Касові операції в підприємців

В обраному У обране
Друк
Альошкіна Наталя, податковий експерт, Вороная Наталія, редактор, Чернишова Наталія, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Травень, 2019/№ 41
Раніше в цьому спецвипуску ми акцентували увагу на юридичних особах. Але ж і підприємці мають право здійснювати розрахунки в готівковій формі. Усі тонкощі проведення касових операцій ФОП розглянемо в цьому розділі.

9.1. «Підприємницькі» особливості касових операцій

На варті касової дисципліни ФОП стоїть уже добре знайомий вам нормативний документ — Положення № 148. Адже згідно з п. 1 цього Положення його норми поширюються і на підприємців, але з урахуванням деяких нюансів.

Спочатку зазначимо, що здійснювати касові операції та займатися їх оформленням може як сам підприємець, так і його найманий працівник. При цьому пам’ятайте: з особою, яка працює з готівковими коштами, необхідно укласти договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність (пп. 44 і 45 Положення № 148). Якщо підприємець «відає» своєю касою сам, то укладати договір про матвідповідальність із самим собою він, звісно ж, не повинен.

Тепер визначимося, що необхідно вважати касою підприємця. Згідно з п.п. 8 п. 3 Положення № 148 каса — це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівки, інших цінностей, касових документів.

Виходячи із цього визначення касою може вважатися як спеціальне приміщення, так і просто спеціально відведене місце проведення розрахунків. Отже, у підприємця, який не має можливості виділити для приміщення каси спеціальну кімнату, касою вважатиметься місце, де він:

— проводить готівкові розрахунки, наприклад, приймає гроші від покупців;

— видає готівку (виплачує зарплату, аванси на відрядження, грошові кошти під звіт тощо);

— зберігає готівкові грошові кошти та книгу обліку доходів або книгу обліку доходів і витрат.

Тобто ФОП може визначити для себе касу як місце, де знаходиться він сам (його касир) і його портфель (барсетка або інший засіб) для зберігання готівки та касових документів. Якщо ФОП (його касир) буде в постійному русі, то й каса постійно переміщатиметься з ним.

У ФОП, що застосовують РРО, касою в розумінні Положення № 148 буде РРО.

Про те, що для підприємців Положенням № 148 не встановлені вимоги щодо належного облаштування каси і надійного зберігання готівкових грошових коштів у ній, говорив і НБУ в листі від 16.04.2015 р. № 50-01015/ 25464.

Приємним бонусом для ФОП є те, що на них не поширюється вимога про встановлення ліміту каси і дотримання строків здавання готівки до банку. Це прямо визначено абзацом третім п. 14 Положення № 148. А отже,

готівка в підприємця може зберігатися в будь-якій сумі і будь-яку кількість днів

Здавати її до банку зовсім не обов’язково. Та і взагалі ФОП можуть навіть не відкривати поточний рахунок у банку.

А ось що стосується граничних розмірів розрахунків готівкою, то тут привілеїв у підприємців немає. Так, при готівкових розрахунках з підприємствами і підприємцями ФОП повинні дотримуватися обмеження в 10 тис. грн., а при розрахунках з фізособами — у 50 тис. грн. на день за одним або кількома платіжними документами (п. 6 Положення № 148). Інакше — штраф (див. розділ 11 «Відповідальність у сфері готівкового обігу»). Детальніше про «готівкові» обмеження ви можете прочитати в розділі 6 «Обмеження суми готівкових розрахунків».

Далі розглянемо, чи є якісь особливості в оформленні підприємцями документів при здійсненні касових операцій.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити