Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Нові карантинні послаблення

Павленко Олексій, податковий експерт, Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Податки & бухоблік Травень, 2020/№ 42
Друк
На жаль, карантин все ще триває, тому 13 травня ВРУ у другому читанні прийняла черговий «анти-COVID-19» закон на базі законопроєкту № 3329-д. Він пролонгує низку раніше прийнятих послаблень для бізнесу*, а також вводить кілька точкових пільг з ПДФО та ВЗ. Розповімо стисло про прийняті зміни.

* Про перші етапи послаблень читайте в «Податки & бухоблік», 2020, № 24, с. 24, № 28, с. 2.

Сподіваємося, що на дату виходу публікації прийнятий закон вже набере чинності. До речі, КМУ 20 травня розробив проєкт постанови, де карантин продовжено ще на місяць — до 22 червня, тому зрозуміло, чому цей закон так відсуває різні строки старих послаблень і додає нові…

Нагадаємо, що про карантинні законодавчі зміни та податкові (і не тільки) послаблення ви можете прочитати в тематичних номерах «Податки & бухоблік», 2020, № 29 (загальне карантинне), № 37 (штрафи та перевірки) та № 38-39 (продовження строків). Там ви зможете знайти різноманітні матеріали з цієї теми, у тому числі про нюанси (яких чимало!) застосування цих послаблень і нововведень.

А зараз перейдемо до змін, які несе в собі цей законодавчий акт.

Штрафи, пеня, перевірки

Продовжено строк незастосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, тепер мораторій діє на вчинені протягом періоду з 1 березня по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину. Звісно — крім винятків (тобто санкцій за порушення у сфері акцизу, ПДВ, рентної плати та інших, згаданих у п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Тут також нагадаємо, що під штрафний мораторій підпадають і порушення строків реєстрації податкових/акцизних накладних, що вчинені протягом згаданого (вже пролонгованого періоду). Цей факт підтвердили й податківці, але вони якось дивно розтлумачили це послаблення (детальніше — в коментарі « Штрафна амністія податкових накладних» цього номера).

Аналогічно продовжено строк ненарахування пені — по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину. Нагадаємо, що нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню (див. той же п. 521).

Продовжено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок — також по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину

Але це не стосується перевірок-винятків (п. 522). Оновлений план-графік документальних перевірок податківці тепер повинні оприлюднити на сайті ДПСУ протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину.

Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та залишилися незавершеними, тепер зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Зупинення перебігу строків податкової давності, передбачених ст. 102 ПКУ, також продовжено (замість по 31 травня) — по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Скарги, ІПК, запити податківців

Зупинення перебігу строків розгляду скарг, строків надання фіскалами ІПК, а також платниками відповідей на запити контролюючих органів (крім відшкодування ПДВ), які були раніше зупинені до 31 травня, тепер продовжено по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

З першого календарного дня місяця, наступного за місяцем, в якому завершується дія карантину, перебіг строків, які зупинялися відповідно до цієї норми, продовжується з урахуванням часу, що минув до такого зупинення.

Акциз

Продовжено до кінця місяця, в якому скінчиться карантин (було до 31 травня):

— дозвіл на відпуск виробниками спирту для цілей виготовлення дезінфекторів;

нульову ставку акцизу на спирт, що використовується для їх виготовлення.

Терміни погашення податкових векселів, виданих відповідно до п. 229.8 ПКУ (щодо сплати акцизу з реактивного палива та авіабензинів), погашення яких припадає на період з 1 березня по 30 червня 2020 року, продовжено по 90-й календарний день з дня відновлення прийняття та відправлення повітряних суден, що виконують пасажирські перевезення в Україні (було — до 15 серпня).

ПДФО та ВЗ

По-перше, ПДФО, утриманий з нарахованих за періоди з 1 по 31 травня та з 1 по 30 червня 2020 року доходів у вигляді додаткових доплат (до 300 %) зарплати медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я, які борються із COVID-19, буде компенсовано таким працівникам у повній сумі за рахунок коштів державного бюджету (тобто місцеві бюджети отримають з них свій ПДФО).

Порядок виплати згаданої грошової компенсації ПДФО за травень-червень ще повинен затвердити КМУ.

Тобто тепер абсолютна сума цих доплат має збільшитись, адже за цими сумами, сплаченими за травень і червень, медикам повинні компенсувати майже п’яту частину у вигляді ПДФО. А от за такими доплатами за березень-квітень цього, на жаль, не передбачено…☹

Окрім того, всі суми таких доплат не звільнені від оподаткування 1,5 % ВЗ

По-друге, починаючи з 2 квітня звільнено від оподаткування ПДФО та ВЗ доходи у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину, що виплачуються (надаються) роботодавцем відповідно до ст. 471 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI..

Плата за землю та нерухомість

Органам місцевого самоврядування у 2020 році, окрім зміни ставок ЄП, також надано право прийняти рішення про внесення змін до прийнятого рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів щодо зменшення ставок плати за землю та/або податку на нерухоме майно щодо об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

ЄСВ

Закон звільняє ще на місяць — за період з 1 по 30 червня (вже було звільнення за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня) 2020 року від сплати ЄСВ за себе — ФОП (в тому числі єдинників); фізосіб, які отримують дохід від незалежної профдіяльності (науковці, митці, адвокати, нотаріуси та інші), а також членів фермерських господарств. При цьому всі ці періоди входитимуть до страхового стажу таких осіб і вважатиметься, що страхові внески сплачені ними в мінімальному розмірі (відповідна зміна внесена до п. 145 розд. XV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV).

Продовжено строк звільнення платників ЄСВ від штрафів за порушення, вчинені у періоди з 1 березня аж по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, за:

— несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ;

— неповну сплату або несвоєчасну сплату суми ЄСВ з видачею сум виплат, на які нараховується ЄСВ (авансові платежі);

— несвоєчасне подання звітності до податкових органів (при цьому підвищені штрафи за повторні порушення, вчинені в цьому періоді, теж не застосовуються).

Звільнення від ЄСВ-пені теж пролонговано: воно діятиме з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину. А нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

Також продовжено дію мораторію на проведення перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ аж по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Допомога по частковому безробіттю

Законотворці не на жарт розщедрилися.

По-перше, вони

подовжили строк для звернення за отриманням коштів для виплати допомоги по частковому безробіттю з 30 до 90 календарних днів з дня зупинення (скорочення) діяльності

По-друге, і це вже зовсім неочікувано, надали можливість отримати допомогу по безробіттю на період карантину фізичним особам — підприємцям.

Хто саме матиме право на допомогу? ФОП, які сплачували ЄСВ протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності, та втратили частину доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення карантинних заходів.

Допомога по частковому безробіттю на період карантину виплачуватиметься за кожну годину, на яку ФОП було скорочено передбачену законодавством тривалість робочого часу, із розрахунку 2/3 бази нарахування ЄСВ.

І все б нічого, але… Законодавець для ФОП не унормував тривалість робочого часу. Підприємець може працювати й по 24 години на добу. І це не порушення. Тож із чим будуть порівнювати та які години оплачувати, незрозуміло. Чекаємо роз’яснень.

Також незрозуміло, про яку базу нарахування ЄСВ йдеться. Адже більшість ФОП за карантинні місяці базу не визначали та ЄСВ не сплачували. Хоча, можливо, законодавець мав на увазі під базою нарахування ЄСВ мінімальну зарплату, яка використовується для розрахунку мінімального страхового внеску. Проте в такому випадку логічно було б так і зазначити...

Інше

Продовжено також мораторій на проведення органами держнагляду (контролю) планових заходів із здійснення держнагляду у сфері господарської діяльності* по останній день місяця закінчення карантину, але не раніше 30 червня 2020 року.

* Крім держнагляду за діяльністю госпсуб’єктів з високим ступенем ризику, у сфері держрегульованих цін та у сфері санітарного/епідемічного благополуччя населення.

Пролонговано по останній календарний день місяця, в якому скінчиться карантин, мораторій на санкції за прострочення в цьому періоді (який почався з 1 березня) громадянами сплати зобов’язань за споживчими кредитами.

Мінімальний розмір статутного капіталу банків знижено з 500 до 200 млн грн.

До речі, про закон. Він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі