Визначаємо розрахунковий період
Розрахунок середньоденної зарплати для оплати днів тимчасової непрацездатності регламентує Порядок № 1266*.
Відповідно до цього документа у загальному випадку розрахунковим періодом для обчислення «лікарняної» середньої є 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок* (п. 25 Порядку № 1266).
* Місяцем настання страхового випадку є місяць, на який згідно з лікарняним листом припадає початок тимчасової непрацездатності.
Проте у ситуації, що розглядається, працівник:
— пропрацював на підприємстві менше 1 року (до того як захворів);
— прийнятий на роботу не з 1-го календарного числа місяця (1 липня 2023 року — суботу), а з першого робочого дня місяця (3 липня 2023 року — у понеділок).
Відповідно до п. 26 Порядку № 1266, якщо працівник пропрацював на підприємстві менше 12 календарних місяців, то його розрахунковим періодом є фактично відпрацьовані календарні місяці, що передують місяцю, у якому настав страховий випадок. Ба більше, це мають бути тільки повні календарні місяці перебування працівника в трудових відносинах, тобто з першого до першого числа місяця.
Виходячи з цього, доходимо висновку:
місяць, в якому працівник був прийнятий на роботу з першого робочого дня місяця, але не з першого календарного дня, до розрахункового періоду при обчисленні лікарняних не потрапляє
Інакше кажучи, липень 2023 року не візьме участі у розрахунку лікарняних для нашого працівника*. Його розрахунковим періодом буде серпень 2023 (!) — лютий 2024.
* Те, що ЄСВ за липень 2023 року може бути сплачений у розмірі не менше мінімального, жодним чином не вплине на визначення розрахункового періоду працівника.
Проте пам’ятайте, що місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких працівник не працював з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду. Такі поважні причини перелічені у п. 3 Порядку № 1266. Це:
— тимчасова непрацездатність;
— відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
— відпустка для догляду до 3 (6) років;
— відпустка без збереження зарплати;
— призупинення дії трудового договору;
— проходження військової служби без збереження середнього заробітку.
Усі інші дні, не відпрацьовані у розрахунковому періоді з якихось причин, а також вихідні, святкові та неробочі дні, що припадають на розрахунковий період, не виключають із розрахункового періоду (вони беруть участь у підрахунку кількості календарних днів у розрахунковому періоді).
Попереджаємо: якщо працівник не працював протягом місяця не тільки через поважні причини, але й з інших причин (які не є поважними відповідно до п. 3 Порядку № 1266), то повністю виключати такий місяць із розрахункового періоду не можна.
Подробиці — у статті «Лікарняні: у розрахунковому періоді «пустий» місяць» // «Оплата праці», 2023, № 17.
І наостанок хочемо попередити про важливе. Не плутайте порядок розрахунку «лікарняної» середньої із порядком обчислення середньої для оплати часу відпусток.
Не плутаємо з відпускними
При розрахунку середнього заробітку для оплати часу відпусток керуються нормами іншого документа — Порядку № 100*.
* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.
Відповідно до п. 2 Порядку № 100 у загальному випадку «відпускна» середня обчислюється виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю, у якому почалася відпустка.
Якщо працівник пропрацював на підприємстві менше року, для нього розрахунковим періодом буде фактичний час роботи (з 1-го числа місяця після оформлення на роботу до 1-го числа місяця, в якому йому надається відпустка). Тобто до уваги також беруться повні місяці (абзац другий п. 2 Порядку № 100). Водночас в абз. 2 п. 2 Порядку № 100 чітко зазначено:
якщо працівника прийнято на роботу не з 1-го числа місяця, проте дата прийняття на роботу є першим робочим днем місяця, то цей місяць враховується до розрахункового періоду як повний
Це означає, що місяць, у якому працівника прийнято на роботу з першого робочого дня місяця, потрапляє до розрахункового періоду при обчисленні «відпускної» середньої.
Наприклад, якщо нашого працівника прийняли на роботу 03.07.2023 (1 та 2 липня — вихідні дні), а 29 квітня 2024 року він піде у щорічну відпустку, то розрахунковим періодом для нього буде липень 2023 (!) — березень 2024.
Проте не забувайте, що із розрахункового періоду слід виключати:
а) святкові і неробочі дні. Нагадаємо: у період дії воєнного стану норми ст. 73 КЗпП не застосовуються (ч. 6 ст. 6 Закону № 2136*). Тому святкові й неробочі дні, передбачені ст. 73 КЗпП, є звичайними днями (робочими чи вихідними відповідно до графіка роботи працівника). А отже, виключати їх із розрахункового періоду наразі не треба;
* Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.
б) час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково;
в) час, за який відсутні дані про нараховану зарплату працівника внаслідок проведення бойових дій під час дії воєнного стану.
Правильно визначити кількість календарних днів у розрахунковому періоді при розрахунку відпускних вам допоможе стаття «Пустий» місяць у розрахунку відпускних» // «Оплата праці», 2024, № 5.
Висновки
- Місяць, в якому працівника прийнято на роботу з першого робочого, але не з першого календарного дня місяця, не враховується при розрахунку лікарняних.
- А ось при розрахунку відпускних такий місяць ураховується до розрахункового періоду як повний.