Призначаємо допомогу
Отримавши від працівника документи, які підтверджують догляд за хворою дитиною, комісія (уповноважений) з питань призначення страхових виплат або керівник підприємства має їх розглянути та прийняти рішення щодо призначення допомоги або відмовити в призначенні страхових виплат. Така процедура проводиться у загальному порядку.
Тому тут треба пам’ятати наступне.
Місце призначення. Першочергово допомога по тимчасовій непрацездатності призначається за основним місцем роботи (діяльності). І тільки в разі відмови в призначенні допомоги за основним місцем роботи її призначають за місцем роботи за сумісництвом (іншим місцем діяльності).
Підстава для призначення. Підставою для призначення допомоги для догляду за хворою дитиною є виключно лікарняний лист (ч. 1 ст. 23 Закону про соцстрахування*). А саме: е-лікарняний або паперовий листок непрацездатності (копія паперового листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи — для працівника-сумісника).
* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.
Довідка за формою № 095-2/о (ф. № 138/о, у довільній формі) засвідчує лише поважну причину відсутності працівника на роботі у зв’язку з хворобою дитини. Період невиходу на роботу, підтверджений такою довідкою, не оплачується, а в Табелі обліку робочого часу позначається кодом «НН» (або «27») — неоплачена непрацездатність.
Відмова у призначенні. Відповідно до ч. 6 ст. 15 Закону про соцстрахування допомога по догляду за хворою дитиною (хворим членом сім’ї) не надається, якщо застрахована особа перебувала у цей час:
— у щорічній (основній чи додатковій) відпустці;
— додатковій відпустці у зв’язку з навчанням;
— творчій відпустці.
Тобто якщо працівнику був виписаний лікарняний для догляду за хворою дитиною в період відпустки (щорічної, навчальної або творчої), і в цей же період він був закритий, то такий листок непрацездатності працівнику не оплачується. При цьому щорічна відпустка не подовжується і не переноситься у зв’язку з хворобою дитини працівника (ст. 11 Закону про відпустки*). Деталі — у статті «Лікарняний по догляду за дитиною у період щорічної відпустки» // «Оплата праці», 2023, № 23.
* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.
Якщо лікарняний для догляду за хворою дитиною був відкритий у період відпустки та продовжується після закінчення відпустки, то допомога виплачується лише за дні непрацездатності за межами відпустки працівника.
Тут є один цікавий момент. Відповідно до п. 3.11 Інструкції № 455* «дитячий» лікарняний не видається (а отже, допомога не виплачується), якщо особа, що доглядає за хворою дитиною, перебуває в цей час:
— у щорічній (основній чи додатковій) відпустці;
— відпустці у зв’язку з навчанням;
— творчій відпустці;
— у відпустці для догляду за дитиною до 3 років;
— відпустці без збереження заробітної плати.
У таких випадках листок непрацездатності видається з дня, коли мати або інша працююча особа, яка здійснює догляд за хворою дитиною, повинна стати до роботи.
Якщо працівник не попередив, що він перебуває у зазначеній відпустці, і лікарняний для догляду за хворою дитиною все ж видали, то допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується з дня, коли працівник повинен був стати до роботи після відпустки.
Щодо виплати допомоги у період відпустки без збереження зарплати, то тут ми із вимогами Інструкції № 455 згодні. Адже допомога по тимчасовій непрацездатності (у тому числі для догляду за хворою дитиною) надається як компенсація втрати заробітку за час такої непрацездатності (ч. 1 ст. 15 Закону про соцстрахування). Перебуваючи у безоплатній відпустці, працівник НЕ втрачає заробіток, тому й не отримує допомоги.
А от щодо «дитячого» лікарняного у період відпустки до 3 років, то тут є варіанти.
Справа в тому, що жінка, яка перебуває у декретній відпустці, може:
— або не працювати до закінчення відпустки до 3 років;
— або вийти на роботу раніше. Для цього вона або перериває відпустку до 3 років і працює на умовах неповного робочого часу, або виходить на роботу на умовах неповного робочого часу, НЕ перериваючи декретну відпустку.
Якщо працівниця обрала перший варіант (не працює у відпустці), то в разі хвороби дитини вона не отримає допомогу по тимчасовій непрацездатності (не має втрати заробітку).
Якщо ж працівниця вийшла на роботу у період відпустки до 3 років і працює неповний робочий час, то в разі настання такого страхового випадку, як догляд за хворою дитиною, допомога по тимчасовій непрацездатності їй має надаватися на загальних підставах (див. статтю «Лікарняний у відпустці до 3 років: чи оплачувати працюючій жінці» // «Оплата праці», 2023, № 23). Незалежно від того, переривала вона відпустку до 3 років чи ні.
Те ж саме стосується й випадку, коли декретна відпустка була оформлена на батька дитини або іншого родича, що фактично доглядає за дитиною.
Протокол комісії (уповноваженого) з питань призначення страхових виплат або наказ керівника про призначення страхових виплат складають у загальному порядку. Жодних особливостей, пов’язаних з доглядом за хворою дитиною, тут не передбачено.
Розраховуємо лікарняні
Після призначення допомоги для догляду за хворою дитиною залишається розрахувати та нарахувати суму лікарняних. Підставою для цього будуть:
— протокол комісії (уповноваженого) з питань призначення страхових виплат / наказ керівника про призначення страхових виплат;
— документи, відповідно до яких було прийнято рішення щодо призначення допомоги працівнику.
Розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності для догляду за хворою дитиною проводять в загальному порядку відповідно до вимог Порядку № 1266*. Тобто так само, як і звичайної допомоги по тимчасовій непрацездатності самого працівника.
Тому для визначення суми лікарняних доведеться:
— враховувати страховий стаж працівника (загальний та за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку). Деталі — у статті «Лікарняні: все, що потрібно знати для розрахунку» // «Оплата праці», 2023, № 18;
— отримати від працівника — сумісника довідку про середню зарплату з основного місця роботи (в разі призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності за сумісництвом).
Зверніть увагу! До розрахункового періоду працівника, який має дитину (дітей), може потрапити період тимчасової непрацездатності для догляду за хворою дитиною.
Причому дні такої непрацездатності можуть бути підтверджені як лікарняним листом, так і довідкою про догляд за хворою дитиною за формою № 095-2/о (ф. № 138/о, довільної форми).
Так от, дні, коли працівник не працював згідно з довідкою, також вважаються днями тимчасової непрацездатності, попри те, що вони не оплачуються (такий висновок випливає з назви розд. IV Порядку організації експертизи та листа ФСС з ТВП від 25.05.2016 № 5.2-32-812). Тобто такі дні (разом із днями, підтвердженими лікарняним листом) виключаються із загальної кількості календарних днів за розрахунковий період як дні, невідпрацьовані з поважної причини.
Після розрахунку та нарахування лікарняних бухгалтерія подає до ПФУ заяву-розрахунок для отримання фінансування. Адже
оплата допомоги по тимчасовій непрацездатності для догляду за хворою дитиною (хворим членом сім’ї) здійснюється з першого дня непрацездатності (захворювання дитини) за рахунок коштів ПФУ (ч. 3 та 4 ст. 15 Закону про соцстрахування)
Після того, як допомога надійде на спецрахунок, її виплачують у найближчий після дня отримання коштів від ПФУ строк, установлений для виплати зарплати. А протягом місяця з дня виплати страхових коштів — звітують про це перед ПФУ, подавши відповідне Повідомлення.
Заповнюємо звітність
Додаток Д1. «Дитячі» лікарняні відображають у додатку Д1 Об’єднаної звітності в загальному порядку. Тобто:
— окремо від інших виплат, нарахованих застрахованій особі у звітному місяці;
— з розбивкою по місяцях, на дні яких припадає період догляду за дитиною;
— з кодом категорії «29» — якщо це звичайний працівник, до бази нарахування якого застосовували ставку ЄСВ 22 %, «36» — за працівником з інвалідністю, до бази нарахування якого застосовували ставку ЄСВ 8,41 %.
А як заповнити додаток Д1 у разі, коли не всі дні тимчасової непрацездатності по догляду за хворою дитиною були оплачені працівнику (наприклад, якщо деякі з них були підтверджені довідкою або якщо мова йде про неоплачену тимчасову непрацездатність працівника-сумісника)?
У такому разі:
— у гр. 12 зазначають загальну кількість днів тимчасової непрацездатності, тобто з урахуванням оплачених та неоплачених днів тимчасової непрацездатності. Нагадаємо, перші у Табелі обліку робочого часу позначають кодом «ТН» («26»), другі — кодом «НН» («27»);
— у гр. 16 та 17 або вказують суму лікарняних, нараховану за дні тимчасової непрацездатності по догляду за хворою дитиною (навіть якщо вони були оплачені частково), або залишають їх пустими (якщо дні тимчасової непрацездатності взагалі не оплачувалися).
Додаток 4ДФ. У додатку 4ДФ «дитячі» лікарняні вказують у загальній сумі зарплати із ознакою доходу «101». Тут особливостей немає.
Висновки
- Лікарняний лист для догляду за хворою дитиною оплачується з першого дня хвороби дитини за рахунок коштів ПФУ.
- При розрахунку суми лікарняних для догляду за хворою дитиною обов’язково застосовується відсоток оплати залежно від загального страхового стажу.
- Відмовити в призначенні допомоги по «дитячому» лікарняному можуть, якщо такий страховий випадок настав у період щорічної, творчої або навчальної відпустки.