Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

«Привіт, квітню», або Перша хвиля РРО-змін (19.04.2020 р.)

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт
Бухгалтер 911 Березень, 2020/№ 11
Друк
Цього року квітень стане щед­рим на зміни РРО-нормативки. «Налетить» перша хвиля змін, передбачених законами № 128-IX1 і № 129-IX2. Про це зараз детальніше й поговоримо.

1 Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» від 20.09.2019 р. № 128-IX.

2 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» від 20.09.2019 р. № 129-IX.

З чого розпочнемо?

З того, що в нас змінилися прем’єр-міністр і склад уряду img 1. Новий прем’єр-міністр відразу ж пообіцяв «почути» проблеми малого та середнього бізнесу і подумати, як їх вирішити. Як саме це відбудеться, поки що незрозуміло. Але не виключено, що все-таки буде взято курс на пошук якогось компромісу. І обговорювані нами РРО-зміни будуть переглянуті, відстрочені тощо (детальніше поговоримо про це в окремому матеріалі номера). Але поки це все точно не відомо, обговоримо, що на нас чекає, «якщо нічого не зміниться».

Програмні РРО (ПРРО) — початок… З 19.04.2020 р. можна буде законно почати застосовувати ПРРО поряд з апаратними РРО.

На ПРРО зможуть (саме зможуть, оскільки жодної зобов’язалівки застосовувати саме ПРРО немає) перейти:

— ті, хто вже використовує звичайний апаратний РРО;

— ті, хто тільки розпочинає діяльність, яка вимагає застосування РРО.

Важливо розуміти, що ПРРО — це не доповнення до класичного РРО, а його повноцінний замінник. Тобто можна використовувати РРО або ПРРО.

Можна буде обирати між безкоштовним рішенням від податківців і комерційним рішенням3.

3 Про те, як ідуть справи з ПРРО на сьогодні, ми розповідали в статті «Програмні РРО: «вже близько час» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 10).

З огляду на те, що ПРРО поки що ще доволі «сируваті» (особливо додаток від податківців), власникам апаратних РРО найближчим часом навряд чи вдасться масово перейти на ПРРО. Але колись ПРРО, ймовірно, доведуть до ладу.

РРО-імунітет (-/+). ФОП-єдиноподатники груп 2 — 4, які надають платні послуги у сфері охорони здоров’я, втратять РРО-імунітет з 19.04.2020 р. А отже, якщо вони планують приймати готівку або оплату картками, перша ж така операція вимагатиме наявності в них РРО або ПРРО img 2 (навіть якщо їх дохід з початку року менше 1 млн грн).

У решти ФОП-єдиноподатників груп 2 — 4 до 01.10.2020 р. у частині РРО-імунітету нічого не зміниться. Тобто вони зможуть і далі працювати без РРО, якщо їх дохід з 01.01.2020 р. не перевищує 1 млн грн і вони не торгують товарами-згубниками РРО-імунітету (ТСПТ4, лікарськими засобами, виробами медичного призначення).

4 Технічно складними побутовими товарами, які підлягають гарантійному ремонту, — за переліком, затвердженим постановою КМУ від 16.03.2017 р. № 231.

А ось єдиноподатникам групи 1 стане простіше. З 19.04.2020 р. їх РРО-імунітет стане безвідносним. Тобто, неважливо, чим вони торгуватимуть (навіть якщо це ТСПТ та інші згубники РРО-імунітету), вони можуть працювати без РРО img 3! Головне — не порушити умови перебування в групі 1, тобто:

не вискочити за межу 300 тис. грн. Після того як Президент підпише (якщо, звичайно, підпише) закон на базі законопроєкту № 12105, ця межа зросте до 1 млн грн, але поки що потрібно «тримати себе в руках» і не «вистрибувати» за 300 тис. грн img 4;

5 Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві від 30.08.2019 р. № 1210.

— не здійснювати діяльності, забороненої в групі 1 (торгівля дозволена тільки на ринку, а послуги — тільки населенню і суворо за переліком з п. 291.7 ПКУ)!

Документи на товар — потрібно! З 19.04.2020 р. при проведенні перевірки податківці зможуть суворіше вимагати прибуткові документи на товар у ФОП-:

загальносистемників;

єдиноподатників, які є платниками ПДВ або торгують ТСПТ, лікарськими засобами, виробами медичного призначення, «ювеліркою».

Якщо такі документи їм не надати, вони оштрафують ФОП у розмірі подвійної вартості бездокументного товару за цінами його реалізації, але не менше 170 грн.

Зазначимо, що законодавець так і залишив «невиразне» формулювання про ведення обліку товарних запасів «у порядку, встановленому законодавством».

Жоден нормативно-правовий акт цього порядку, як і раніше, не містить.

Але, як показала судова практика щодо загальносистемників, суди не сильно цим «переймаються». Якщо немає документів про походження товарів (такі документи у загальносистемника мають бути ще й на виконання п. 177.10 ПКУ), то «бездокументні» товари є необлікованими та їх реалізація призведе до штрафу за ст. 20 Закону про РРО6.

6 Детальніше про це ви зможете прочитати в статті «Облік товарів у ФОП у світлі прийдешніх РРО-новацій» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 51-52).

Тобто на суд розраховувати не доводиться img 5.

Електронні чеки РРО — можна. З 19.04.2020 р. чеки РРО можна буде видавати не лише в паперовому, а й в електронному вигляді.

Безконтактна оплата — тільки з РРО! З 19.04.2020 р. у ст. 3 Закону про РРО тепер буде прописана/формалізована необхідність застосовувати РРО/П-РРО при здійсненні розрахункових операцій із застосуванням електронних платіжних засобів (наразі — платіжних карток). Електронні платіжні засоби включають:

— не лише платіжні картки;

— а й мобільні платіжні інструменти, встановлені в апаратно-програмному середовищі смартфону або іншого бездротового пристрою (платежі здійснюються з банківського рахунку, доступ до якого дає мобільний платіжний інструмент), — розд. IV Положення № 7057.

7 Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затверджене постановою Правління НБУ від 05.11.2014 р. № 705.

Приклад використання мобільного платіжного інструменту — безконтактна оплата товару за допомогою смартфону без використання платіжної картки. При цьому вважаємо, що зазначена зміна стосується звичайної (офлайн) торгівлі/послуг.

РРО-штрафи підвищать img 6. Поки що обіцяного урядом мораторію на РРО-перевірки так і немає img 7. А тим часом штрафи вже зростають. Наприклад, з 19.04.2020 р. і до 01.10.2020 р. за непроведення або неповне проведення розрахункової операції через РРО/ПРРО/РК штраф становитиме:

10 % вартості проданих з порушенням товарів/робіт/послуг за перше порушення;

50 % за друге і подальші порушення.

Контроль з боку покупців (кешбек) розпочне діяти з 01.10.2020 р., тож виявити без РРОшні продажі податківці зможуть при проведенні контрольної закупівлі img 8 або за даними обліку (тієї ж Книги обліку доходів підприємця, якщо вона заповнена належним чином).

Податківці, нагадаємо, вважають, що під час однієї перевірки вони можуть дістатися до максимального штрафу. Але Верховний Суд (ВС) висловлювався в іншому ключі8. Хоча чи збереже свій підхід ВС стосовно вже до нового формулювання штрафу, незрозуміло.

8 Про те, як суди вирішують, що є першим, а що — повторним порушенням, див. у статті «Штраф 1 грн.: що буде першим правопорушенням?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 49).

Також із цієї дати суттєво зростуть й інші РРО-штрафи9.

9 Нові суми штрафів ви можете знайти в статті «Торговцям — до РРО приготуватися!» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 44).

«Касова» пільга для юросіб за п. 1 ст. 9 Закону про РРО «схудне». Вона стане недоступною для виробників «ювелірки». Нове звучання:

«Стаття 9. Реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, та розрахункові книжки не застосовуються:

1) при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних уповноваженою особою відповідного суб’єкта господарювання...».

Небанківські ПТКС — тільки з РРО! З 19.04.2020 р. у Законі про РРО10 з’явиться пряма заборона на використання небанківських ПТКС, які не обладнані РРО. Сподіваємося, що після цього податківці припинять вимагати чеки РРО від ФОП-продавців, які отримують оплату через такі ПТКС. Адже чек РРО покупець отримає в самому ПТКС, а самому підприємцеві на рахунок буде зарахований платіж у вигляді чистої безготівки.

10 Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі