(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 41
  • № 40
  • № 39
  • № 38
  • № 36-37
  • № 35
  • № 34
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
10/20
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Травень , 2015/№ 42

Питання з вебінару: податок на прибуток. Дивіденди, роялті

дивіденди, роялті

Дивіденди фізособам: чи сплачувати авансовий внесок?

Виплачуємо дивіденди фізособам. Чи потрібно у 2015 році з них сплачувати дивідендний авансовий внесок?

 

Одразу заспокоїмо. Хоча правила оподаткування дивідендів змінилися, на щастя, з авансовим внес­ком з дивідендів для фізосіб залишилося все без змін. Тобто з дивідендів, що виплачуються фізособам, як і раніше, дивідендний авансовий внесок сплачувати не потрібно.

Щоправда, з 1 січня 2015 року правила сплати дивідендного авансового внеску переписали й помістили до п. 57.11 ПКУ (зміни вніс Закон № 71). Тому тепер звільнення містяться в  пп. 57.11.3 і 57.11.4 ПКУ. Саме там знаходимо застереження, що дивідендний авансовий внесок не справляється з дивідендів фізосіб. Про це саме твердять і податківці (див. підкатегорію 102.08.02 БЗ).

Отже, при виплаті дивідендів фізособам авансовий внесок з податку на прибуток, як і раніше, нараховувати та сплачувати не потрібно.

Проте з таких дивідендів потрібно утримати ПДФО (5 % або 20 %, п. 170.5 ПКУ) та військовий збір (1,5 %, п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Причому, що цікаво: з 01.01.2015 р. ставка ПДФО залежить від платника, який сплачує (!) дивіденди. Так:

— ПДФО за ставкою 5 % утримують платники податку на прибуток, крім інститутів спільного інвестування ( п.п. 167.5.2 ПКУ);

— ПДФО за ставкою 20 % утримують неплатники податку на прибуток (у тому числі єдиноподатники) та інститути спільного інвестування ( п.п. 167.5.1 ПКУ).

ЄСВ з дивідендів не справляють. У формі № 1ДФ дивіденди відображають з ознакою доходу «109». Детальніше про оподаткування дивідендів див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 10, с. 24; № 14, с. 19; № 23, с. 58; № 24, с. 20; № 40, с. 18.

 

 

Виплачуємо роялті фізособі-нерезиденту

Чи потрібно утримувати податок на репатріацію при виплаті роялті фізособі- нерезиденту?

 

Ні, у цьому випадку податок на репатріацію утримувати не потрібно, а суми роялті оподатковують за правилами, установленими для фізосіб ( пп. 170.3, 170.10 ПКУ).

Але вас, мабуть, збентежив п. 141.4 ПКУ. Нагадаємо, він стосується доходів нерезидентів з джерелом їх походження з України, серед яких згадуються і роялті ( п.п. «в» п.п. 141.4.1 ПКУ). А п.п. 141.4.2 ПКУ вимагає: при виплаті нерезиденту «українських» доходів утримувати податок з доходів нерезидента за ставкою 15 % (так званий податок на репатріацію), якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів.

Проте цих правил дотримуються тільки в тому випадку, коли дохід виплачують юрособі-нерезиденту. Тоді дійсно з нерезидентного доходу утримують податок на репатріацію, як того вимагає п.п. 141.4.2 ПКУ.

До речі, на те, що «податком» у контексті всього розд. III ПКУ вважають податок на прибуток підприємств (юросіб), вказує й  п.п. 14.1.165 ПКУ. У свою чергу, до платників цього податку з числа нерезидентів (!) п. 133.2 ПКУ відносить тільки постійні представництва нерезидентів і самих нерезидентів-юросіб. А ось фізособи там не згадуються. Отже, хоча під «загальне» визначення нерезидентів з  п.п. 14.1.122 ПКУ фізичні особи підпадають, вони не є платниками податку на прибуток.

Тому з доходів фізосіб-нерезидентів податок на репатріацію утримувати не потрібно. Про це зазначають і податківці (див. підкатегорію 102.12 БЗ).

Проте не забудьте з роялті, нарахованих після 01.01.2015 р. фізособі-нерезиденту, утримати ПДФО за ставкою 20 % ( п.п. 167.5.1 ПКУ) і військовий збір за ставкою 1,5 % ( п.п. 1.3 п. 16 підрозд. 10 разд. ХХ ПКУ). А ось ЄСВ з такого доходу не справляють (роялті — не ФОП). У формі № 1ДФ роялті показують з ознакою доходу «103».

Детальніше про роялті див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 16, с. 14, а про оподаткування виплат фізособам (у тому числі нерезидентам) — спецвипуск «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 23.

податок на прибуток, дивіденди, роялті додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті