Беремо поворотну фіндопомогу через картку «ключ до рахунку» VS касова дисципліна

В обраному У обране
Друк
Казанова Марина, податковий експерт, CAP
Бухгалтер 911 Червень, 2019/№ 25
Ситуація. Директор отримав поворотну фіндопомогу, знявши гроші в банкоматі з поточного рахунку підприємства через картку «ключ до рахунку». Сума — більше 50000 грн. Чи є в цьому порушення? Як правильно провести цю касову операцію?

Ключовий момент цієї ситуації — засновник знімав готівку (отримував поворотну фіндопомогу) через банкомат за допомогою картки «ключ до рахунку»1.

1 Детальніше про картку «ключ до рахунку» ви можете прочитати в статтях «Картка «ключ до рахунку»: що врахувати при використанні» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 21) і «Картка «ключ до рахунку» VS авансовий звіт» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 22).

Зняття готівки через банкомат. Чи діють тут готівкові обмеження в 50000 грн., установлені пп. 6 і 7 Положення № 1482?

2 Положення про ведення касових операцій у нацвалюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

Слід зазначити, що така операція вважається видачею коштів під звіт. Картку «ключ до рахунку» НБУ прирівняв до корпоративної картки (лист НБУ від 24.04.2019 р. № 57-0007/22460). А згідно з п. 20 Положення № 148 кошти, які списані з поточного рахунку суб’єкта господарювання за операціями, що здійснені з використанням корпоративного електронного платіжного засобу, вважаються виданими під звіт його держателю.

Далі, НБУ наполягав на тому, що 50-тисячне готівкове обмеження поширюються в тому числі й на видачу/повернення коштів під звіт (див. лист НБУ від 22.05.2018 р. № 50-0007/28247).

Цей лист втратив чинність згідно з листом НБУ від 23.04.2019 р. № 50-0006/ 22079, але в частині підзвітних сум його висновки, як і раніше, актуальні.

Але чи можна розглядати отримання коштів з поточного рахунку за допомогою електронного платіжного засобу розрахунком готівкою, граничний розмір якого лімітований? У цьому випадку, як уявляється, суб’єкт господарювання (маємо на увазі юрособу, директор якої зняв кошти) безпосередньо готівковий платіж усе-таки не здійснював. Тобто можна говорити про те, що умов для застосування п. 6 Положення № 148 (саме у зв’язці «юрособа — директор») немає. Директор як підзвітна фізособа при цьому в будь-якому випадку не підпадає під відповідальність за ст. 16315 КпАП (ср. 025069200). Підстав для застосування п. 7 Положення № 148 також немає, оскільки платіж був на користь фізособи (а не навпаки).

Починаючи з 03.06.2019 р. на підставі п. 1111 Інструкції № 1033 банки, застосовуючи ризик-орієнтований підхід, можуть вимагати від підприємства документальне підтвердження подальшого витрачання знятої готівки4.

3 Інструкція про ведення касових операцій банками в Україні, затверджена постановою НБУ від 25.09.2018 р. № 103.

4 Детальніше — у статті «Зняття готівки в банку: чого чекати з 3 червня?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 21).

Як бачимо, у самій операції зняття готівки в сумі більше 50000 грн. з поточного рахунку підприємства за допомогою картки «ключ до рахунку» порушень для підприємства не має.

Наступний момент: чи потрібно оприбутковувати в касі отриману за допомогою картки-ключ готівку? Сумніви щодо цього часто пов’язані з тим, що (як уже було сказано вище):

1) картку «ключ до рахунку» НБУ за своїм функціоналом прирівнює до корпоративної платіжної картки. А кошти, зняті з рахунку підприємства за допомогою корпоративної картки, вважаються виданими в підзвіт держателеві корпоративного платіжного засобу (п. 20 Положення № 148, лист НБУ від 24.04.2019 р. № 57-0007/22460, Умови та правила надання банківських послуг АТ «КБ» «ПриватБанк»);

2) згідно з п. 20 Положення № 148 фізособи — довірені особи підприємства, які згідно із законодавством отримали готівку з поточного рахунку за допомогою корпоративного платіжного засобу, використовують її за призначенням без оприбуткування в касі.

Але! Незважаючи на застереження «без оприбуткування в касі», тут потрібно врахувати, що корпоративні платіжні засоби (див., наприклад, Умови та правила надання банківських послуг АТ «КБ» «ПриватБанк») можуть використовуватися для здійснення розрахунків, пов’язаних з виробничими (господарськими) потребами, оплати витрат під час відрядження.

Видача позики, як уявляється, не вписується в ці цілі. У підзвіт поворотна фіндопомога видаватися не може. Знята за допомогою картки «ключ до рахунку» готівка вважається виданою в підзвіт, тобто підзвітна особа повинна подати авансовий звіт під зняту суму. При цьому і Положення № 148 (пп. 19 і 20), і п. 170.9 ПКУ говорять про видачу готівки в підзвіт для витрат у відрядженні або для виконання окремих цивільно-правових дій від імені і за рахунок особи, яка їх видала.

Тому «безпосередньо» зняти за допомогою картки «ключ до рахунку» поворотну фіндопомогу без попереднього її оприбуткування в касі не вийде.

Обійти заборони можна, тільки пропустивши кошти, зняті з картки «ключ до рахунку», через касу підприємства. І зробити це можна за три прийоми. Спершу зняти з картки «ключ до рахунку» необхідну суму готівки як на госппотреби. Потім, пославшись на неможливість виконання доручення, повернути її до каси підприємства як невикористаний аванс. І вже через касу підприємства провести її видачу за призначенням (як видачу поворотної фіндопомоги).

Відповідно, зняту готівку потрібно оприбуткувати в касі.

За фактом зняття готівки за допомогою картки «ключ до рахунку» грошові кошти вважатимуться виданими під звіт (Дт 372 — Кт 311). А далі вони оприбутковуються до каси підприємства як повернення невикористаного залишку підзвітних коштів (Дт 301 — Кт 372):

Зверніть увагу! Картка «ключ до рахунку» видається тільки на керівника підприємства (іншим особам вона не видається). Тому підзвітною особою виступатиме саме керівник (директор) підприємства.

1) директор подає «нульовий» авансовий звіт («Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт») на зняту готівку, і

2) на цю суму складається прибутковий касовий ордер (ПКО) як на невитрачений залишок грошових коштів.

У такому ПКО зазначаємо:

— у реквізиті «Кореспондуючий рахунок/субрахунок» — «372»;

— у реквізиті «Прийнято від» — П. І. Б. директора;

— у реквізиті «Підстава» — «Повернення невикористаної суми підзвітних коштів».

Як показує практика, багато бухгалтерів ставлять під сумнів доцільність складання «нульового» авансового звіту. Але враховуючи, що:

(1) НБУ прирівнює картку «ключ до рахунку» до корпоративної картки, і

(2) те, що гроші, зняті з картки, вважаються підзвітними, і

(3) те, що за перевищення встановлених строків використання виданих під звіт готівкових коштів, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів — застосовується штраф у розмірі 25 % виданих під звіт сум (ст. 1 Указу № 436/955),

5 Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95 р. № 436/95. Важливо! Є інформація про близьку відміну Указу.

щоб не мати зайвих проблем, безпечніше складати «нульові» авансові звіти.

Видача поворотної фіндопомоги з каси. Після того як ми оприбуткували отриману готівку — проводимо видачу поворотної фіндопомоги готівковими коштами.

Зверніть увагу! У цьому випадку вже спрацьовуватиме готівкове обмеження в 50000 грн. (п. 6 Положення № 148). Тобто видати в один день одній фізособі фіндопомогу на суму більше 50000 грн. не можна. У разі порушення — загрожує адміністративний штраф на посадових осіб підприємства/фізособи-підприємця за ст. 16315 КпАП — від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн.).

«Фінансових» санкцій за Указом № 436/95 за це порушення немає.

Тому щоб не порушити це обмеження, фіндопомогу доведеться видавати двома днями (тут не буде жодних порушень, адже виходячи зі змісту п. 6 Положення № 148 обмеження встановлюються для граничної суми готівкового розрахунку за день, а не для всієї суми правочину за договором):

— в один день — на суму 50 000 грн.;

— наступного дня — решту суми.

Видача готівки оформляється видатковим касовим ордером (ВКО). У такому ВКО в реквізиті зазначаємо:

— «Кореспондуючий рахунок/субрахунок» — «377»;

— «Видати» — П. І. Б. одержувача фіндопомоги;

— «Підстава» — «Видача поворотної фіндопомоги за договором від ««№ _____».

Щоб не зв’язуватися з таким оформленням, можливо, варто подумати над тим, щоб перерахувати поворотну фіндопомогу безпосередньо на особисту картку засновника.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд