Теми статей
Обрати теми

Поворотна фіндопомога і дохід єдиноподатників

Децюра Сергій, податковий експерт
Платники єдиного податку можуть видавати і отримувати поворотну фіндопомогу. Якщо спрощенці здійснюють таку операцію, то у них виникає закономірне запитання: як видача та отримання такої допомоги впливає на їх оподатковуваний дохід. Відповідь на це запитання шукайте нижче.

Видача поворотної допомоги

Відразу зауважимо: у цій статті ми розглядатимемо тільки вплив видачі платником ЄП поворотної фіндопомоги (ПФД) на оподатковуваний дохід. Обмеження на видачу ПФД детально можете прочитати у статті «ФОП-спрощенець і надання поворотної фіндопомоги» // «Податки & бухоблік», 2024, № 87.

Що ж стосується впливу на ЄП-дохід наданої платником ЄП поворотної фіндопомоги і потім її повернення назад, то тут є свої особливості. Розглянемо окремо юросіб та ФОП.

ПФД видає юрособа. Якщо ПФД надає юрособа, яка є спрощенцем, то така ПФД, як у випадку її надання, так і у випадку повернення, не має впливати на оподатковуваний дохід юрособи-спрощенця. На це вказують і фіскали (див. категорію 108.01.02 БЗ та листи ДПСУ від 28.03.2023 № 716/ІПК/99-00-04-03-03-06, від 11.10.2021 № 3819/ІПК/99-00-18-04-03-06 та від 03.03.2020 № 887/6/99-00-04-02-02-06/ІПК).

Такий висновок є закономірним. Адже

за правилами бухгалтерського обліку надання і повернення ПФД не є доходом юрособи

Звертаємо увагу! Цей висновок стосується всіх ПФД, незалежно від того, на який строк їх видано: чи то короткострокова ПФД (до року), чи то довгострокова ПФД (більше року).

Водночас коли юрособа надає поворотну фіндопомогу на строк більше року, то тут може постати питання про дисконтування, яке може спричинити виникнення бухдоходу. Звичайно, надаючи навіть довгострокову ПФД, дисконтування можна уникнути. Наприклад, можна установити строк повернення ПФД моментом пред’явлення вимоги або взагалі з невизначеним строком погашення. У цьому випадку оскільки немає договірного строку погашення, то і визнати цю заборгованість довгостроковою не можна (див. «Як запобігти дисконтуванню заборгованості» // «Податки & бухоблік», 2023, № 73).

Якщо ж все-таки підприємство-спрощенець буде дисконтувати видану довгострокову ПФД, то у бухобліку в нього виникатиме бухгалтерський дохід. А саме це відбудеться на найближчу після визнання довгострокових зобов’язань дату балансу.

Але цей дохід, на наш погляд, жодним чином не повинен впливати на оподатковуваний дохід єдиноподатника. Аргументуємо це тим, що:

— у ст. 292 ПКУ, яка визначає, які суми є оподатковуваним доходом, не міститься такого виду доходу, як дохід від дисконтування;

— виникнення у бухобліку доходу від дисконтування не пов’язано з надходженням коштів. А якщо бухдохід виникає без отримання коштів, то говорити про ЄП-дохід немає підстав.

Звертаємо увагу! Податківці з цим твердженням можуть і не погодитися (див. лист ДПСУ від 12.01.2023 № 30/ІПК/99-00-04-03-03-06). Водночас це не говорить, що їх підхід правомірний (аргументи цього шукайте тут «Дохід при дисконтуванні оподатковується єдиним податком?!» // «Податки & бухоблік», 2023, № 32). Тому якщо не хочете проблем, краще уникайте дисконтування. Про те, як це зробити, читайте у «Як запобігти дисконтуванню заборгованості» // «Податки & бухоблік», 2023, № 73.

ПФД видає ФОП. Що ж стосується видачі ФОП — платником ЄП ПФД та її повернення, то для нього

ні видача, ні отримання ПФД назад жодним чином не вплине на оподатковуваний дохід

Але фіскали забороняють ФОП-спрощенцю видавати ПФД (БЗ 107.01.03). А ті, хто видав, на їх погляд, здійснили заборонений вид діяльності, тож мають покинути спрощену систему. Крім того, якщо ФОП-спрощенцю буде повертатися раніше видана поворотна фіндопомога, то, на думку фіскалів, таку суму слід також уключати до доходу платника ЄП та оподатковувати за підвищеною ставкою 15 %.

Тому якщо не бажаєте проблем, краще не надавайте ПФД у статусі ФОП на ЄП, а видайте її від імені фізособи.

Отримання ПФД

Незалежно від того, хто отримує ПФД (юрособа чи ФОП), правила оподаткування такої допомоги ЄП будуть однаковими. Прописані ці правила у п.п. 3 п. 292.11 ПКУ. З них випливає, що отримана платником ЄП ПФД не вважатиметься доходом платника ЄП, якщо буде повернена протягом 12 календарних місяців від дня її отримання.

Отже,

щоб платник ЄП не визнавав дохід від отриманої ПФД, таку допомогу слід повернути у 12-місячний строк дня отримання

Відрахунок цих 12 місяців розпочинається із дати фактичного отримання такої допомоги. Про це, як бачимо, прямо говорить п.п. 3 п. 292.11 ПКУ. Цей висновок підтверджує також і ЦКУ, де говориться, що ПФД — це різновид позики, а договір позики — це реальний договір (ст. 1046 ЦКУ).

Наприклад, якщо платник ЄП отримав ПФД 12.11.2024, то щоб ця ПФД не потрапила до оподатковуваного доходу, її варто повернути надавачу не пізніше 13.11.2025.

Але, строго кажучи, у ПКУ йдеться про 12 календарних місяців, а не про 365 днів. Тому формально можна вважати, що у нашому прикладі дохідні наслідки настають при поверненні не 13.11.2025, а 01.12.2025. Водночас радимо орієнтуватися саме на 365-денний строк, щоб у податківці не було зайвих приводів до чогось причепитися.

Звертаємо увагу! Фіскали наголошують, що не має значення, на якій системі було отримано фіндопомогу — спрощеній чи загальній. Якщо минув 12-місячний строк у момент перебування на спрощеній системі — відображайте дохід у сумі неповернутої фіндопомоги. Отже, ФОП груп 1 та 2 мають включати неповернену ПФД до граничного доходу, а платникам ЄП групи 3 треба ще й сплатити ЄП (див. лист ГУ ДПС у м. Київ від 10.12.2019 № 811/10/26-15-01-03-18-ІПК та БЗ 107.01.03).

Відображення в обліку та звітності

ФОП груп 1 та 2. У випадку неповернення у визначений 12-місячний строк ПФД спрощенцю доведеться включити неповернену суму ПФД до свого оподатковуваного доходу. Причому зробити це йому доведеться наступного дня після закінчення 12 календарних місяців з дня отримання такої допомоги.

ФОП групи 1 чи 2 має лише включити таку ПФД до свого граничного доходу, який дає право бути у певній групі ЄП. Неповернуту у 12-місячний строк ПФД слід відобразити у:

1) довільній формі обліку доходу, яку ведуть ФОП — платники ЄП груп 1 та 2 згідно з п. 296.1 ПКУ. У цій формі записи роблять щомісяця, тому сума доходу від ПФД потрапить до форми у тому місяці, в якому сплив 12-місячний строк;

2) декларації платника ЄП (форма затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578). У загальному випадку (коли граничний обсяг доходу для відповідної групи не перевищено) дохід у вигляді ПФД підприємці-єдиноподатники:

— групи 1 відображають у ряд. 01;

— групи 2 — у ряд. 03.

Оскільки ФОП груп 1 та 2 звітують за рік, то сума ПФД фігуруватиме саме у річній декларації.

ФОП групи 3. Якщо ФОП — платник ЄП групи 3 не поверне ПФД у встановлений 12-місячний строк, то доведеться включити таку неповернену суму не тільки до граничного доходу, який дає право перебувати у групі 3, а й сплатити з неповерненої вчасно суми ПФД ЄП за ставкою, яку обрав ФОП (5 чи 3 %).

У зв’язку з цим ФОП — платники ЄП групи 3 мають відобразити суму неповерненої у 12-місячний строк ПФД у:

1) довільній формі обліку, якщо ФОП обрав групу 3 із ставкою 5 % (без сплати ПДВ). У цій формі записи роблять щомісяця, тому сума доходу від ПФД потрапить до форми у тому місяці, в якому сплив 12-місячний строк;

2) типовій формі обліку (затверджена наказом Мінфіну від 30.11.2022 № 405), якщо ФОП обрав групу 3 із ставкою 3 % (із сплатою ПДВ). У ній записи роблять за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід. Враховуючи це, вважаємо, що

на наступний день після закінчення відведеного на повернення ПФД строку суму такої допомоги слід включити у гр. 2 типової форми обліку

3) декларації платника ЄП (форма затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578). У загальному випадку (коли граничний обсяг доходу для відповідної групи не перевищено) дохід у вигляді ПФД підприємці-єдиноподатники:

— групи 3 із ставкою 3 % відобразять у ряд. 05;

— групи 3 із ставкою 5 % — у ряд. 06.

Оскільки ФОП групи 3 звітують щокварталу, то сума ПФД фігуруватиме у вищезгаданих рядках декларації з ЄП за той квартал, у якому допущено порушення 12-місячного строку, виділеного на неоподатковуване повернення.

Юрособа — платник ЄП. Якщо юрособа-спрощенець не поверне ПФД у 12-місячний строк, то це не призведе до бухоблікового доходу, але створить єдиноподатковий дохід. І його треба буде відобразити у декларації єдиноподатника.

До речі, варто зазначити: якщо ПФД відповідно до договору є довгостроковою, вона в бухобліку має відображатися за теперішньою вартістю (п. 9 НП(С)БО 11). Інакше кажучи, таку заборгованість позичальник має дисконтувати і в бухобліку відображати дохід на суму дисконту. Однак цей бухобліковий дохід не означає надходження коштів, тому ніяких ЄП-доходів на суму дисконту не буде. Хоча не виключено, що податківці вважатимуть, що дохід від дисконтування має осісти у оподатковуваному і граничному доході юрособи — платника ЄП. Тому якщо не хочете проблем — уникайте дисконтування.

Що стосується декларації юрособи — платника ЄП (форма затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578), то в ній сума ПФД потрапить у ряд. 1. Подає таку декларацію юрособа — платник ЄП щокварталу. Тому сума ПФД потрапить у дохід того кварталу, в якому спливе 12-місячний строк на неоподатковуване повернення.

Інші наслідки. Якщо не повернута ПФД призведе до того, що спрощенець (як ФОП, так і юрособа) не утримає свій граничний дохід у дозволеній для певної групи межі, то він втрачає право перебувати на ЄП (стосується платників ЄП групи 3) або в певній групі ЄП (ФОП груп 1 та 2) та отримує інші негативні наслідки (див. статті «Якщо спрощенець перевищив дохідний ліміт» // «Податки & бухоблік», 2023, № 93 і «Податківці виявили перевищення дохідного ліміту єдиноподатником» // «Податки & бухоблік», 2023, № 93).

Варто пам’ятати! Якщо ПФД потрапила до оподатковуваного доходу платника ЄП через закінчення 12-місячного періоду, то під час її повернення в майбутньому відкоригувати (зменшити) дохід уже не вийде. Пояснюється це тим, що у ПКУ не передбачено коригування оподатковуваного чи граничного доходу при поверненні простроченої ПФД.

Тому радимо всім платникам ЄП, які отримати ПФД, прискіпливо слідкувати за тим, чи не сплив виділений 12-місячний строк на повернення ПФД.

Висновки

  • Надання ПФД і отримання її назад юрособою — платником ЄП не повинно вплинути на оподатковуваний дохід такої особи.
  • Щоб отриману ПФД платник ЄП не включив у свій граничний і оподатковуваний дохід, її слід повернути протягом 12 місяців з дня отримання.
  • Якщо ПФД не повернена протягом 12 місяців, то суму такої неповерненої допомоги ФОП груп 1 та 2 включають до граничного доходу, а платники ЄП групи 3 (як юрособи, так і ФОП) також і до свого оподатковуваного доходу, з якого сплачують ЄП за обраною ставкою.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі