Теми статей
Обрати теми

Інвалідний норматив: увага на АГС

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
У квітні 2024 року спливає строк для сплати адміністративно-господарських санкцій (далі — АГС), передбачених для роботодавців, які не виконали інвалідний норматив у 2023 році. Як дізнатися, чи нарахували такі штрафні санкції саме вам? Чи можна їх оскаржити? Про все це розкажемо далі.

Де знайти АГС

Для підприємств та фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (ст. 19 Закону № 875*). Його розмір становить 4 % середньооблікової кількості штатних працівників (далі — СКШП) облікового складу за рік, а якщо кількість працюючих від 8 до 25 осіб — 1 робоче місце.

* Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.91 № 875-XII.

За виконанням роботодавцем інвалідного нормативу пильно стежить Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю. Для цього він використовує дані (ст. 19 Закону № 875):

— Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. (отримує щокварталу від ПФУ);

— Централізованого банку даних з проблем інвалідності.

На підставі отриманих даних Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю до 10 березня:

— визначає роботодавців, які у попередньому році не працевлаштували осіб з інвалідністю на створені для них робочі місця;

— створює розрахунок сум АГС, що підлягають сплаті роботодавцями-порушниками у зв’язку з невиконанням інвалідного нормативу (за формою, наведеною у додатку до Порядку № 14-1*) та надсилає його ПФУ.

* Порядок надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, затверджений постановою правління ПФУ від 10.03.2023 № 14-1 та наказом Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю від 10.03.2023 № 17.

До речі, якщо інформація, отримана від ПФУ, містить ознаки невиконання роботодавцем нормативу для осіб з інвалідністю, Фонд має повідомити про це Держпраці. Надходження такого повідомлення є підставою для проведення позапланової перевірки роботодавця. Однак у період дії воєнного стану позапланові перевірки Держпраці проводяться з певними обмеженнями (див. роз’яснення Держпраці від 22.06.2023).

Пенсійний фонд протягом 5 календарних днів з дня одержання розрахунків сум АГС від Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю надсилає їх роботодавцям-порушникам в електронному вигляді через електронні кабінети страхувальників на вебпорталі ПФУ.

Тому для того,

щоб дізнатися, чи нараховано роботодавцю суму АГС, йому потрібно зайти на портал ПФУ (у свій кабінет страхувальника) і зазирнути у розділ «Мої документи» — вкладка «Адміністративно-господарські санкції»

Там (у разі невиконання інвалідного нормативу) роботодавець знайде лист із розрахованою сумою АГС.

Як рахують АГС

За невиконання інвалідного нормативу роботодавцю доведеться заплатити АГС у розмірі (ст. 20 Закону № 875):

середньої річної зарплати на підприємстві, в установі, організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю — для роботодавців з чисельністю 16 і більше працівників;

половини середньої річної заробітної плати — для роботодавців з численністю від 8 до 15 працівників.

А як визначити середню річну зарплату штатного працівника? Для цього потрібно поділити фонд оплати праці штатних працівників на СКШП облікового складу за рік.

До речі, такі дані для розрахунку АГС Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю отримує від ПФУ із Об’єднаної звітності, в якій роботодавці самостійно зазначають, зокрема:

— суми виплат, що входять до фонду оплати праці працівників (додаток Д1);

— СКШП у звітному періоді (ряд. 101 заголовної частини Об’єднаної звітності*);

— кількість осіб з інвалідністю у звітному періоді (ряд. 102 заголовної частини Об’єднаної звітності).

* Як заповнити заголовну частину Об’єднаної звітності, читайте у статті «Формуємо Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 3. Також може стати у пригоді стаття «Кількість штатних працівників: рахуємо правильно» // «Оплата праці», 2022, № 21.

Тому щоб АГС були розраховані правильно, треба дуже уважно стежити за тим, щоб до Об’єднаної звітності потрапляли правильні дані.

Адже якщо помилитися в сумі фонду оплати праці, то таку помилку можна з легкістю виправити, подавши уточненку. Водночас виправити похибку у рядках 101 — 110 заголовної частини Об’єднаної звітності наразі неможливо (це не передбачено Порядком № 4*, цього не дає зробити й програмне забезпечення).

* Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом МФУ від 13.01.2015 № 4.

Та навіть якщо б помилку можна було виправити, Порядком № 14-2* все одно не передбачено механізму переподання ПФУ раніше поданої інформації до Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю.

* Порядок надання Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затверджений постановою правління ПФУ від 10.03.2023 № 14-2.

Строк сплати

Суму АГС роботодавці мають сплатити до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу (ст. 20 Закону № 875).

Виняток — підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів (у ряд. 092 загальної частини Об’єднаної звітності таких роботодавців стоїть відмітка «Бюджетна установа»). Їм сплачувати АГС не потрібно.

Реквізити для сплати АГС, а також зразок заповнення платіжної інструкції можна знайти на сайті Фонду.

Зверніть увагу! Якщо строк сплати санкції буде порушено, роботодавцю, окрім АГС, доведеться сплатити ще й пеню у розмірі 120 % річних облікової ставки НБУ на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки починаючи з 16 квітня року, наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу, до дня сплати включно.

Механізм нарахування пені встановлено Порядком № 223*. До речі, цей документ невдовзі планують трохи оновити (на сайті Мінсоцполітики оприлюднено проєкт відповідного наказу). Коли це станеться, ми обов’язково про це повідомимо.

* Порядок нарахування пені та її сплати, затверджений наказом Мінпраці від 15.05.2007 № 223.

Попереджаємо: якщо роботодавець не сплатить АГС та/або пеню, Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю може стягнути їх у судовому порядку. У найгіршому випадку за рішенням суду стягнення АГС та пені в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації.

І не забувайте: у разі невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на посадових осіб підприємства-порушника (осіб, які мають право укладати та розривати трудові договори з працівниками), буде накладено адмінштраф у розмірі від 170 до 340 грн (ст. 1881 КпАП).

Якщо ж роботодавець створив робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, проте протягом року так і не працевлаштував таких осіб на ці місця, то до нього не може застосовуватися адмінштраф, передбачений ст. 1881 КпАП.

Якщо закралася помилка

У світі немає нічого ідеального. Тому не виключені ситуації, коли суми АГС, надіслані роботодавцям Фондом соцзахисту осіб з інвалідністю, є помилковими. Наведемо декілька прикладів:

1) роботодавець виконав інвалідний норматив, але через помилки при заповненні Об’єднаної звітності (неправильно зазначив СКШП та кількість працівників, яким установлено інвалідність), які він не зміг виправити, отримав розрахунок АГС;

2) роботодавець не виконав інвалідний норматив, але при цьому створював відповідні робочі місця та своєчасно подавав до центру зайнятості форму № 3-ПН із запитом на працевлаштування осіб з інвалідністю. Водночас Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю надіслав такому роботодавцю розрахунок АГС;

3) роботодавець не виконав інвалідний норматив і отримав розрахунок АГС, але з неправильною сумою штрафних санкцій. А все тому, що Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю включив до фонду оплати праці зарплату сумісників, хоча у розрахунок АГС має потрапляти фонд оплати праці виключно штатних працівників.

Що в таких випадках робити? У Законі № 875 зазначено: спори, що виникають із правовідносин за ст. 19 та 20 цього Закону, вирішуються або Фондом соцзахисту осіб з інвалідністю, або в судовому порядку.

А отже, виправити ситуацію можна. Тому не поспішайте сплачувати суму АГС, розраховану Фондом, а зробіть наступні кроки.

Крок 1. Зверніться (письмово) до Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю із запереченнями.

Для цього складіть лист-заперечення (у довільній формі), в якому опишіть обставини, що стали причиною помилки, й додайте копії документів, що це підтверджують. Зокрема, для цього можна використати:

— копії довідок МСЕК, посвідчень осіб з інвалідністю, розрахунки СКШП за 2023 рік та СКШП осіб з інвалідністю, суми фонду оплати праці штатних працівників, документи, що підтверджують неможливість відкоригувати Об’єднану звітність (квитанція 2 із відмовою про прийняття уточнюючого звіту та скриншот екрана з помилкою, яка не дозволяє її подати);

— копії штатного розпису, форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» (затверджена наказом Мінекономіки від 12.04.2022 № 827-22).

Не зайвим буде звернутися до ПФУ й отримати від цього відомства роз’яснення, яким чином можна виправити помилки, допущені про заповненні рядків заголовної частини Об’єднаної звітності (надіслати запит через кабінет страхувальника).

Якщо Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю не реагує на ваші звернення — робіть наступний крок.

Крок 2. Зверніться до суду і оскаржте суму АГС.

Суди зазвичай стають на бік роботодавця, якщо:

1) він виконав інвалідний норматив, але через технічну неможливість не зміг виправити помилку у звітності, через що отримав розрахунок АГС;

2) роботодавець хоч і не виконав інвалідний норматив, але вжив усіх заходів, які від нього залежать, для працевлаштування осіб з інвалідністю (створив робочі місця, подав форму № 3-ПН).

Адже у роботодавця є лише обов’язок забезпечити наявність вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю. Займатись пошуком таких працівників — завдання центру зайнятості.

Тому якщо роботодавець вжив усіх заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю, а центр зайнятості не направив таких осіб, або якщо такі особи самі відмовилися від вакансії, або ця робота їм була протипоказана згідно з висновками МСЕК, то вини підприємства в невиконанні нормативу немає. Відповідно ніяких штрафів бути не повинно (див. постанову Верховного Суду від 25.06.2018 у справі № 806/1368/17);

3) АГС було застосовано до роботодавця без перевірки Держпраці.

Нагадаємо, якщо отримана від ПФУ інформація містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, Фонд осіб з інвалідністю зобов’язаний повідомити про це Держпраці.

Однак у період дії воєнного стану позапланові перевірки Держпраці з питань додержання законодавства про працевлаштування осіб з інвалідністю не проводяться. А раз так, то застосування АГС до роботодавців (без відповідної перевірки) є неправомірним (див. постанову Третього апеляційного адмінсуду від 16.01.2024 у справі № 160/15160/23).

Звичайно, аби роботодавцю не довелося звертатися за захистом своїх інтересів, краще було б узагалі уникати АГС. Як це зробити, розкажемо в статті «Інвалідний норматив: як уникнути санкцій» // «Оплата праці», 2024, № 7.

Висновки

  • Щороку (до 10 березня) Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю створює розрахунки АГС за невиконання інвалідного нормативу. Вони розміщуються на порталі ПФУ в електронних кабінетах роботодавців.
  • Якщо роботодавець не згоден із розрахунком АГС, він може або звернутися із запереченнями до Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю, або оскаржити його у суді.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі