Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Єдиноподатникам, ПДВшникам і забруднювачам атмосфери: про що потрібно заявити?

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт
Бухгалтер 911 Січень, 2020/№ 1
Друк
Початок нового року — це період, коли податківці бажають дізнатися від платників податків їх «плани на наступний рік». Про що конкретно потрібно повідомити, в який строк і що при цьому слід урахувати — пропонуємо зараз і з’ясувати!

Єдиний податок

Перевищили граничний обсяг доходів: до «старшої» групи ЄП чи прощання. Одним з найважливіших показників для фізосіб-єдиноподатників є граничний обсяг доходу. Для кожної групи передбачена своя межа. Для групи 1 — 300 тис. грн., для групи 2 — 1,5 млн грн., а для групи 3 — 5 млн грн.1

1 Більше подробиць — у статті «Підприємець на єдиному податку: що рік прийдешній нам готує?» у підрозділі «Єдиний податок: фундаментальні основи» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 48).

У разі перевищення межі для своєї групи єдиноподатник зобов’язаний перейти до «старшої» групи або ж залишити спрощенку.

Платники групи 3 зі зрозумілих причин «перестрибнути» до іншої групи не мають можливості.

Для можливості переходу розмір доходу (з урахуванням суми перевищення) повинен вписуватися в ліміт доходу для «старшої» групи, до якої намічений перехід. Якщо ця умова не виконана, то альтернатив переходу на загальну систему, на жаль, немає.

Для того щоб залишитися на єдиному, перейшовши до іншої групи (з групи 1 — до групи 2 або 3, з групи 2 — до групи 3), підприємець повинен подати податківцям відповідну заяву2 (на виконання п. 293.8 ПКУ).

2 Форма якої затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 р. № 308 (далі — наказ № 308). Детальніше про появу цієї форми ви могли прочитати у статті «Новини для тих, хто заходить на спрощенку і змінює свій ЄП-профіль» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 44).

Подають її не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.

Граничний строк для подання такої заяви у разі перевищення допустимого обсягу доходу за підсумками 2019 року минає в понеділок, 20 січня.

Якщо підприємець переходить до групи 3 зі сплатою ПДВ (ставка ЄП — 3 %), то, крім зазначеної заяви, йому потрібно подати також заяву на ПДВ-реєстрацію (форма № 1-ПДВ)3.

3 Затверджена додатком 1 до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1130.

Прощання зі спрощенкою. Прощальну img 1 заяву формально потрібно подати й у разі виходу зі спрощенки при перевищенні допустимої межі доходів. Але навіть якщо її не подати — залишитися на ЄП все одно не вийде. Податківці в такому разі виключать єдиноподатника з реєстру платників ЄП на підставі п.п. 3 п. 299.10 ПКУ.

Причиною для виходу зі спрощенки можуть бути й інші підстави (перелік яких визначений п.п. 298.2.3 ПКУ). Але неподання прощальної заяви не означатиме, що ви залишаєтеся платником ЄП.

Продовження статусу чи перехід на сільгосп-ЄП. Для того щоб працювати у групі 4, юрособи та підприємці зобов’язані щорічно подавати податківцям перелік документів, передбачених п.п. 298.8.1 ПКУ4.

4 Детальніше про це ви могли прочитати у статтях «Підприємець на єдиному податку: що рік прийдешній нам готує?» у розділі «Як перейти/залишитися на спрощенці з нового року?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 48) і «Спрощенка для юросіб: рік 2020-й» у розділі «Як стати/продовжити бути єдиноподатником?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 49).

Граничний строк подання цього пакета документів — четвер, 19 лютого, адже у п.п. 298.8.1 ПКУ поки що закріплений обов’язок їх подання до 20 лютого поточного року.

Будьте уважними: податківці зазначають (категорія 108.04 ЗІР), що в разі недотримання вимог п.п. 298.8.1 ПКУ, зокрема подання неповного пакета документів, такі особи не можуть набути чи підтвердити статус платника єдиного податку групи 4 в поточному (звітному) році.

ПДВ

Квартальний період: краще подати, ніж не подати. Усі знають про законопроєкт № 12105. Були побоювання, що з’явиться він «під бій курантів». Але зрештою друге читання перенесли на середину січня-2020.

5 Ми вас із ним знайомили у статті «Бліц-огляд законодавчих «податкових» ініціатив» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 37).

Так ось, чим він нам цікавий. Ним передбачена відмова від квартального періоду з ПДВ як такого. Єдиними «носіями» такого періоду, нагадаємо, є єдиноподатники.

Тобто коли Закон на базі законопроєкту № 1210 буде прийнятий і розпочне діяти — квартальний період з ПДВ відійде в небуття.

Але тільки ось коли це відбудеться — нікому не відомо. На сьогодні норми ст. 202 ПКУ (якою встановлений квартальний звітний період із ПДВ) продовжують діяти в повному обсязі. Відповідно, поки що в єдиноподатників ніхто не відібрав право обирати собі квартальний звітний період.

А для того щоб ним скористатися, потрібно подати заяву про вибір квартального податкового періоду6.

6 Форма якої затверджена додатком 1 до Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21 (далі — Порядок № 21).

Її подають разом з ПДВ-декларацією за останній податковий період календарного року. Тобто місячні платники — не пізніше понеділка, 20 січня, а квартальні — понеділка, 10 лютого.

Якщо потім ситуацію з кварталом усе-таки «переграють», не виникне жодної проблеми відзвітувати за місяцем. Адже до граничного строку подання ПДВ-декларації за січень 2020 ситуація із законопроєктом № 1210, напевно, проясниться.

Виписування податкових накладних філіями. Можливість надати право виписування ПН філіям та іншим структурним підрозділам платника ПДВ, як і раніше, передбачена п. 1 Порядку № 13077. Для цього такі філії повинні: (а) самостійно здійснювати постачання товарів/послуг і (б) проводити розрахунки з постачальниками/споживачами.

7 Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну 31.12.2015 р. № 1307.

Для того щоб уповноважити філію/структурний підрозділ виписувати ПН, головне підприємство повинне подати до податкової повідомлення про делегування філіям (структурним підрозділам) права складання ПН і РК8. Подають таке повідомлення разом з декларацією за перший звітний податковий період року, проставляючи в ній відмітку про подання в її складі такого повідомлення.

8 Форма якого затверджена додатком 2 до Порядку № 21.

Граничний строк для цього для місячних платників закінчиться у четвер, 20 лютого, а для квартальних (якщо вони все-таки залишаться) — вівторок, 12 травня.

У такі ж строки платникам ПДВ, які здійснюють одночасно оподатковувані й неоподатковувані ПДВ операції, потрібно подати додаток Д7 з коефіцієнтом «анти-ЧВ» на 2020 рік9.

9 Детальніше про правила проведення річного перерахунку з ПДВ, у результаті якого визначають цей показник, ви могли прочитати у статті «Річний перерахунок з ПДВ — 2019 (ст. 199 ПКУ)» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 51-52).

Екологічний податок

Наостанок — про заяви з екоподатку, адже строки їх подання поки що не «горять».

Граничний строк їх подання закінчиться у вівторок, 12 травня (податківці прив’язують його до граничного строку подання декларації з екоподатку за I квартал 2020 року).

Звільнення від подання екодекларації. Пункт 250.9 ПКУ вимагає від платника податку, який не планує з початку звітного року здійснювати види діяльності, що призводять до виникнення об’єктів оподаткування цим податком протягом звітного року, подати до податкової за місцем розташування джерел забруднення заяву про відсутність у звітному році об’єкта обчислення екоподатку. Інакше доведеться щокварталу подавати декларації з екоподатку.

Хто платником екоподатку не був і раніше, піклуватися img 2 про подання такої заяви не зобов’язаний: її доведеться подати, лише залишаючи лави платників податку. Підтверджують це й податківці (категорія 117.05 ЗІР, свіже роз’яснення ГУ ДПС у Дніпропетровській області10).

10 dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/401529.html.

СО2-звільнення: нюанси. Минулого року платники, які здійснюють викиди в атмосферу СО2, отримали можливість:

— не бути платниками цього податку в частині таких викидів (!) — якщо річний обсяг таких викидів не перевищує 500 т на рік (згідно з п. 240.7 ПКУ). У такому разі як умову неподання окремого додатка 1 за викидами СО2 до екодекларації податківці вимагають заяву про відсутність у звітному році об’єкта оподаткування викидів двоокису вуглецю з додатком розрахунку оцінки обсягів таких викидів11;

11 При цьому податківці лояльно ставляться до можливості подати таку заяву пізніше 12 травня. У категорії 117.05 ЗІР вони зазначають, що платники, які не подали таких заяв, мають право їх подати після граничного строку подання податкової декларації за I квартал поточного року (у тому числі в наступних звітних періодах поточного року).

— а якщо перевищує 500 т на рік — зменшити базу оподаткування екоподатком за викиди СО2 на 500 т (п. 242.4 ПКУ) та не декларувати викиди СО2 упродовж тих кварталів, протягом яких обсяг викидів з початку року не досягне зазначеної відмітки (на підставі п. 240.7 ПКУ). У цьому випадку податківці рекомендують платникові подати заяву про звітний (податковий) період, у якому очікується перевищення граничної величини викидів двоокису вуглецю в розмірі 500 т на рік.

Якщо джерел забруднення декілька і вони знаходяться в межах декількох населених пунктів або за їх межами (коди органу місцевого самоврядування за КОАТУУ різні), то беруть до уваги загальний обсяг викидів усіма джерелами.

Податківці в такому разі говорять про подання декількох заяв за місцезнаходженням джерел.

До заяви також додають розрахунки з матеріалами оцінки інвентаризації обсягів викидів двоокису вуглецю за всіма стаціонарними джерелами забруднення.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі