Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Передача благодійної допомоги СБУ

Адамович Наталія, податковий експерт, Амброзяк Наталя, юрист, Децюра Сергій, податковий експерт, Івлєва Наталія, експертка з питань оплати праці, Кравченко Дар’я, податковий експерт, Малєєва Алла, податковий експерт, Ольховик Ольга, податковий експерт, Савченко Олена, експерт з питань оплати праці
Податки & бухоблік Травень, 2019/№ 34-35
В обраному У обране
Друк
Підприємство має намір надати благодійну допомогу СБУ. Допомога буде надана в натуральній формі у вигляді принтера. Як показати передачу принтера в бухгалтерському та податковоприбутковому обліку?

Бухоблік. У бухгалтерському обліку при безоплатній передачі ТМЦ дохід не виникає. Ба більше, вартість пожертв у натуральній формі на підставі п. 6 П(С)БО 16 потрапляє прямо до складу бухвитрат. При цьому конкретний рахунок бухвитрат обирайте залежно від того, у складі яких активів підприємство обліковує «подарунковий» актив (оборотних чи необоротних):

Облік безоплатної передачі ТМЦ

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Дт

Кт

1

Списано до складу витрат вартість безоплатно переданих оборотних активів

949

281

2

Списано вартість безоплатно переданого об’єкта необоротних активів

976

10 (11)*

* Зверніть увагу: перед безоплатною передачею об’єкта основних засобів переводити його до складу необоротних активів, утримуваних для продажу, не потрібно.

3

Списано амортизацію безоплатно переданого об’єкта

13

10 (11)

Податок на прибуток. Якщо ваше підприємство за обсягом доходу належить до малодохідників, то бухгалтерський фінрезультат без жодних хитрощів формує об’єкт оподаткування. Звісно, він враховуватиме вартість списаного в результаті безоплатної передачі принтера (буде зменшений на суму відповідних витрат).

Високодохідникам же доведеться потрудитися і відкоригувати фінрезультат на податкові різниці. Давайте поглянемо, які це можуть бути різниці.

1. СБУ є неприбутковою організацією. Це означає, у разі безоплатної передачі ТМЦ СБУ «працює» різниця з п.п. 140.5.9 ПКУ. Нагадаємо, він вимагає від благодійників збільшувати фінрезультат до оподаткування, зокрема, на вартість товарів (робіт, послуг), безоплатно переданих протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до «неприбуткового» реєстру на дату такої передачі товарів, робіт, послуг у розмірі, що перевищує 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Простіше кажучи, у вашому випадку потрібно визначити: чи перевищує вартість принтера, що передається СБУ, 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (4 % від показника рядка 04 «Об’єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03 РІ) (+, -)» декларації з податку на прибуток за попередній рік (див. категорію 102.13 БЗ). Якщо ні — жодних коригувань робити не потрібно. Якщо ж сума допомоги перевалила за 4 %, тоді нічого не поробиш і на суму перевищення доведеться збільшити бухфінрезультат.

Якщо минулого року прибутку не було взагалі, тоді фінрезультат збільшують на всю суму допомоги (див. лист ДФС у Дніпропетровській обл. від 27.12.2017 р. № 3164/ІПК/04-36-12-32-20). Суму збільшуючого коригування показують у рядку 3.1.9 додатка РІ.

2. Якщо під безоплатну передачу потрапив власний принтер — об’єкт основних засобів (ОЗ), тоді доведеться відкоригувати фінрезультат на «продажну» різницю з пп. 138.1 і 138.2 ПКУ. Для цього підприємство:

збільшує бухгалтерський фінрезультат на суму бухгалтерської залишкової вартості об’єкта ОЗ відповідно до П(С)БО або МСФЗ (рядок 1.1.2 додатка РІ) і

зменшує бухгалтерський фінрезультат на суму залишкової вартості окремого об’єкта ОЗ, визначеної з урахуванням п. 138.3 ПКУ (рядок 1.2.2 додатка РІ).

Детальніше про правила обліку операцій з безоплатної передачі ТМЦ і ОЗ див. у «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 94, с. 90; 2018, № 24, с. 28.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно