Юрособа на ЄП виплатила дивіденди фізичній особі: чи потрібно декларувати?

В обраному У обране
Друк
Олександр Голенко, шеф-редактор
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2017/№ 57
Юрособа на ЄП групи 3 планує у серпні виплатити дивіденди засновникові — фізособі. Чи слід буде подати декларацію з податку на прибуток за III квартал? (м. Миколаїв)

Декларацію з податку на прибуток від юрособи на ЄП третьої групи у разі виплати дивідендів фізичній особі податківці не лише не зажадають, але і, швидше за все, не захочуть приймати. Чому — зрозумієте далі.

А спершу нагадаємо, що юрособа на ЄП третьої групи до або одночасно з виплатою дивідендів юридичній особі зобов’язана: 1) нарахувати і сплатити до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток підприємств; 2) подати разом із квартальною декларацією з ЄП ще і декларацію з податку на прибуток підприємств, в якій заповнити рядки 20 — 22 з додатком АВ.

Із «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 18, с. 42 ви пам’ятаєте, що другу вимогу податківці висували, наприклад, у листі ДФСУ від 12.03.2016 р. № 5383/6/99-99-19-02-02-15. Причому, якщо необхідність (1) нарахувати і сплатити до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток вони аргументували відсутністю в п.п. 57.11.2 ПКУ яких-небудь винятків щодо єдиноподатників, то обов’язок (2) подати декларацію з цього податку — не аргументували нічим. Здогадуємося, що така декларація потрібна податківцям просто щоб «технічно» закрити нарахуванням в картці платника ЄП відповідну суму авансового внеску з податку на прибуток, що надійшла від нього.

Проте, оскільки ваше підприємство на ЄП третьої групи виплачує дивіденди не юридичній, а фізичній особі, то згідно з абзацом третім п.п. 57.11.3 ПКУ:

авансовий внесок, передбачений п.п. 57.11.2 ПКУ, не справляється

До речі, нагадаємо, що при цьому підприємство як податковий агент має утримати ПДФО за ставкою 9 % (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 43, с. 2; 103.25 БЗ) і ВЗ за ставкою 1,5 %, а також відобразити таку виплату у формі № 1ДФ (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 37, с. 2; 2016, № 87, с. 21).

Що стосується подання в такій ситуації звітності з податку на прибуток (вже за формою, затвердженою в редакції наказу Мінфіну від 28.04.2017 р. № 467 — див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 55, с. 4), то у згаданих рядках 20 — 22 самої декларації красуватимуться прочерки, в додатку АВ суму виплачених фізичним особам дивідендів (нараховану) ви зможете відобразити в рядках 1 і 1.1 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 8, с. 29).

Ну і навіщо така фільчина грамота податківцям, якщо вона даремна для цілей адміністрування того ж авансового внеску з податку на прибуток підприємств? А про факт і суми виплат дивідендів фізичній особі вони і так дізнаються з іншої вашої звітності — згаданої форми № 1ДФ.

Це — за логікою і здоровим глуздом…☺ А якщо зайнятися формалістикою, то підстави для неподання декларації у вашій ситуації залишається пошукати хіба що в п. 49.2 ПКУ. Але! Оскільки згідно з п. 46.1 ПКУ додаток до декларації — це невід’ємна частина останньої, а в додатку АВ таки є «показники, що підлягають декларуванню» (у згаданих рядках 1 і 1.1), то чіплятися фіскали, напевно, можуть… ☹ Адже, на жаль, вони ніде прямо не говорять, що при виплаті дивідендів юрособами на ЄП на користь саме фізичних осіб декларацію подавати не потрібно.

На випадок, якщо податківці таки причепляться, аргумент у вас залізний: обов’язку подавати декларацію з податку на прибуток для платників ЄП у ПКУ не передбачено!

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити