Теми статей
Обрати теми

Повернення фіндопомоги засновнику через рік з «+»: наслідки

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт
Платник податку на прибуток повернув поворотну фіндопомогу, внесену засновником, пізніше річного строку. Чи потрібно показувати цю допомогу в доходах, а після повернення — у витратах? Що з дисконтуванням такої фіндопомоги? Пропонуємо знайти відповіді на ці запитання разом!

Повернення фіндопомоги засновнику: жодних умовних відсотків!

Бухгалтерська громадськість давно забула про таке явище, як нарахування умовних відсотків щодо поворотної фіндопомоги в обліку з податку на прибуток, а також про відображення доходів при отриманні фіндопомоги і витрат — при її поверненні. Це відбулося ще у 2015 році (коли в ПКУ з’явилися норми про переорієнтацію обліку з податку на прибуток на бухгалтерські «рейки»)*.

* Більше подробиць — у наших статтях «Поворотна фіндопомога: у пошуках плавного переходу» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 5); «Перехідна» поворотна фіндопомога: податківці фіскалять» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 6) і «Стара» поворотна фіндопомога від неплатника: ДФСУ таки отямилася!» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 29).

Зараз ні при отриманні, ні при поверненні фіндопомоги ні доходів, ні витрат у підприємства не виникає. Причому стосується це як бухгалтерського обліку, так і податкового. У бухобліку при цьому складають такі проводки:

— при отриманні поворотної фіндопомоги — Дт 301, 311 — Кт 685;

— при поверненні фіндопомоги — Кт 685 — Дт 301, 311.

Нюанси є щодо платників єдиного податку, але ми зараз не про них**.

** Єдиноподатникам на допомогу — стаття «Фіндопомога на спрощенці: хвилює завжди» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 30).

Бути чи не бути дисконтуванню?

А ось це питання значно актуальніше, адже необхідність дисконтувати довгострокову поворотну фіндопомогу — вимога відносно свіжіша***.

*** Детальніше ви могли прочитати в наших статтях «Мінфін «за» дисконтування довгострокових заборгованостей» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 44); «Дисконтування заборгованостей: «топ»-запитання» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 45); «Дисконтування довгострокових заборгованостей: продовження» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 46).

Раніше (до 29.10.2019 р.) можна було стверджувати, що дисконтувати потрібно було лише ті довгострокові зобов’язання, на які нараховуються відсотки. Після цього «під роздачу» беззастережно потрапили в тому числі й безвідсоткові позики (поворотна фіндопомога).

Але тут заслуговує на увагу той факт, що дисконтуванню підлягають саме довгострокові зобов’язання.

Під довгостроковими п. 4 П(С)БО 11 розуміє всі зобов’язання, які не є поточними.

У запитанні йшлося про позику, яку планували повернути до закінчення 365 к. дн. з дня її отримання. Тобто очевидно, що в договорі, а отже, й у бухобліку така позика не могла значитися як довгострокова. Відповідно й дисконтувати її не потрібно.

Не слід плутати довгострокові зобов’язання із простроченими! Якщо строк погашення зобов’язання первісно був не більше року, то будь-яке прострочення не робить його довгостроковим. Важливим є строк виконання зобов’язання. Якщо за договором підприємство повинне було повернути фіндопомогу засновнику протягом 365 днів із дня її отримання, то таке зобов’язання саме по собі є короткостроковим (тобто не підлягає дисконтуванню)!

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі