Теми статей
Обрати теми

Щорічна відпустка одразу після військової служби: як надати та оплатити

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
27.06.2025 працівник звільнився з військової служби. 30.06.2025 він став на військовий облік у ТЦКСП, а 03.07.2025 мав повернутися до роботи. Однак з 03.07.2025 працівнику була надана щорічна відпустка тривалістю 14 календарних днів. Як у такому випадку розрахувати відпускні?

Повернення з військової служби

Після звільнення з військової служби працівник не одразу повертається до виконання своїх трудових обов’язків.

По-перше, спочатку він має відвідати ТЦКСП за місцем проживання та стати на військовий облік. Зробити це працівник зобов’язаний у 5-денний строк після звільнення (ч. 11 ст. 26 Закону № 2232*).

* Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-XII.

Зауважте, день, в який працівник відвідував ТЦКСП для постановки на військовий облік, роботодавець має оплатити виходячи із середнього заробітку. Інші ж дні, виділені працівнику для взяття на військовий облік (у межах п’ятиденного терміну), оплачувати не потрібно.

Детальніше про це читайте у статті «Візит до ТЦК після звільнення з військової служби: скільки днів оплачувати?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 92.

По-друге, працівник має право (як у наведеній ситуації) скористатися щорічною відпусткою.

Але тоді роботодавець має врахувати три важливих нюанси.

1. З 19.07.2022 період військової служби під час мобілізації не включається до стажу роботи, що надає право на щорічну основну відпустку (п. 2 ч. 1 ст. 82 КЗпП).

Тому одразу після звільнення з військової служби працівник може використати лише ті дні відпустки, які він заробив до мобілізації або які нараховані йому за час військової служби до 18.07.2022 включно.

2. Працівник, призваний на військову службу, міг отримати перед мобілізацією компенсацію за невикористані дні відпустки. Звісно, якщо він встиг подати відповідну заяву не пізніше останнього дня місяця, в якому він був увільнений від роботи у зв’язку з призовом на військову службу.

Про це докладніше ми писали у статті «Відпускна компенсація перед мобілізацією: правила виплати» // «Оплата праці», 2024, № 15 та статті «Компенсація мобілізованому працівнику: нюанси розрахункового періоду» // «Оплата праці», 2024, № 18.

3. Є певні категорії працівників, яким щорічні відпустки надаються за їх бажанням в зручний для них час. Це, зокрема, ветерани війни*, особи з інвалідністю тощо.

* До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни (ст. 4 Закону України від 22.10.93 № 3551-XII).

Ваш працівник належить до такої пільгової категорії та бажає скористатися щорічною відпусткою одразу після звільнення з військової служби (не приступаючи до виконання трудових обов’язків)? У такому разі роботодавець не має права йому відмовити.

Хоча щорічну відпустку одразу після повернення з військової служби може взяти і звичайний працівник. Але для цього потрібна згода роботодавця.

Питання з наданням щорічної відпустки вирішено? Чудово. Але як у такому разі розрахувати відпускні?

Нюанси розрахунку відпускних

Обчислення середньої зарплати для розрахунку відпускних працівнику, який звільнився з військової служби, здійснюється відповідно до Порядку № 100* в загальному порядку.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

Однак зверніть увагу на такі моменти.

1. Розрахунковий період. У загальному випадку обчислення середньої зарплати для оплати днів відпустки (компенсації за невикористану відпустку) проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.

Виняток — обчислення середньої зарплати для виплати компенсації за невикористані дні відпустки, на які працівник набув право до 31.12.2023. Тоді розрахунок середньої здійснюється виходячи з виплат, нарахованих у 2023 році (п. 2 Порядку № 100).

У ситуації, що розглядається, працівнику нараховуються звичайні відпускні (а не відпускна компенсація). Тому для нього розрахунковим періодом будуть останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.

Зверніть увагу! Із розрахункового періоду працівника потрібно виключити час, протягом якого він згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково. Зокрема, до таких періодів належить час військової служби:

— протягом якого за працівником не зберігався середній заробіток;

— який з 19.07.2022 за рішенням роботодавця був оплачений частково, тобто нижче середнього заробітку;

— за який з 19.07.2022 працівнику виплачувалася добровільна матдопомога.

Подробиці шукайте у статті «Демобілізований працівник: як порахувати відпускні?» // «Оплата праці», 2024, № 12.

Натомість у розрахунковому періоді слід залишити дні, протягом яких працівник:

— ставав на військовий облік у ТЦКСП (і цей день був оплачений за середнім заробітком);

— відпочивав (вихідні дні за графіком роботи працівника, що припали на період після звільнення з військової служби, та решта днів, наданих йому у межах 5-денного терміну для відвідування ТЦКСП, але не оплачені за середньою).

Такі дні не виключаються із розрахунку відпускної середньої.

2. Виплати, що беруть участь у розрахунку середньої. При розрахунку середньоденної зарплати враховують:

усі виплати, що входять до складу зарплати, за винятком тих, які перелічені у п. 4 Порядку № 100*;

— лікарняні та допомогу по вагітності та пологах (лист Мінекономіки від 06.01.2021 № 4709-06/524-07).

* Це виплати, що носять разовий характер, не пов’язані напряму з робочим процесом, компенсаційні виплати (виплати за виконання окремих доручень, компенсаційні виплати на відрядження тощо).

Зверніть увагу: якщо в розрахунковому періоді є час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним частково зберігався заробіток, то і такий час, і його оплата виключаються з розрахунку.

Тому якщо з 19.07.2022 за рішенням роботодавця період військової служби був оплачений мобілізованому працівнику частково або такому працівнику виплачувалася добровільна матдопомога, то такий період (разом із виплатами) не братиме участі в розрахунку відпускної середньої.

А ось день постановки працівника на військовий облік у ТЦКСП, як і оплату за цей день (у розмірі середнього заробітку), слід врахувати при обчисленні середньої зарплати для оплати днів відпустки.

Застосуємо все сказане на прикладі.

Рахуємо відпускні на прикладі

25.06.2025 працівник звільнився з військової служби. 30.06.2025 він став на військовий облік у ТЦКСП, а 01.07.2025 мав повернутися до роботи. Однак з 01.07.2025 працівнику була надана щорічна відпустка тривалістю 14 календарних днів. Як у такому випадку розрахувати відпускні, якщо відомо, що:

— протягом військової служби за працівником зберігалося лише місце роботи та посада;

— графік роботи працівника — звичайна п’ятиденка (вихідні — субота та неділя);

— розмір середньої, нарахованої за день відвідування ТЦКСП (30.06.2025), становить 837,21 грн?

Оскільки початок відпустки працівника припав на липень 2025 року, то розрахунковим періодом для обчислення його відпускної середньої буде липень 2024 — червень 2025 року (365 календарних днів).

Протягом цього періоду працівник:

— проходив військову службу (з 01.07.2024 по 25.06.2025) — 360 к. дн. Ці дні виключаємо із розрахункового періоду як час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток;

— мав дні у межах 5-денного строку, надані на відвідування ТЦКСП після звільнення з військової служби, але не оплачені — 26.06.2025 та 27.06.2025 (робочі дні за графіком роботи працівника) — 2 к. дн. Ці дні теж виключаємо із розрахункового періоду як час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток;

— мав вихідні дні (28.06.2025 та 29.06.2025) за його графіком роботи — 2 к. дн. Зазвичай вихідні дні не виключаються із розрахункового періоду. Проте в ситуації, яку ми розглядаємо, ці дні входять у 5-денний строк, наданий на відвідування ТЦКСП. Тому, на наш погляд, їх теж виключаємо із розрахункового періоду;

— перебував у ТЦКСП (30.06.2025) — 1 к. дн.

Кількість календарних днів, які візьмуть участь у розрахунку відпускної середньої, — 1 к. дн.

За день відвідування ТЦКСП працівнику нараховано середній заробіток у розмірі 837,21 грн. Ця виплата бере участь у розрахунку середньоденної зарплати.

Середньоденна зарплата для розрахунку відпускних становить:

837,21 : 1 = 837,21 (грн).

Сума відпускних дорівнює:

837,21 × 14 = 11720,94 (грн).

Висновки

  • Період служби під час мобілізації після 19.07.2022 не включається до стажу, що дає право на щорічну відпустку. Тому працівник після військової служби може скористатися лише днями відпустки, заробленими до мобілізації, або за період служби по 18.07.2022 включно.
  • Працівники, які належать до пільгових категорій (зокрема, ветерани війни, особи з інвалідністю), мають право піти у щорічну відпустку у зручний для них час. Зокрема, в день повернення на роботу після військової служби.
  • Обчислення відпускної середньої зарплати працівнику, який звільнився з військової служби, здійснюється відповідно до Порядку № 100 в загальному порядку.
  • Дні військової служби, за які за ним не зберігалася середня зарплата, виключаються з розрахункового періоду.
  • 5 днів, наданих працівнику на відвідування ТЦКСП для постановки на військовий облік після звільнення з військової служби, але не оплачених роботодавцем, також не братимуть участі у розрахунку середньої.
  • Водночас день постановки працівника на військовий облік у ТЦКСП, як і оплату за цей день (у розмірі середнього заробітку), враховують при обчисленні середньої зарплати для оплати днів відпустки.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі