Теми статей
Обрати теми

Анулювання помилкової податкової накладної

Солошенко Людмила, податковий експерт
За допомогою розрахунку коригування (РК) можна не лише коригувати дані податкової накладної (ПН), але й виправляти помилки. Наприклад, узагалі анулювати зареєстровану помилково зайву податкову накладну (ПН). Як це зробити? Розбираємося.

Порядок виправлень залежатиме від того, яку помилкову ПН треба анулювати: повторну чи поодиноку.

Помилкова поодинока ПН

Як виправити? Така ситуація може виникати, якщо ПН помилково зареєстрували не на того покупця або взагалі без факту операції. У такому разі

помилкову поодиноку ПН обнуляють за допомогою зменшуючого РК-103 (тобто з причиною коригування «Повернення товару або авансових платежів»)

Такий РК-103 складають на дату виявлення помилки. Тобто в полі «Дата складання» РК вказують ту поточну дату, коли виправляють помилку в ПН.

До заголовної частини цього РК переносять дані про продавця і покупця з помилкової ПН. При цьому в табличній частині РК мінусують обсяги операцій з кодом причини коригування «103» (зокрема, заповнюють: гр. 7 з «-» і гр. 8 — «Коригування кількості», а графи 9 і 10 не заповнюють, БЗ 101.15).

За загальними правилами такий зменшуючий РК повинен реєструвати покупець — платник ПДВ, на якого була помилково складена ПН (чи сам продавець — якщо ПН була складена на неплатника ПДВ або не підлягала видачі покупцеві).

Приклад 1. Продавець (ТОВ «Альфа») 04.10.2024 помилково (без факту операції) зареєстрував ПН на платника ПДВ (ТОВ «Старт»). Помилка виявлена 18.10.2024 — помилкова ПН анульована зменшуючим РК-103.

РК-103 буде заповнений таким чином.

img 1

Що з лімітом? Щоправда, слід врахувати, що виправлення помилки (анулювання поодинокої помилкової ПН) не завжди продавцеві поверне ліміт.

Так, якщо помилку виявили «по-гарячому» і помилкову поодиноку ПН обнулили в тому ж періоді (тобто РК-103, складеним у тому ж періоді і зареєстрованим своєчасно), то помилка і виправлення в межах періоду згорнуться, і ліміт у продавця буде відновлений.

А ось якщо помилка виявлена з часом (і виправляється РК-103, складеним в іншому періоді або зареєстрованим несвоєчасно), то навіть після виправлення помилки й анулювання помилкової ПН ліміт у продавця не відновиться (оскільки виникне ΣПеревищ). Детальніше про ліміт див. статтю «Помилкові податкові накладні і ліміт постачальника» // «Податки & бухоблік», 2023, № 35 (ср. ).

Помилкова повторна ПН

Як виправити? Така ситуація може виникати, якщо на одну операцію постачання (з одним і тим же покупцем) виявилося дві або більше ПН. Наприклад, після авансової ПН помилково зареєстрували повторну ПН (ще і за відвантаженням). Або була допущена помилка в даті — спершу зареєстрували на покупця ПН з неправильною датою, після чого зареєстрували ПН з правильною датою. Тоді

помилкову повторну ПН можна обнулити за допомогою РК-20 (тобто з типом причини «20» у шапці)

Такий РК складають на дату виявлення помилки. У такому РК-20:

1) у лівій верхній частині (шапці):

— проставляють відмітку «Х» — про того, хто реєструє РК (продавець або покупець). Адже якщо зменшуючим РК-20 обнуляють помилкову повторну ПН, складену на покупця — платника ПДВ, то такий зменшуючий РК-20 за загальними правилами реєструє покупець;

— над типом причини «20» проставляють відмітку «Х» — тільки якщо РК-20 складається до помилкової ПН, яка не підлягала видачі покупцеві (наприклад, була складена на неплатника, БЗ 101.15; ця консультація діяла до 01.10.2024, але в цьому плані нічого змінитися не повинно). А ось якщо помилкова ПН була складена на покупця — платника ПДВ, то таку відмітку «Х» над типом причини «20» не проставляють (п. 25 Порядку № 1307*);

2) у гр. 2.1 розділу Б — вказують спеціальну причину 301 «Виправлення помилки»;

3) коригування проводять за кількістю (зокрема, заповнюють гр. 7 з «-» і гр. 8, а графи 9 і 10 не заповнюють);

4) Важливо! У нижній частині РК:

у першому інформаційному полі «Інформаційні дані щодо складеної та зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної» — вказують реквізити правильної ПН, зареєстрованої на це постачання, а

друге інформаційне поле нижньої частини РК не заповнюють (п. 25 Порядку № 1307).

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.

Також врахуйте, що РК з типом причини «20» може бути складений, якщо (п.п. 4.6.3 листа ДФСУ від 27.11.2018 № 36942/7/99-99-15-03-02-17):

— і помилкова, і правильна ПН складені на одного і того самого (!) покупця (тому, наприклад, ПН з помилкою в ІПН — коли треба змінити покупця — виправити через РК-20 не вийде);

— дані табличної частини (розділу Б) правильної і помилкової повторної ПН повністю збігаються;

— до помилкової ПН раніше не складався РК (на часткове коригування показників).

Анулювання помилкової повторної ПН розглянемо на прикладі.

Приклад 2. 22.10.2024 продавець (ТОВ «Альфа») помилково зареєстрував ще одну (повторну) ПН на покупця (ТОВ «Старт») — за другою подією (відвантаженням). 10.10.2024 на такого покупця вже була складена і зареєстрована ПН за першою подією (авансом). Помилка виявлена 25.10.2024 — помилкова повторна ПН анульована зменшуючим РК-20.

РК-20 буде заповнений таким чином.

img 2

Що з лімітом? У такому разі плюс у тому, що РК-20 усуне всі наслідки помилки: не лише обнулить помилкову повторну ПН, але і відновить продавцеві ліміт. Причому незалежно від того, коли буде виявлена і виправлена помилка (відразу або в наступних періодах). Ліміт усе одно після виправлення повинен відновитися.

Проте запам’ятаєте: через РК-20 можна обнуляти тільки помилкові повторні (тобто задвоєні) ПН. Тобто коли в ЄРПН на одну операцію вже зареєстровані дві або більше ПН: (1) правильна і (2) «зайва» (помилкова). А ось помилкові поодинокі ПН обнулити ним не вийде. І для обнулення помилкової поодинокої ПН, як зазначалося, доведеться використовувати звичайний РК-103.

Якщо склали РК-103. А що коли до помилкової повторної ПН випадково склали РК-103 (а не РК-20)?

Якщо помилку виправили в тому ж періоді, то ліміт усе одно відновиться. Тому те, що помилкову повторну ПН обнулили «по-гарячому» через РК-103 (а не через РК-20), за великим рахунком, і не страшно.

А ось якщо РК-103 складений пізніше — у наступних періодах, то можна втратити ліміт. Втім, проблему відновлення ліміту (й усунення ΣПеревищ у продавця) можна вирішити і в цьому випадку. Для цього

до помилкової ПН треба скласти ще один додатковий порожній РК-20 (тобто з порожньою табличною частиною)

Тобто в такому порожньому РК-20:

1) у заголовній частині — зазначають дані з повторної помилкової ПН;

2) табличну частину: розділи А і Б — не заповнюють, при цьому

3) у нижній частині:

у першому інформаційному полі — вказують реквізити правильної ПН, а

у другому інформаційному полі — вказують реквізити зменшуючого РК-103, який раніше був складений до повторної помилкової ПН (п. 25 Порядку № 1307, лист ДПСУ від 20.10.2021 № 3930/ІПК/99-00-21-03-02-06).

Такий порожній РК-20 реєструє продавець. Тоді такий порожній РК-20 (складений після РК-103 до помилкової ПН) повинен усунути ΣПеревищ у продавця і відновити ліміт. Детальніше про це див. «Замість РК «20» склали звичайний «анулюючий» РК: чи можна позбавитись ΣПеревищ?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 72.

Виправлення помилок у ПН

А також за допомогою РК можна виправляти помилки, допущені при заповненні ПН у різних реквізитах, — як сумові, так і несумові (п. 192.1 ПКУ). Зокрема, в ціні / кількості / номенклатурі / коді УКТ ЗЕД, заголовній частині або лівій верхній частині, ІПН та ін. Щоправда, більшість помилок податківці вимагають виправляти через РК і нову ПН (тобто перевиписуванням ПН). Детальніше про їх виправлення див. статтю «Помилки в податкових накладних: ситуації» // «Податки & бухоблік», 2024, № 18.

Висновки

  • За допомогою РК можна виправляти помилки, допущені в реквізитах ПН, а також повністю анулювати (обнуляти) ПН, складені помилково.
  • Помилкові поодинокі ПН анулюють через РК-103. Проте якщо ПН анулюється РК-103 в іншому періоді, то у продавця не відновиться ліміт (через виникнення ΣПеревищ).
  • Помилкові повторні ПН анулюють через РК-20. Причому не важливо, в якому періоді такий РК складений і зареєстрований, — після анулювання ПН у продавця відновиться ліміт.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі