Теми статей
Обрати теми

Що буде у вересні 2024 року

Ставки акцизу на пальне. З 1 вересня набрав чинності Закон України від 18.07.2024 № 3878-ІХ, відповідно до якого з цього року і надалі щорічно протягом чотирьох років поспіль поступово будуть збільшуватися ставки акцизу на усі види пального.

Перше збільшення ставок акцизу на паливо відбудеться з 1 вересня 2024. Конкретний розмір нових ставок, які почали діяти з цієї дати, шукайте у п. 48 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ. Відповідно до нього з першим днем осені розмір ставок акцизу на бензин зріс приблизно на 14 %, на дизпаливо — приблизно на 27 %, а на скраплений газ — приблизно аж на 175 %.

Також із 1 вересня збільшено обсяг пального (з 2000 до 5000 л), яке можна зберігати для генераторів у відповідному приміщенні на територіях можливих або активних бойових дій, і таке місце не буде визнаватися акцизним складом (оновлений п. 47 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ).

Детально про ці та інші зміни читайте у «Підвищення акцизів на пальне з 1 вересня та інші акцизні зміни» // «Податки & бухоблік», 2024, № 70.

Дані про бенефіціарів. 1 вересня набирає чинності наказ Мін’юсту від 12.07.2023 № 2542/5. Цим наказом затверджується порядок інформування Мін’юсту про розбіжності між фактичними даними щодо бенефіціарів та тими даними щодо цих осіб, які містяться у ЄДР. Про виникнення таких розбіжностей мають повідомляти суб’єкти первинного фінмоніторингу (зокрема, і бухгалтери-ФОП, банки, аудитори та інші). Нагадаємо: строк внесення юрособами інформації щодо зміни «бенефіціарних» даних до ЄДР — 30 робочих днів з дня виникнення таких змін.

Враховуючи це, підприємствам, у яких відбулися «бенефіціарно-структурні» зміни і які не виправили інформацію в ЄДР (після 01.09.2024), загрожуватиме запис про можливу недостовірність даних щодо бенефіціарів і, ймовірно, штраф. Увага! Тут є нюанси, про які можна почитати у «Штрафів щодо бенефіціарів не буде лише до 01.04.2024?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 98 та «Перевірки та штрафи щодо бенефіціарів відстрочено до 01.09.2024» // «Податки & бухоблік», 2024, № 28.

Нові відомості з ЄДР. 3 вересня набирає чинності наказ Мін’юсту від 21.03.2024 № 790/5, який вносить зміни до Порядку надання відомостей з ЄДР, затвердженого наказом Мін’юсту від 05.05.2023 № 1692/5. Відповідно до цих змін у витягу з ЄДР щодо юрособи, ФОП також можна буде побачити відомості про наявність або відсутність виконавчих проваджень станом на дату формування такого витягу (у разі обрання заявником / користувачем поточної дати та часу отримання відомостей з ЄДР).

Дані про наявність або відсутність виконавчих проваджень відображаються у вигляді QR-коду або надаються у вигляді посилання на вебсайт Мін’юсту, за допомогою яких можна отримати доступ до інформації з Автоматизованої системи виконавчого провадження, які є актуальними на момент переходу за таким QR-кодом або посиланням. Така інформацію з’явиться у витягу з ЄДР після доопрацювання програмного забезпечення, про що має проінформувати Мін’юст на своєму сайті.

Філії іноземних компаній. З 9 вересня вводяться в дію зміни, які вніс Закон України від 14.07.2023 № 3257-IX до різних нормативно-правових актів з приводу функціонування та реєстрації філій та представництв іноземних компаній. Наприклад, змінюється пакет документів, які потрібно подавати для реєстрації відокремленого підрозділу іноземною юрособи, вводиться обов’язок розкривати структуру власності (!) іноземної компанії, яка реєструє свою філію / представництво, тощо.

Нові реєстраційні заяви. 3 вересня починає діяти наказ Мін’юсту від 26.08.2024 № 2518/5, з подання якого змінюються форми реєстраційних заяв, які були затверджені наказом Мін’юсту від 18.11.2016 № 3268/5, а саме:

— з’явиться окрема форма заяви щодо держреєстрації відокремленого підрозділу юрособи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави (форма № 11). Її поява пов’язана із введенням в дію Закону України від 14.07.2023 № 3257-IX (див. вище);

— у новій редакції викладено заяву щодо держреєстрації громадського формування без статусу юрособи (форма № 6).

Держреєстрація іноземних філій. 3 вересня набирає чинності наказ Мін’юсту від 16.05.2024 № 1460/5, відповідно до якого:

— визначено процедуру проведення держреєстрації відокремлених підрозділів юрособи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави (оновлено Порядок, затверджений наказом Мін’юсту від 09.02.2016 № 359/5);

— змінено вимоги щодо написання найменування відокремленого підрозділу юрособи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави (зміни внесені до вимог, затверджених наказом Мін’юсту від 05.03.2012 № 368/5).

Такі зміни чітко гармонують із введенням у дію Закону України від 14.07.2023 № 3257-IX (див. вище) щодо змін правил реєстрації іноземних філій та набранням чинності з 3 вересня постановою Кабміну від 13.04.2024 № 421, якою уряд вніс зміни до низки власних постанов і визначив саме Мін’юст головним органом у сфері держреєстрації відокремлених підрозділів юрособи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави.

Гуманітарні автомобілі. 9 вересня набирає чинності постанова Кабміну від 06.08.2024 № 895, якою вносяться зміни у низку нормативно-правових актів, якими регулюється питання держобліку та держреєстрації транспортних засобів, що ввозяться на митну територію України за спрощеною процедурою в умовах воєнного стану.

Так, з цієї дати:

1) документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, є також декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, та акт приймання-передачі транспортних засобів до такої декларації;

2) дозволено за заявою власника ставити автівки, ввезені як гуманітарну допомогу, які не відповідають вимогам для першої держреєстрації, на тимчасовий держоблік;

3) для автівок, що ввезені як гуманітарна допомога, визначено свій перелік документів, які подаються для їх держреєстрації або держобліку;

4) введено можливість отримання реєстраційних документів для поїздок за кордон для транспортних засобів, визнаних гуманітарною допомогою, які перебувають на тимчасовому держобліку.

Заборона УПЦ МП. 23 вересня набирає чинності Закон України від 20.08.2024 № 3894-IX, яким на території України заборонена діяльність іноземних релігійних організацій, які відповідають одночасно таким критеріям:

1) знаходяться в державі, яка визнана такою, що здійснила або здійснює збройну агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України;

2) прямо або опосередковано (в тому числі через публічні виступи керівників або інших органів управління) підтримують збройну агресію проти України.

Перелік заборонених релігійних організацій, які забороняються в Україні, визначено цим законом. На сьогодні серед заборонених значиться тільки Російська православна церква. яка є ідеологічним продовженням режиму держави-агресора та просуває ідеологію «русского міра».

Також під заборону потрапляють і релігійні організації в Україні, афілійовані (пов’язані) з РПЦ. Перелік заборонених організацій затверджується наказом Державної служби України з етнополітики та свободи совісті та оприлюднюється на її офіційному вебсайті.

Нові підстави для звільнення та відсторонення. 27 вересня набуває чинності Закон України від 04.06.2024 № 3768-IX. Змінами, внесеними цим Законом до КЗпП, розширено перелік підстав для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця. Так, з цієї дати звільнити працівника з ініціативи роботодавця можна через (див. нові пп. 13 та 14 ч. 1 ст. 40 КЗпП):

— набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України;

— невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, передбачених ч. 2 ст. 142 КЗпП.

У свою чергу, ст. 142 КЗпП буде визначено, що складовою правил внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, які містять положення, зокрема, про зобов’язання працівників щодо нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.

Підприємства, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єкти чи оператори критичної інфраструктури встановлювати такі правила поведінки мають обов’язково.

Крім того, в ст. 46 КЗпП до підстав для відсторонення працівників від роботи буде додано проведення службової перевірки роботодавцем, який віднесений до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, та/або об’єктів чи операторів критичної інфраструктури.

Держпідтримка аграріїв з бойових територій. Наприкінці серпня Кабмін (постанова від 16.08.2024 № 938) надав право аграріям. які знаходилися в зоні бойових дій і продовжують займатися вирощуванням сільгосппродукції, держпідтримку на 1 га оброблюваних угідь, засіяних / засаджених сільгоспкультурами під урожай поточного року. Про те, як це зробити, читайте у «Держпідтримка аграріїв з бойових територій» // «Податки & бухоблік», 2024, № 70.

Щоб отримати таку допомогу у 2024 році, аграрій повинен буде подавати визначений пакет документів у період з 10 вересня по 25 вересня. Про те, що почався прийом таких документів, і конкретні дати прийому в межах визначеного періоду мають повідомити шляхом оприлюднення у ДАР відповідного оголошення. Тому слідкуйте за оголошеннями в ДАР, щоб не проґавити таку допомогу.

Фруктові джеми. 19 вересня набирає чинності наказ Мінагрополітики від 14.02.2024 № 391, яким затверджено Вимоги до фруктових джемів, желе, мармеладів та підсолодженого каштанового пюре. А саме ними визначено окремі показники якості фруктових джемів, желе, мармеладів, підсолодженого каштанового пюре, які в тому числі мають міститися на їх маркуванні. Ці Вимоги не застосовуються до інгредієнтів, призначених для виготовлення хлібобулочних виробів, випічки або печива.

Техрегламенти. 4 вересня набирає чинності постанова Кабміну від 01.03.2024 № 229, якою затверджено Технічні вимоги до експлуатації установок із спалювання відходів та установок із сумісного спалювання відходів.

Цінні папери. 7 вересня набирає чинності рішення НКЦПФР від 16.04.2024 № 456, яким затверджується нове Положення про Державний реєстр випусків цінних паперів. Отже, з цієї дати порядок створення і ведення Держреєстру випусків цінних паперів відбуватиметься за оновленими правилами.

Режим експортного забезпечення. Ще в липні з подачі Закону України від 09.05.2024 № 3706-IX (набув чинності з 01.07.2024) до ПКУ було додано новий п.п. 97 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, який визначає особливості оподаткування ПДВ експорту товарів, до яких під час дії воєнного стану застосовується режим експортного забезпечення ПДВ. Детально про нього читайте у «Експортне забезпечення та ПДВ: коментар від ДПСУ» // «Податки & бухоблік» 2024, № 56.

Щоб почав діяти режим експортного забезпечення Кабмін мав підготувати всю необхідну нормативку. Першим документом на шляху впровадження цього спецрежиму став Порядок затвердження мінімально допустимих експортних цін на окремі види товарів, затверджений постановою Кабміну від 20.08.2024 № 944. Він набирає чинність з 3 вересня 2024.

Але затвердження цього Порядку ще не говорить про те що спецрежим почне працювати з цієї дати. Для цього слід дочекатися, ще постанови уряду про запровадження цього режиму. Коли це станеться поки що не відомо. Тому слідкуйте за нашими публікаціями.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі