Розрахунки через POS-термінал: облікові особливості

В обраному У обране
Друк
Адамович Наталія, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Травень, 2019/№ 42
POS-термінали — вірні супутники суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування або послуг. Організувати розрахунки через POS-термінали — не лише маркетинговий хід, для більшості це ще й прямий обов’язок. Сьогодні розберемо облікові особливості постачання товарів/послуг з розрахунками через POS-термінал. Коли виникає подія для нарахування зобов’язань у платників ПДВ? Якою датою відображати дохід платникам ЄП і загальносистемникам (як юрикам, так і фізикам)? Про усе це зараз і поговоримо.

Особливості розрахунків через POS-термінал

Розрахунки за допомогою банківських карток через POS-термінали суб’єкти господарювання організують за договором еквайрингу. Однією стороною договору є банк-еквайр, а іншою — суб’єкт господарювання, який згідно з п. 1.42 Закону № 2346* приймає до обслуговування платіжні картки з метою проведення оплати вартості товарів або послуг.

* Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 р. № 2346-III.

За договором банк-еквайр бере на себе зобов’язання перераховувати грошові кошти з карткового рахунку покупця на поточний рахунок продавця. Детальніше про організаційні моменти роботи з POS-терміналами див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 23, с. 79. Заглиблюватися в них не будемо. Виділимо тільки основні особливості таких розрахунків, що прямо впливають на облік суб’єктів господарювання.

1. Розрахунки через POS-термінал — безготівкові. Незважаючи на те що розрахунки за платіжними картками з використанням POS-термінала оформляють, як правило, через РРО (окрім тих суб’єктів, які можуть РРО не застосовувати, БЗ 109.10), до каси готівка при цьому не потрапляє. Такі розрахунки вважаються безготівковими, оскільки проходять шляхом перерахування грошових коштів з рахунку покупця на рахунок продавця.

А раз немає при розрахунках готівки, то операції не належать до касових у розумінні Положення № 148**. Відповідно:

** Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

до розрахунків через POS-термінал не застосовуються готівкові обмеження, встановлені п. 6 розд. II Положення № 148: 10000 грн. — з іншими суб’єктами господарювання і 50000 грн. — з фізичними особами протягом одного дня за одним або декількома платіжними документами. Так вважають і податківці (див. лист ГУ ДФС у м. Києві від 21.08.2018 р. № 3629/ІПК/26-15-14-09-15, БЗ 109.13);

— немає потреби контролювати за такими розрахунками дотримання ліміту каси. Списані з платіжної картки кошти не потрапляють до каси суб’єкта господарювання, а отже, не можуть утворювати в касі залишку коштів на кінець дня;

— до виручки від реалізації товарів/послуг через POS-термінал не застосовуються штрафи за неоприбуткування готівки зі ст. 1 Указу № 436*** (зокрема, 5-кратний штраф).

*** Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95 р. № 436/95.

2. Дати розрахунків і зарахування коштів. Трапляється, дата проведення розрахунків через POS-термінал і дата надходження виручки за реалізований товар/послугу відрізняються. Строк розрахунків між банком-еквайром і суб’єктом господарювання визначаються в договорі еквайрингу (п.п. 3 п. 4 розд. V Положення № 705****), причому іноді розрив у часі складає до 3 банківських днів.

**** Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затверджене постановою НБУ від 05.11.2014 р. № 705.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити