Теми статей
Обрати теми

Використовуємо презумпцію правомірності дій платника податків

Децюра Сергій, податковий експерт
Всім відомо про те, що положення нормативно-правових актів, які регулюють справляння податків і зборів, містять неоднозначності, суперечності, колізії і тому їх можна трактувати у будь-який бік. І цими прогалинами іноді користуються податківці, щоб просунути свою позицію. Хоча у випадку неоднозначного трактування законодавчих норм перевага має бути саме на боці платників податку. Про те, чому так має відбуватися і як це використовувати на практиці, ми і поговоримо далі.

Податкові принципи

Податкове законодавство України, серед іншого, ґрунтується на цілій низці принципів. Перелік таких принципів наведено у п. 4.1 ПКУ. Одним із них є презумпція правомірності рішень платника податку (п.п. 4.1.4 ПКУ). Суть цього принципу зводиться до того, що коли норми закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, то рішення приймається на користь платника податків.

Для підкріплення дії цього принципу існує ще п. 56.21 ПКУ, в якому також ідеться про те, що

у разі коли норма ПКУ чи іншого нормативно-правового акта суперечать одна одній та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків, рішення приймається на користь платника податків

Наявність згадки про презумпцію правомірності у п.п. 4.1.4 і п. 56.21 ПКУ дають право говорити, що у платника податків є право оскаржити прийняті рішення контролюючого органу в адміністративному або судовому порядку, якщо у нього є альтернативна думка, що ґрунтується на тих самих положеннях законодавства, спираючись на які контролери зробили інші різні (можливо, у тому числі неприємні для такого платника) висновки.

Ексклюзивний матеріал
Увійдіть, щоб продовжити читання Щоб прочитати цю статтю повністю, будь ласка, увійдіть до свого акаунта або зареєструйтесь, якщо ви ще не з нами.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі