Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Податкова реформа — 2020: новинки для ФОП на загальній системі

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт
Бухгалтер 911 Червень, 2020/№ 23
Друк
Продовжуємо знайомство з податковими змінами, передбаченими Законом № 4661. На черзі — ФОП. Новинок багато, і деякі з них — дуже резонансні й несхожі на ті, які планувалися первісно2. У цій статті у фокусі — підприємці-загальносистемники (про єдинників ми вже поговорили в минулому номері). Усе, про що говоритимемо, вже набрало чинності — з 23.05.2020 р.

1 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 р. № 466-IX.

2 У першому наближенні із цим проєктом ми вже знайомилися — стаття «Бліц-огляд законодавчих «податкових» ініціатив» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 37).

1. Податок на майно в більшій частині його складових «пустили» до витрат img 1. Зрозуміло, якщо його сплата пов’язана з веденням бізнесу. Це:

земельний податок і орендна плата за землю;

«нерухомподаток» (податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) з нежитлової нерухомості;

транспортний податок.

А ось «нерухомподаток» із житлової нерухомості так і залишиться поза витратами ФОП.

Пара зауважень із цього приводу. Транспортний податок, нагадаємо, платять з легкових автомобілів класу люкс3. Навряд чи ці авто будуть використовуватися в госпдіяльності ФОП. А навіть якщо будуть, то напевно податківці дозволятимуть обліковувати витрати на сплату податку, тільки якщо буде доведено повне використання авто в госпдіяльності (а це в цьому випадку малоймовірно).

3 Нюанси знайдете в статті «Транспортний податок — 2020: «все спокійно» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 5).

Щодо «нерухомподатку». Його ФОП платять як звичайні фізособи — не за декларацією, а за повідомленням податківців. Причому не авансом як юрособи, а постфактум (у поточному році за минулий). Плюс платять його одним платежем (а не поквартально, як юрособи)4. Чи можуть податківці заявити, мовляв, раз у 2020 році «нерухомподаток» ФОП платитиме за 2019 рік, коли ще діяла заборона, то облікувати його у витратах не можна?

Вважаємо, що підстав для таких заяв немає. Сплачений «нерухомподаток» ставимо до витрат (графа 8 Книги ОДВ) за фактом сплати. Помісячно розбивати не потрібно.

По суті, та сама історія із земподатком і орендною платою за землю держ-, комвласності, які тепер теж дозволені до обліку.

Хоча тут у деяких ситуаціях сплата здійснюється аналогічно юрособам4.

4 Детальніше — у статті «Чи повинен ФОП звітувати щодо землі та нерухом-податку?» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 5).

2. Ура! Дозволили амортизацію вантажних автомобілів img 2! Спочатку законотворці хотіли дати добро на амортизацію всіх автомобілів, але в результаті заборона на амортизацію легкових авто залишилася img 3. Тобто, як і раніше, не можна буде амортизувати автомобілі, які призначені для перевезення пасажирів з кількістю «сидячих» місць 9 або менше (включаючи місце водія). Читай: легкові автомобілі.

А ось вантажні автомобілі тепер амортизувати буде можна!

Щодо автобусів та спецтехніки і раніше заборон не було, і зараз немає img 4.

Водночас була проблема з тим, що в категорію вантажних автомобілів фіскали намагалися запхнути навіть спецтехніку (сідельні тягачі, напівпричепи, трактори, гідравлічні підйомники тощо), забороняючи їх амортизацію та витрати на утримання. Тож тепер не доведеться боротися в судах і за амортизацію/утримання спецтехніки img 5. Ще один плюс!

Але пам’ятаємо «амортизаційний догмат» від податківців. На їх думку, амортизувати можна тільки ті витрати на придбання/створення основних засобів (ОЗ), які були понесені після 01.01.2017 р.

Тут є цікавий нюанс. Ми не раз зазначали, що ця вимога надумана. Так ось, у судах податківці почали часто програвати в частині цього свого «догмата» img 6. У зв’язку з цим донарахування скасовуються, індивідуальні податкові консультації податківцям доводиться переписувати вже в правильному ключі.

Постанова восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2018 р. № 857/872/18 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/77859198), рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.03.2020 р. у справі № 160/10020/19 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/88113079), рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 24.01.2019 р. № 0240/3389/18-а.

Так ось, не можна виключати, що й цього разу податківці підуть натоптаною стежкою — дозволять амортизувати лише ті «вантажні» витрати, які понесені після набрання чинності Законом № 466 (після 23.05.2020 р.). Водночас підстав для такого «повороту» ми не бачимо. І суди, виходить, теж не бачать.

Знову ж таки в схожій ситуації — об’єкт ОЗ купили на єдиному податку (коли амортизації немає), потім перейшли на загальну і хочемо його амортизувати — податківці давали добро5.

5 Деталі знайдете в статті «ФОП-ЄП перейшов на загальну систему: що з амортизацією» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 45).

Тому вважаємо, щодо вантажівок, придбаних до 23.05.2020 р., ми можемо відносити амортизацію на витрати. Розпочинаємо з місяця, що настає за місяцем набрання чинності змінами (з червня), і продовжуємо це робити протягом решти строку корисного використання об’єкта.

Знову ж таки у вас мають бути акт введення в експлуатацію ОЗ і наказ про використання його в госпдіяльності ФОП.

3. ТО, ремонт, оренда та інші витрати на утримання вантажних авто — поза забороною! img 7

Принциповий момент. Зникла не лише заборона на амортизацію витрат на придбання вантажних авто. Також більше немає заборони на облік витрат на утримання вантажних авто!

Нагадаємо, що за відсутністю розшифрування терміна «утримання», практика з легкої руки податківців пішла найбільш фіскальним шляхом. По суті, під забороною було все, крім власне палива. Не можна було відносити на витрати ні ТО, ні ремонти, ні оренду тощо6.

6 «По кісточках» ми розбирали це в статті «Підприємець та автомобіль: витрати і ПДВ» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 11).

Тепер цієї заборони немає. А це означає таке. Усі пов’язані з утриманням вантажного авто витрати, які, в принципі, «вміщаються» в ст. 177 ПКУ (тобто відповідають вимогам до складу витрат), можуть бути обліковані.

При цьому витрати, пов’язані з поліпшенням вантажних авто, потрапити до витрат зможуть тільки через амортизацію (про що ми скажемо трохи пізніше).

4. Податковий кредит (ПК) з ПДВ щодо куплених вантажних авто і витрат на їх утримання. У зняття описаних вище заборон щодо вантажних авто є ще один чудовий «побічний ефект». Він вибиває у фіскалів ґрунт з-під ніг для заборони відповідного ПК з ПДВ! img 8

Як відомо, насправді, жодної заборони на ПК з ПДВ щодо куплених вантажних автомобілів / витрат на їх утримання немає, але податківці вимагали його «викошувати» (шляхом нарахування податкових зобов’язань).

І «грали» в тому числі на тому, що вантажні автомобілі законодавець у ст. 177 ПКУ відніс до ОЗ подвійного призначення. Мовляв, «усім зрозуміло», що таке авто використовуватиметься в тому числі для особистих цілей ФОП.

Аргумент цей явно «неповноцінний», що не раз ставало очевидним у ході судових баталій img 9.

До речі, судовий кейс, що «насторожує», щодо ПДВ при купівлі авто (постанова ВС/КАС від 17.12.2018 р. у справі № 810/1726/16)7 — відіграний на користь ФОП (рішення Київського окружного адмінсуду від 27.03.2019 р. № 810/1726/16).

7 Подробиці знайдете в статті «Право на податковий кредит, якщо автомобіль купує підприємець» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 8).

Так ось. З урахуванням останніх змін ПКУ вже не навішує на вантажні автомобілі ФОП ярлик ОЗ подвійного призначення. Більше ні до чого апелювати, крім як до фактичного використання вантажного авто. Якщо це виключно оподатковувані ПДВ операції, то причепитися ні до чого.

Не розраховуємо, що фіскали відразу відмовляться від своєї «ідеї-фікс». Але останні зміни явно полегшать підприємцям завдання, якщо вони вирішать сперечатися в суді за своє право на ПК з ПДВ щодо купленого автомобіля і витрат на його утримання img 10.

Врахуйте, що суди уважно вивчають, використовується автомобіль виключно в госпдіяльності чи для особистих цілей теж. Якщо присутній «особистий» компонент, гарантовано будуть проблеми img 11.

5. Вартісний критерій ОЗ зріс до 20000 грн. Нагадаємо, що до реформи ОЗ вважався матеріальний актив вартістю дорожче 6000 грн (і строк корисного використання якого перевищує 1 рік). А тепер до ОЗ належить те, що дорожче 20000 грн. При цьому (з урахуванням досвіду попередніх таких підвищень для юросіб):

— введені до 23.05.2020 р. в експлуатацію об’єкти первісною вартістю дорожче 6000 грн, але не дорожче 20000 грн, перекваліфіковувати в малоцінні необоротні матеріальні активи (МНМА) не потрібно. Продовжуємо їх амортизувати в загальному порядку;

— куплені (оплачені) до 23.05.2020 р. об’єкти, які вводимо в експлуатацію з 23.05.2020 р., «проганяємо» вже через новий критерій 20000 грн.

Для застосування 6000 грн vs 20000 грн важливо, «до» чи «після» 23.05.2020 р. об’єкт був введений в експлуатацію.

А якщо не дорожче 20000 грн, отже, відразу можна віднести на витрати? Технічно — так. Якщо такі витрати пов’язані з госпдіяльністю і підтверджені документально, то в п.п. 177.4.5 ПКУ немає заборони на включення їх до складу витрат ФОП.

Але у ФОП немає ясності щодо обліку витрат на придбання МНМА. З одного боку, їх не можна амортизувати, оскільки це не ОЗ. З іншого, на підставі якого підпункту з п. 177.4 ПКУ облікувати відповідні витрати? Адже це не сировина і матеріали, які змінюють свою форму в процесі переробки, і не товари, які ми перепродаємо img 12.

Утім, податківці поки що зайняли дуже лояльну позицію і дозволяють ФОП включати до витрат вартість МНМА (категорія 104.05 ЗІР). Очевидно, їх логіка така: оскільки щодо МНМА для податкових цілей не встановлені мінімальні строки експлуатації (п.п. 138.3.3 ПКУ), то відповідним витратам у ФОП — «зелене світло» через п.п. 177.4.1 ПКУ (ср. ). Їх розглядають як допоміжні матеріали. При цьому об’єктом витрат, з яким пов’язані ці витрати, буде реалізована за звітний період продукція (товари).

Радимо заручитися ІПК із цього приводу, оскільки «ціна питання» зараз зросла з 6000 до 20000 грн. Тому, не доведи Господи, фіскали можуть і змінити свою думку.

6. Ремонт ОЗ буде складніше/довше «заганяти» до витрат img 13.

Раніше до витрат можна було сміливо ставити будь-які ремонти і реконструкцію/модернізацію/інші поліпшення ОЗ. Аби тільки цей об’єкт ОЗ не був віднесений п.п. 177.4.6 ПКУ до ОЗ подвійного призначення (не був земельною ділянкою, житловою нерухомістю, вантажним або легковим авто).

Тепер же (з урахуванням змін) прямо до витрат відправляється тільки поточний ремонт. А реконструкцію, модернізацію та інші поліпшення ОЗ будемо амортизувати img 14 (відносити на первісну вартість ОЗ і ставити на витрати через амортизацію).

Відразу бачимо привід для зловживань податківців. Законодавець як альтернативу поліпшенням виділив чомусь тільки поточний ремонт img 15. Хоча насправді капітальний ремонт зовсім не обов’язково (далеко не завжди) є поліпшенням.

Зростання очікуваного строку корисного використання об’єкта, кількості та/або якості продукції (робіт, послуг), що виробляється (надається) цим об’єктом, — ось можливі ознаки поліпшення об’єкта. Якщо таких немає, маємо справу з ремонтом — поточним або капітальним.

Але прямо на витрати тепер відносяться тільки поточні ремонти.

У зв’язку з цим не доводиться сумніватися, що податківці підуть тим шляхом, що капітальні ремонти вимагатимуть капіталізувати/амортизувати. Навіть якщо по суті своїй вони жодними поліпшеннями не є8.

8 Де маємо справу з техобслуговуванням, де з поточним ремонтом, де з капітальним ремонтом щодо автомобілів, нам допоможе розібратися Положення про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затверджене наказом Мінтрансу від 30.03.98 р. № 102. Щодо нерухомості — Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджений наказом Держжитлокомунгоспу від 10.08.2004 р. № 150.

Хоча формально капітальний ремонт, якщо він не є поліпшенням, ми і зараз можемо відразу поставити на витрати через п.п. 177.4.4 ПКУ. Так само, як і технічне обслуговування.

Утім, якщо взяти вантажні автомобілі, то їх поліпшення та ремонт раніше ніяк не можна було облікувати взагалі, оскільки вони були віднесені до ОЗ подвійного призначення. А тепер якщо не відразу, то через амортизацію відповідні витрати можна буде обліковувати при обчисленні чистого доходу.

7. Скасували квартальну (так звану «першу») декларацію про доходи. Залишилася тільки річна дека, і це цілком логічно.

Квартальна декларація за перший квартал роботи на загальній системі оподаткування — це рудимент, який залишався ще з тих пір, коли «новенький» ФОП-загальносистемник визначав у ній ПДФО-аванси на майбутній рік (у твердій сумі) і повідомляв про них податківців.

Але вже давно загальносистемники сплачують ПДФО-аванси за даними Книги ОДВ: 18 % від чистого доходу за минулий квартал. Сама ж дека про доходи за перший квартал роботи на загальній системі давно не несе жодної критично важливої інформації.

Тим більше, за підсумками року все одно подаємо річну деку про доходи, до якої потрапить уся інформація з квартальної деки.

Що маємо в результаті? Підприємці, які:

зареєструвалися в I кварталі 2020 року й обрали 1 або 2 групу спрощенки або загальну систему, так само як і ті, хто з I кварталу 2020 року перейшов зі спрощенки на загальну систему, зобов’язані подати дві деки про доходи: квартальну і річну;

— а ось ті, хто реєструватиметься в II кварталі 2020 року (й обере 1 або 2 групу спрощенки або загальну систему), вже подаватимуть тільки річну деку про доходи за 2020 рік. Так само як і мігранти із загальної системи на спрощенку і навпаки img 16.

До речі, з 2021 року дека про доходи «зіллється» з формою № Д5.

8. Ліквідаційну деку про доходи потрібно буде подавати протягом 20 календарних днів після закінчення місяця, в якому ФОП знявся з держреєстрації (було — протягом 30 календарних днів після розреєстрації).

9. Більше не можна буде подавати уточнюючу деку про доходи в розпал перевірки img 17. У принципі, податківці ніколи не мали бажання приймати такі «уточненки» img 18: мовляв, виправляйтеся до перевірки. Але якщо раніше в п. 50.2 ПКУ була пряма норма про те, що заборона на подання «уточненки» в ході перевірки не стосується деки про доходи, то тепер цей виняток «перекваліфікували» для фінзвітності юросіб. Тож якщо у вас є помилки в деці, краще виправити їх заздалегідь.

10. Підприємців, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, позбавили від подвійного оподаткування img 19. З їх доходів податкові агенти, як і раніше, повинні утримувати ПДФО і ВЗ, але їм (підприємцям) хоча б дозволили не включати ці надходження в підприємницький дохід і не сплачувати з них повторно ПДФО, ВЗ або єдиний податок.

На цьому закінчуємо розглядати зміни, що стосуються загальної системи оподаткування. До деталей звертатиметься в наших наступних статтях.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі