Теми статей
Обрати теми

Надурочні при розрахунку відпускних: чи включати до середньої зарплати?

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Працівник з 12 лютого 2024 року йде у щорічну відпустку на 14 календарних днів. Для нього встановлено підсумований облік робочого часу. Обліковий період — рік. У грудні 2023 року йому було нараховано оплату за надурочні години за підсумками року. Чи включати цю суму до середньої зарплати при розрахунку відпускних?

Підрахунок і оплата надурочних

Коли не можна організувати роботу працівників так, щоб було дотримано денну або тижневу тривалість робочого часу, запроваджується підсумований облік робочого часу. При ньому законодавчо установлена щоденна або щотижнева норма робочого часу може не дотримуватися. Водночас загальна тривалість робочого часу за обліковий період не повинна перевищувати нормальної кількості робочих годин. Особливості застосування підсумованого обліку робочого часу визначено Методрекомендаціями № 138*.

* Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджені наказом Мінпраці від 19.04.2006 № 138.

Обліковий період установлюють у колективному договорі, і він може дорівнювати, зокрема, місяцю, кварталу, півріччю, року тощо (п. 6 Методрекомендацій № 138). Після закінчення облікового періоду роботодавець визначає правові наслідки проведеного обліку: дотримання встановленої норми робочого часу в обліковому періоді, наявність годин, відпрацьованих понад установлену норму.

При підсумованому обліку час, відпрацьований понад нормальну тривалість робочого часу за обліковий період, вважають надурочним

Підраховувати кількість надурочних годин потрібно наприкінці облікового періоду. А оплачувати — в останньому місяці облікового періоду (п. 10 Методрекомендацій № 138). Якщо обліковий період — рік, то підрахунок надурочних годин та їх оплату проводять у грудні.

У випадку, коли працівник з підсумованим обліком робочого часу звільняється до закінчення облікового періоду, то надурочні години підраховують й оплачують при звільненні. Детальніше про це читайте у статті «Працівник звільняється: оплачуємо надурочні години» // «Оплата праці», 2022, № 24.

Зауважимо, що у ч. 1 ст. 65 КЗпП визначені граничні норми застосування надурочних робіт. Вони не повинні перевищувати для кожного працівника 4 годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік. Проте зазначені обмеження діють лише у мирний час. На період воєнного стану норма ч. 1 ст. 65 КЗпП не застосовується (ч. 6 ст. 6 Закону № 2136*).

* Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ.

Порядок оплати надурочних годин під час дії воєнного стану не зазнав змін. Тож роботу в надурочний час оплачують таким чином (ст. 106 КЗпП):

— при почасовій оплаті праці (установлено оклад, тарифну ставку (місячну чи годинну) — у подвійному розмірі годинної ставки;

— при відрядній системі оплати праці виплачують доплату в розмірі 100 % тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплату праці якого здійснюють за погодинною системою, за всі відпрацьовані надурочні години.

Компенсувати надурочні роботи шляхом надання відгулу заборонено (див. лист Мінсоцполітики від 05.07.2012 № 229/13/116-12).

Надурочні та відпускні

Розрахунок середньої зарплати для оплати періоду відпустки (відпускної компенсації) здійснюється відповідно до норм Порядку № 100*.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.03.95 № 100.

Перелік виплат, які враховуються при обчисленні відпускної середньої зарплати, наведено в абз. 1 п. 3 Порядку № 100. До таких виплат, серед іншого, належать основна зарплата, доплати та надбавки, у тому числі й оплата за надурочну роботу.

Немає підстав вважати надурочні одноразовою виплатою, яку не включають до розрахунку відпускних згідно з п.п. «б» п. 4 Порядку № 100

За своєю суттю оплата за надурочні години не є доплатою, а є оплатою роботи в підвищеному розмірі. Згідно з п.п. 2.2.4 Інструкції № 5* оплату надурочної роботи включають до фонду додаткової зарплати. Отже, її потрібно враховувати при обчисленні відпускних.

* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5.

Підтверджують зазначений факт і фахівці Мінекономіки у листі від 04.06.2020 № 3511-06/350250-09. При цьому вони також зазначають: оплата за надурочну роботу враховується при розрахунку відпускних у разі, якщо місяць за який вона нарахована, входить до розрахункового періоду. Тому оплата надурочних за 2023 рік, нарахована у грудні, братиме участь у розрахунку відпускних до тих пір, поки грудень 2023 року включатиметься до розрахункового періоду.

Висновки

  • При підсумованому обліку час, відпрацьований понад нормальну тривалість робочого часу за обліковий період, вважають надурочним.
  • Надурочні години підраховують і оплачують наприкінці кожного облікового періоду або при звільненні працівника.
  • Оплата за надурочну роботу включається до середньої відпускної зарплати, якщо місяць, за який вона нарахована, входить до розрахункового періоду.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі