Виконуємо інвалідний норматив
Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю встановлено у розмірі (ст. 19 Закону № 875*):
— одне робоче місце — для роботодавців, у яких працює від 8 до 25 осіб;
— 4 % середньооблікової кількості штатних працівників (далі — СКШП) — якщо кількість працівників 26 або більше.
Показник СКШП за рік розраховується просто: кількість штатних працівників, які включаються до розрахунку СКШП за кожен місяць року, ділять на кількість місяців у такому році (12 місяців).
Отриманий результат заокруглюють до цілого значення. Тобто якщо у ньому після коми буде стояти число 5 і більше, його заокруглюють у бік збільшення (наприклад, 0,5 ≈ 1 особа).
А отже, для виконання нормативу особа з інвалідністю не обов’язково має пропрацювати у роботодавця цілий рік. Достатньо, щоб вона була працевлаштована лише певний час.
Наприклад, для виконання нормативу на рівні 1 робочого місця особа з інвалідністю повинна пропрацювати на підприємстві хоча б 6 повних місяців.
Також зверніть увагу, що виконанням інвалідного нормативу вважається працевлаштування осіб з інвалідністю:
а) для яких місце роботи є основним. Відповідно сумісники до нормативу не враховуються;
б) інвалідність яких підтверджена:
— або копією довідки до акта огляду МСЕК;
— копією пенсійного посвідчення або посвідчення одержувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії.
При цьому на зарахування до інвалідного нормативу не впливає ані група інвалідності, яка встановлена особі; ані режим роботи такої особи на підприємстві (повний чи неповний робочий час); ані те, коли саме особі було встановлено інвалідність (до її працевлаштування на підприємство чи вже коли вона перебувала у трудових відносинах).
Шукаємо «особливих» працівників
Для пошуку осіб з інвалідності на вакантні місця роботодавцю достатньо лише заповнити і подати до центру зайнятості форму № 3-ПН*. А проводити роботу із працевлаштування осіб з інвалідністю вже буде сам центр зайнятості.
* Як заповнити таку форму, читайте у статті «Маєте вакансії? Подайте нову форму № 3-ПН» // «Оплата праці», 2022, № 15.
До речі, нещодавно на сайті СПО профспілок оприлюднено доопрацьований проєкт Порядку визначення осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані, та надсилання до Державного центру зайнятості інформації про таких осіб.
За цим документом Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю в автоматизованому режимі сам визначатиме осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані, та надсилати інформацію про таких осіб до Державного центру зайнятості для їх працевлаштування. А центр зайнятості, у свою чергу, працевлаштовуватиме таких працівників на підприємства.
Подавати форму № 3-ПН роботодавцю потрібно:
— лише один раз (якщо місце, виділене для особи з інвалідністю, залишається незайнятим) — з дня виникнення потреби в підборі працівників з інвалідністю та/або з дати відкриття вакансії, на яку можливе працевлаштування осіб з інвалідністю;
— до центру зайнятості за своїм місцезнаходженням (п. 2 Порядку № 553*);
* Порядок надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, затверджений постановою КМУ від 02.06.2023 № 553 (набув чинності з 09.06.2023).
— в електронній (з накладенням чи без накладення ЕЦП або печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів) або в паперовій формі (із засвідченням підписом керівника/ФОП або уповноваженої ними особи).
До речі, радимо не нехтувати поданням такого документа, адже він стане у пригоді:
— при перевірках Держпраці щодо виконання інвалідного нормативу (входить до переліку документів, які можуть вимагати в ході такої перевірки);
— при оскарженні АГС у суді (див. статтю «Інвалідний норматив: увага на АГС» // «Оплата праці», 2024, № 7).
Висновки
- Задля уникнення АГС роботодавець має або постійно контролювати виконання інвалідного нормативу, або створити робочі місця для осіб з інвалідністю та розпочати їх пошук через центр зайнятості.
- Розмір інвалідного нормативу становить 4 % середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу за рік, а якщо кількість працюючих від 8 до 25 осіб — 1 робоче місце.
- Для пошуку осіб з інвалідності на вакантні місця роботодавцю достатньо лише заповнити і подати до центру зайнятості форму № 3-ПН.