(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 68
  • № 67
  • № 66
  • № 65
  • № 64
  • № 63
  • № 62
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/14
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2018/№ 69

НБУ тлумачить свої готівкові правила

Роз’яснення НБУ*

* Див. на с. 22.

У деяких відповідях НБУ просто цитує Положення № 148**. В інших — дублює листи НБУ від 12.06.2018 р. № 50-0007/32326; від 14.06.2018 р. № 50-0007/32822 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 51, с. 3) і від 07.03.2018 р. № 50-0007/13560 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 27, с. 4). Тому ми звернемо вашу увагу лише на дійсно нові або найпримітніші тлумачення від НБУ.

** Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

висновок документа

Статус відокремленого підрозділу підприємства розуміють згідно з Положенням № 148

НБУ лише процитував визначення з п.п. 2 п. 3 Положення № 148, проте у відповіді є підтекст.

Адже іноді звучать думки, мовляв, з метою застосування готівкових правил для класифікації відокремленого підрозділу застосовується не спеціальна норма Положення № 148, а загальна… Коротше кажучи, мовляв, «справжній» відокремлений підрозділ має бути прописаний в ЄДР. ☹

Не повторюючи наших аргументів із спецвипуску «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 32, с. 79, зазначимо тільки, що, по-перше, обговорюване визначення до буквочки збігається з попереднім — із старого Положення № 637, а отже, немає жодних підстав для зміни практики, що склалася. А по-друге, пріоритет Положення № 148 в цьому питанні визнають податківці в 109.01 БЗ.

висновок документа

В реквізиті «№ з/п» касових документів (окрім ВКО і ПКО) нумерація записів наскрізна

Тут найпримітніше — це приклад заповнення журналу реєстрації касових документів форми № КО-3. По-перше, НБУ пропонує «розбити» журнал на дві окремі частини зі своєю (автономною в межах кожної частини) наскрізною нумерацією рядків (записів) у реквізиті «№ з/п»: одна частина — для ПКО, інша — для ВКО. Деякі підприємства вели два журнали. Формально це не заборонено — та тільки податківці в 109.15 БЗ стверджують, що журнал реєстрації касових документів суб’єктом має вести тільки один.

Таке «розбиття» для цієї форми журналу побачив НБУ за словами «ведеться окремо за прибутковими і видатковими операціями» з п. 33 Положення № 148. На відміну від форми № КО-3а, де для таких операцій призначені свої окремі графи.

По-друге, НБУ пропонує в гр. 3 «номер» перед власне номером дописувати «ПКО» і «ВКО» відповідно (зазначимо, що оскільки журнал і так розбитий на дві окремі частини, а до того ж вид ордера зазначається в гр. 6 «Примітки», ця рекомендація виглядає дивно ☺).

Якщо судити з прикладів, то НБУ призначає ці журнали для реєстрації виключно ПКО і ВКО, а не будь-яких касових документів.

Оскільки НБУ знову полінувався урізноманітнити приклад заповнення типової форми № КО-3а, нагадаємо про наші зауваження з «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 51, с. 3: записи прибуткових і видаткових операцій здійснюють в їх реальній хронології, тобто вони можуть чергуватися (а в прикладі НБУ вони згруповані умовно).

Крім того, ми вважаємо, що «період нумерації» диктується потребами підприємства. Наприклад, тими міркуваннями, щоб розрядність номерів ПКО/ВКО не виходила за розумні межі (при великій кількості касових операцій). Тобто починати нову нумерацію не обов’язково саме щомісячно.

Ну, а як бути тим суб’єктам, хто не «вгадав», що на восьмому місяці дії Положення № 148 нарекомендує НБУ?.. ☹

Врешті-решт, головне, щоб: а) журнал був; б) номери касових документів відповідали його записам.

висновок документа

Касові документи повинні абсолютно відповідати затвердженим типовим формам

Формально НБУ заборонив у нових формах касових документів «ЄДРПОУ» (як було раніше), замість повного напису (як тепер).

Хоча, як ви розумієте, заборона торкається будь-яких відхилень. ☹

З одного боку, про необхідність чітко дотримуватися типових форм ви знаєте з «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 64, с. 6.

З іншого — зазначимо: на жаль, бухреформатори-активісти ще не дісталися до касової нормативки НБУ, щоб за аналогією з бухгалтерською первинкою законодавчо вести і щодо касової категорії «несуттєвих недоліків»… ☹ Давно слід це зробити!

І ще: жорсткі вимоги щодо відповідності типовим формам не повинні торкатися реквізитів касових документів, які вписуються.

висновок документа

При розрахунку ліміту каси підприємства (окрім новачків) мають право обирати будь-який період вибірки середньоденного надходження або середньоденної видачі

Цей висновок відповідає нашому (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 32, с. 57). І випливає він з п. 50 Положення № 148, в якому певні періоди часу (спершу — прогнозний розрахунок на перші три місяці, потім — перерахунок протягом двох тижнів) встановлені виключно для новачків.

висновок документа

В графах «Керівник», «Головний бухгалтер» ПКО і ВКО у разі їх підписання уповноваженою особою підприємства мають бути зазначені прізвище та ініціали такої особи

Про обов’язковість зазначення в касовому документі прізвища та ініціалів саме «фактичного підписанта» документа, а не штатної посадової особи, ви знаєте з «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 64, с. 5. Тим більше, цього справедливо вимагають податківці (листи ДФСУ від 13.07.2018 р. № 3102/6/99-99-14-05-01-15/ІПК і від 15.05.2018 р. № 2144/6/99-99-14-05-01-15/ІПК).

Але є тут і підтекст. Використовуючи деяку «кострубатість» формулювання абзацу першого п. 26 Положення № 148, декотрі місцеві фіскали (див. лист ГУ ДФС у Полтавській обл. від 07.08.2018 р. № 3449/ІПК/16-31-14-04-22) намагаються відмовляти в праві ставити підпис конкретно на ВКО уповноваженій керівником особі, а не самому такому «Керівнику» власноруч… ☹

Ну, зрозуміло, і найзапекліший формаліст не зможе заперечити проти: (1) відсутності підпису керівника на ВКО, до якого доданий документ з дозвільним написом керівника (абзац другий п. 26 Положення № 148); (2) підпису уповноваженої керівником особи на видатковій відомості (п.п. 1 п. 34 Положення № 148).

А що стосується конкретно ВКО, то НБУ говорить прямо: підписання ВКО в графі «Керівник» уповноваженою особою підприємства допускається!

Можливо, ця відповідь — найактуальніша з усіх… ☺

Сподобалась стаття?

Виберіть свій варіант підписки, щоб отримати доступ до всіх номерів журналу «Податки та бухгалтерський облік».

journal_img
Друкована версія + електронна версія 450.00 грн. на місяць Передплатити Залишити заявку
journal_img
Електронна версія 360.00 грн. на місяць Передплатити Залишити заявку
касові операції, відокремлений підрозділ, касові документи, нумерація записів, журнал реєстрації, типові форми, ліміт каси додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті