Теми статей
Обрати теми

Акція «2 за ціною 1»: що в обліку?

Казанова Марина, податковий експерт
Торговельне підприємство бажає провести акцію: купуєш один товар, другий — отримуєш у подарунок. Як в обліку провести таку операцію з меншими податковими втратами?

Мета та умови проведення подібної акції можуть бути різними. Розглянемо ситуацію, коли торговельне підприємство проводить таку акцію з метою стимулювання продажів товарів.

Припустимо, при придбані товару (товар А) вартістю 1200 грн, у т. ч. ПДВ 200 грн (собівартість 700 грн), покупець має право отримати в подарунок інший товар (товар Б) вартістю 300 грн, у т. ч. ПДВ 50 грн (собівартість 175 грн).

Щоб зрозуміти, як у податковому та бухгалтерському обліку відображати проведення такої акції, потрібно чітко зрозуміти, що в цій акції являє собою друга (подарункова) одиниця товару.

Варіанта безоплатності краще уникати

Враховуючи, що мета акції — не благодійність, а також те, що покупець отримує «подарунок» тільки за умови придбання іншого товару, то говорити про безоплатність другого (подарункового) товару навряд чи можна. А тому за документами та в обліку

краще, щоб друга (подарункова) одиниця товару не проводилася саме як безоплатна передача (подарунок)

Тим паче, що безоплатні передачі мають свої наслідки в ПДВ-обліку. Адже безоплатна передача товару — це ПДВ-оподатковувана операція. Базою ПДВ є договірна ціна, але не нижче мінбази, визначеної п. 188.1 ПКУ:

1) для товарів — не нижче ціни придбання;

2) для самостійно виготовлених товарів/послуг — не нижче звичайних цін.

Не нараховувати мінбазний ПДВ податківці дозволяють, лише якщо вартість подарунка включається в ціну реалізації іншого товару, який реалізується з ПДВ (див., зокрема, категорію 101.04 БЗ).

Але це більше підходить для випадку, коли надаються безоплатно до товару супутні послуги (наприклад, встановлення, налаштування). У такому випадку, можливо, в ціну реалізації товару могла бути закладена вартість таких супутніх послуг, а значить, можна було б і не нараховувати мінбазний ПДВ.

У нашому ж випадку навряд чи ціна «подарункового» товару могла бути включена в ціну реалізації іншого товару. Тому доведеться нараховувати ПДВ з мінбази.

За умовами нашого прикладу при подарунковому варіанті обліку другої одиниці товару доведеться нарахувати ПДВ:

1) з договірної вартості товару (Дт 308* (301, 361) — Кт 702 — 1200 грн). Тобто сума ПЗ з ПДВ складе 200 грн;

2) мінбазний ПДВ з вартості другого (подарункового товару). База ПДВ — ціна придбання подарованого товару (175 грн). Отже, сума мінбазних ПЗ складе 35 грн (Дт 949 — Кт 641/ПДВ).

* Див. статтю «Чи обов’язково отриману через РРО готівку обліковувати на новому субрахунку 308?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 20.

За такою операцією платник ПДВ складає дві податкові накладні;

— першу — на договірну вартість (ПДВ — 200 грн);

— другу (мінбазну) — на суму перевищення мінбази над договірною ціною з типом причини «15» (ПДВ — 35 грн) (вам буде корисною стаття «ПН на мінбазу» // «Податки & бухоблік», 2022, № 48).

Щодо податку на прибуток, то якщо товари безоплатно передаватимуться звичайній фізичній особі (платнику ПДФО), то ніяких податкових різниць не буде. Все буде за правилами бухобліку. А ось якщо мова йде про оптову торгівлю (продаж суб’єктам господарювання) і платник (продавець) застосовує податкові різниці, то при безоплатному переданні товарів (1) особам, що не є платниками податку на прибуток (крім фізосіб, які є платниками ПДФО) чи є платниками за ставкою 0 %; (2) платникам податку, які є для надавача пов’язаними (за певних умов) — потрібно буде застосовувати збільшуючу різницю з п.п. 140.5.10 ПКУ на суму безоплатно наданих товарів.

Щодо бухобліку, то продавець визнає дохід від реалізації одного товару (товар А) (Дт 308 (301, 361) — Кт 702 — 1200 грн; Дт 702 — Кт 641/ПДВ — 200 грн) і одночасно списує собівартість реалізованої одиниці товару (товар А) (Дт 902 — Кт 282 — 700 грн).

А ось із відображенням в обліку собівартості безоплатно переданої одиниці товару (товар Б) можуть бути питання — стосовно того, до складу яких саме витрат їх відносити: чи то Дт 949, чи то Дт 93 (див., зокрема, статтю «Безоплатні передачі товарів/послуг: класика обліку» // «Податки & бухоблік», 2023, № 85).

Тому, враховуючи це все, бажано використовувати інший варіант обліку такої акції.

Другий товар — як знижка

Більш доречним варіантом оформлення акції в нашому випадку буде

розподілити знижку (в сумі вартості товару, який отримує покупець у подарунок) між двома товарами пропорційно їх вартості

Тобто, за умовами нашого прикладу, сума знижки (вартість подарункового товару) 300 грн, у т. ч. ПДВ, розподіляється між двома товарами пропорційно вартості цих товарів.

Загальна вартість товарів без знижки — 1500 грн (1200 + 300 грн).

Сума знижки складає 20 % (300 грн : 1500 грн).

Відповідно

— вартість першого товару після знижки складе 960 грн з ПДВ (1200 грн — 20 %). Ціна без ПДВ — 800 грн;

— вартість другого товару після знижки складе 240 грн (300 грн — 20 %). Ціна без ПДВ — 200 грн.

У такому випадку,

якщо торгова націнка на товар складала 20 % і більше — можна буде уникнути нарахування ПДВ до мінбази

Нагадаємо, коли йдеться про ПДВ-облік, то при продажу товарів зі знижкою продавець має нарахувати ПЗ з ПДВ у загальному порядку. Базою оподаткування буде договірна ціна, яка в цьому випадку дорівнює продажній вартості товарів з урахуванням знижки. При цьому база оподаткування ПДВ не може бути нижче за мінбазу, визначену в абз. 2 п. 188.1 ПКУ:

1) для товарів — не нижче ціни придбання;

2) для самостійно виготовлених товарів/послуг — не нижче звичайних цін.

У нашому випадку договірна ціна без ПДВ, сплачена покупцем за товари (800 грн + 200), перевищить ціну їх придбання (700 грн + 175 грн). Отже, в такому випадку достатньо буде нарахувати тільки ПДВ з договірної ціни (ПДВ — 200 грн). А мінбазного ПДВ не буде.

Але! Щоб застосовувати саме цей варіант обліку,

знижка має фігурувати і в первинних документах. Тобто якщо мова йде про роздрібний продаж, то в чеку РРО також має фігурувати знижка на кожну позицію чека

Якщо ж у результаті порівняння ціни реалізації проданих товарів з урахуванням знижки з мінбазою виявиться, що ціна продажу нижча за мінбазу, то на суму перевищення слід донарахувати ПЗ. На цю суму продавець складає окрему ПН з типом причини «15».

Щодо податку на прибуток за цього варіанта обліку, то тут усе за правилами бухобліку.

А в бухобліку дохід визнають у звичайному порядку — виходячи з договірної вартості товарів), тобто фактичної ціни продажу за вирахуванням знижки. Одночасно з визнанням доходу списують собівартість реалізованих товарів (Дт 902 «Собівартість реалізованих товарів»).

Припустимо, за умовами нашого прикладу, протягом місяця реалізовано 1000 одиниць товару А і відповідно 1000 одиниць товару Б. У такому випадку:

1) за товаром А:

— дохід Дт 308 (301, 361) — Кт 702 — 960000 грн (960 грн х 1000 од.);

— ПДВ Дт 702 — Кт 641/ПДВ — 160000 грн;

— собівартість реалізації Дт 902 — Кт 282 — 700000 грн;

2) за товаром Б:

— дохід Дт 308 (301, 361) — Кт 702 — 240000 грн (240 грн х 1000 од.);

— ПДВ Дт 702 — Кт 641/ПДВ — 40000 грн;

— собівартість реалізації Дт 902 — Кт 282 — 175000 грн.

Трохи складніше з обліком знижок справи йдуть на підприємствах роздрібної торгівлі, які обліковують товари за реалізаційною вартістю. Адже спочатку товари передають у роздріб за продажною вартістю, що включає певний розмір торговельної націнки. Проте фактично згодом товари відпускаються за меншою вартістю, тобто «реалізується» не вся нарахована торговельна націнка. Ця обставина зобов’язує усунути вплив суми наданих знижок на зазначені показники. У цьому випадку суму націнки, що припадає на реалізований товар, визначають за формулою:

ТНреал = (Треал + Сзн) х Сер. % ТН : 100 %,

де ТНреал — сума торговельної націнки, що припадає на реалізовані у звітному місяці товари;

Треал — фактична вартість проданих у звітному місяці товарів (у розмірі виручки, що надійшла);

Сзн — сума знижок;

Сер. % ТН — середній відсоток націнки.

Ця методика застосовується, якщо торговельна націнка нарахована за методом середнього відсотка. В обліку знижку списують за рахунок «нереалізованої» торговельної націнки: Дт 285 — Кт 282 (див., зокрема, статтю «Дешеві продажі під час війни» // «Податки & бухоблік», 2022, № 29).

Висновки

  • Як в обліку буде відображена «подарована» акційна одиниця товару, залежить від того, що матиметься на увазі під подарунком.
  • Бажано уникати, щоб друга (подарункова) одиниця товару проводилася саме як безоплатна передача (подарунок). При подарунково-безоплатному варіанті обліку акційної одиниці товару доведеться нараховувати мінбазні ПДВ з подарункової одиниці товару.
  • Більш доречним варіантом оформлення акції буде розподіл знижки (в сумі вартості товару, який отримує покупець у подарунок) між двома товарами пропорційно їх вартості. У такому випадку, якщо ціна продажу кожного товару з урахуванням знижки буде більша за мінбазу, то донарахувань ПДВ до мінбази не буде.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі