трошки інша.

Якщо платити ЄСВ за себе — то саме за стандартними правилами

Бо якщо заплатити, наприклад, менше ніж 22 % від мінзарплати на місяць, то теоретично можна навіть і врожай штрафів зібрати (більше деталей знайдете в статті «Надумав ФОП сплачувати ЄСВ «за себе» під час війни: а як?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 100).

Далі корисна інформація для тих ФОП, хто вирішив ЄСВ за себе сплачувати.

Строк сплати ЄСВ за себе за II квартал 2024 року

ЄСВ за себе, нарахований за календарний квартал, сплачується до 20-го числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).

Відповідно

строк сплати ЄСВ за себе за II квартал 2024 року — не пізніше 19 липня 2024 року

Щомісячної сплати Законом № 2464 не передбачено. Установлено лише строк для квартальної сплати. Але хтось вважає зручнішим платити щомісячно. Робити так можна. Це не порушення. При цьому якихось строків для місячної сплати немає. Тут головне лише, щоб у строк до 20-го числа місяця, наступного за відповідним кварталом, вся сума ЄСВ, що підлягає сплаті за цей квартал, була сплачена.

Розмір ЄСВ за себе за II квартал 2024 року

Розмір для єдиноподатника. Якщо сплатити ЄСВ за себе надумав ФОП на єдиному податку (ЄП), він може сплачувати цей внесок із розрахунку не менше ніж 22 % від мінзарплати відповідного місяця, бо саме такі правила встановлено для єдиноподатників (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464)*.

* «Єдиний внесок нараховується:

3) для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, — на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску».

Нагадаємо, що з квітня 2024 року розмір мінзарплати становить 8000 грн (див. статті «Мінзарплата — 8000: на що звернути увагу» // «Податки & бухоблік», 2024, № 24, «Базові показники на 2024 рік: мінзарплата, прожитмінімум, індекс інфляції, облікова ставка НБУ» // «Податки & бухоблік», 2023, № 99). Тож ФОП на ЄП починаючи зі сплати за квітень 2024 року ЄСВ за себе має сплачувати не менше ніж 1760 грн (8000 × 22 %) в розрахунку на місяць.

Це мінімальне місячне обмеження. А є ще і максимальне — максимальна база нарахування ЄСВ обмежена розміром 15 мінзарплат для відповідного місяця.

Тож виходить, що ФОП на ЄП, який вирішив платити ЄСВ за себе, за місяці починаючи з квітня 2024 року має сплачувати його в розмірі не менше 1760 грн (8000 × 22 %) і не більше 26400 грн (120000 × 22 %) в розрахунку на місяць.

Квартальний мінімальний платіж за три місяці II кварталу 2024 року відповідно становить 5280 грн (1760 грн х 3)

Розмір для загальносистемника. Техніку сплати ЄСВ за себе ФОП на загальній системі ми зовсім недавно розглядали у статті «Сплата ЄСВ «за себе» ФОП на загальній системі: строк для остаточного розрахунку» // «Податки & бухоблік», 2024, № 18. Для цього був гарний привід — податківці нарешті чітко сформулювали своє бачення такої сплати (категорія 201.04.02 БЗ, категорія 201.09 БЗ).

Якщо коротко, то

для щоквартальної сплати головне — за кожен прибутковий місяць кварталу сплатити не менше 22 % від поточного розміру мінзарплати

А от при остаточному розрахунку спираємося вже на дані про чистий дохід ФОП. Хоча насправді тому, хто взагалі нічого не хоче обговорювати з податківцями, і при квартальній сплаті краще орієнтуватися на розмір чистого доходу, визначений у Типовій формі обліку. Плюс, знову ж таки, слід дотримуватися встановлених обмежень.

Тож виходить, що ФОП на загальній системі, який вирішив платити ЄСВ за себе, при щоквартальній сплаті (не плутати з остаточним розрахунком за рік) за прибуткові місяці починаючи з квітня 2024 року має сплачувати його в розмірі не менше 1760 грн (8000 × 22 %) і не більше 26400 грн (120000 × 22 %) в розрахунку на місяць. Бо максимальна база нарахування ЄСВ обмежена розміром 15 мінзарплат і для ФОП на загальній системі.

Квартальний мінімальний платіж за три прибуткові місяці II кварталу 2024 року відповідно становить 5280 грн (1760 грн х 3)

ЄСВ за себе у звітності

Якщо ФОП вирішив сплачувати ЄСВ за себе, то і у звітності його теж потрібно відображати. Але тут важливі деталі (див. далі).

Чи треба подавати додаток 1 (щодо ЄСВ за себе) до ЄП-декларації за півріччя 2024 року?

Говоримо про ФОП на ЄП, які мають подати ЄП-декларації за півріччя 2024 року, тобто про платників ЄП групи 3. Та про платників ЄП груп 1 та 2, в яких виникли виняткові підстави для подання ЄП-декларації за півріччя 2024 року (типу переходу з 01.07.2024 у старшу групу спрощенки чи на загальну систему).

Так от, чи треба їм у разі сплати ЄСВ за себе подавати додаток 1 (щодо ЄСВ за себе) до ЄП-декларації за півріччя 2024 року?

У загальному випадку не треба, бо додаток 1 (щодо ЄСВ за себе) до ЄП-декларації у загальному випадку подаємо тільки раз на рік — з декларацією за рік. Протягом року його не подаємо.

Але є винятки з цього правила. Так, додаток 1 з декларацією за півріччя 2024 подають ті ФОП:

1) які з 01.07.2024 перейшли на загальну систему;

2) яким у ІІ кварталі 2024 року податківці анулювали реєстрацію платником ЄП у зв’язку з тим, що ФОП зареєстрував припинення підприємницької діяльності (знявся з держреєстрації). Хоча тут вже можна і не поспішати (див. статтю «Припинення ФОП на ЄП груп 1 та 2: звітуємо в річний термін (але можна й раніше)», «Податки & бухоблік», 2024, № 50);

3) яких починаючи з 01.07.2024 податківці скинули з ЄП через виявлені порушення за актом перевірки згідно з п. 299.11 ПКУ

Чи треба подавати додаток ЄСВ1

до декларації про майновий стан і доходи?

Почнемо з того, що декларація про майновий стан і доходи в загальному випадку подається лише за рік — після його закінчення. Єдиний виняток — коли ФОП зареєстрував припинення підприємницької діяльності (знявся з держреєстрації). У такому разі декларація подається в строк для місячного податкового періоду (абз. 2 п. 177.11 ПКУ).

Так от якщо ФОП зареєстрував припинення підприємницької діяльності (знявся з держреєстрації) і подає ліквідаційну декларацію (строк див. вище), то додаток ЄСВ1 до неї треба додати (якщо ФОП сплачує ЄСВ за себе)

ВИСНОВКИ

  • Наразі будь-який ФОП, який не має бажання сплачувати ЄСВ за себе, може його не сплачувати.
  • Якщо платити ЄСВ за себе — то саме за стандартними правилами.
  • Строк сплати ЄСВ за себе за II квартал 2024 року — не пізніше 19 липня 2024 року.
  • Квартальний мінімальний платіж за три місяці II кварталу 2024 року становить 5280 грн (1760 грн х 3). Це з урахуванням того, що з квітня 2024 року розмір мінзарплати становить 8000 грн.
  • Якщо ФОП вирішив сплачувати ЄСВ за себе, то і у звітності його теж потрібно відображати. Але за поодинокими винятками відповідний ЄСВ-додаток подається саме з річною декларацією.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі