Теми статей
Обрати теми

«Бездіяльні» ФОПи: що варто врахувати?

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт
Через війну багатьом підприємцям довелося зупинити свою діяльність. Хтось її вже зміг відновити. Хтось ні. Зараз пропонуємо розібратися, що робити з підприємницьким статусом тих ФОП, яким зараз не до бізнесу.

Одразу наголосимо, що необхідність/доцільність реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП-єдиноподатниками без діяльності у мирні часи пояснювалася необхідністю сплати (1) ЄСВ «за себе» (незалежно від групи) та (2) єдиного податку (ЄП) (для груп ЄП 1 і 2) незалежно від результатів діяльності.

Тобто діяльності нема, а платити за ЄСВ (якщо немає пільг) та ЄП за кожен місяць було потрібно.

Підприємці групи 3, для яких сума ЄП рахується як процент від доходу, за місяці бездіяльності ЄП не сплачували. А от проблема з ЄСВ (якщо немає пільг) нікуди не зникала.

Що стосується ФОП-загальносистемників, то ця проблема була вирішена ще задовго до початку війни. Адже від сплати ЄСВ «за себе» за місяці без чистого доходу вони були звільнені. А ПДФО та військовий збір вони сплачують від чистого доходу без обмеження мінімальним платежем. Тож якщо надходжень доходу немає, то й сплачувати нема чого.

Воєнні реалії для підприємців

Як же змінився стан справ у воєнний час? Давайте по черзі розберемося з кожною категорією ФОП!

Єдиноподатники груп 1 і 2. Від сплати ЄП вони звільнені з 01.04.2022 до припинення/скасування воєнного, надзвичайного стану. Завдяки п.п. 9.1 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ. Тобто починаючи зі сплати ЄП за квітень місяць.

ЄСВ-«повинність», у свою чергу, з 01.03.2022 до припинення/скасування воєнного, надзвичайного стану + 12 місяців, з них знімає п. 919 розд. VIII Закону № 2464*. Тобто ЄСВ «за себе» можна не платити починаючи зі сплати за березень 2022. Відповідно за I кв. 2022 можна заплатити лише 2860 грн. (1430 х 2). Це, звісно, якщо ви не пільговик зі сплати ЄСВ за себе (пільговики взагалі можуть ЄСВ «за себе» не платити, про що детальніше ви можете почитати в статті «ФОП та ЄСВ: сплачуємо у 2021 році» // «Податки & бухоблік», 2021, № 29).

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Тобто, як бачимо, реєструвати припинення підприємницької діяльності особливого сенсу для таких ФОП немає. Бо вони і так звільнені від сплати ЄП та ЄСВ «за себе».

А про подання звітності такі підприємці будуть замислюватися лише після закінчення року.

Щодо найманих працівників (актуально для групи 2 ЄП), то законодавець передбачив ряд інструментів, щоб роботодавець міг і не припиняти трудові відносини з ними, водночас не нести додаткових фінансових витрат. Як то:

— зняття 15-денного обмеження на відпустки за власний рахунок (детальніше про це у статті «Норми, тривалість та оплата праці у період дії воєнного стану» // «Податки & бухоблік», 2022, № 21);

— можливість тимчасового призупинення дії трудових відносин (детальніше про це у статті «Трудовий договір в умовах воєнного часу: укладення, призупинення, припинення…» // «Податки & бухоблік», 2022, № 21).

Тож у цих випадках навіть ФОП з працівниками може призупини діяльність і не вдаватися до реєстрації припинення підприємницької діяльності (у т.ч. не звільняти працівників).

Втім це не працює з захищеними категоріями працівників за ст. 119 КЗпП. Наприклад, мобілізованими. За власним рішенням платники ЄП групи 2 (та 3) можуть не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України (п. 920 розд. VIII Закону № 2464). Втім виплачувати їм середній заробіток до реєстрації припинення підприємницької діяльності все одно потрібно.

Єдиноподатники групи 3. Якщо ФОП не здійснює підприємницьку діяльність, то й сплачувати єдиний податок йому нема з чого — відсутня база оподаткування (якою є сума доходу, обчисленого за єдиноподатковими правилами).

А щодо сплати ЄСВ справедливо все те, що сказано про єдиноподатників груп 1-2. Той-таки п. 919 розд. VIII Закону № 2464 дає і ФОП групи 3 право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ «за себе» починаючи з плати за березень 2022.

Тому період вимушеної бездіяльності пройде безболісно (принаймні у плані сплати податків) і для таких підприємців.

Щодо працівників також справедливе сказане вище.

Єдиноподатники групи 4. Для них базою оподаткування єдиним податком є площа с.-г. угідь** та/або земель водного фонду***, що перебуває у власності с.-г. товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.

** Ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень.

*** Внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ.

На жаль, для них звільнення від обов’язку нарахування та сплати податку у воєнний час не передбачене ☹. В той же час підприємець, який не має змоги вчасно сплатити податкові зобов’язання, звільняється від можливих санкцій за це на підставі п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Необхідною умовою для звільнення є виконання ФОП цього обов’язку протягом шести місяців після припинення/скасування воєнного стану.

А от щодо ЄСВ все так само, як і для решти ФОП-єдиноподатників: від його сплати звільнені і підприємці групи 4 починаючи з плати за березень 2022 (згідно з п. 919 розд. VIII Закону № 2464).

«Лазівкою», яка дозволить і ФОП цієї групи відносно безболісно пережити воєнний час, є перехід до особливої спецгрупи 3 зі ставкою ЄП 2 %****. Відповідно після такого переходу база оподаткування для них зміниться. Нею стане вже дохід єдиноподатника. Якщо ж його не буде, то й податкові зобов’язання (за ставкою 2 %) сплачувати буде просто ні з чого!

**** Але такий перехід має низку «підводних каменів». Детальніше про них ви можете прочитати в статті «Чи є вигода у новому ЄП для платника сільгоспЄП» // «Податки & бухоблік», 2022, № 21.

Щодо працівників також справедливе сказане вище.

Загальносистемники. Для них відсутність прибутку в якомусь місяці (чи місяцях) і в мирний час означала відсутність зобов’язань із ПДФО, військового збору, ЄСВ «за себе». Зараз продовжує діяти той самий принцип.

Щодо ЄСВ «за себе», то навіть за наявності доходу, вони мають звільнення (як і підприємці-єдиноподатники) згідно п. 919 розд. VIII Закону № 2464 (починаючи з плати за березень 2022).

Тобто сенсу реєструвати припинення підприємницької діяльності для таких ФОП ми не бачимо.

В окремих випадках (наприклад, якщо підприємцю продовжують надходити оплати за раніше продані товари, виконані роботи, надані послуги), можливо, доцільно перейти на ЄП групи 3 за ставкою 2 %.

Щодо працівників також справедливе сказане вище.

Майнові податки. Нагадаємо, що ФОП сплачують податок на нерухомість, транспортний податок і плату за землю (земельний податок і орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності) за правилами, встановленими для звичайних фізичних осіб (за деякими винятками). Тому зняття з реєстрації ніяк не вплине на необхідність їх сплати.

Зауважимо, що з 01.03.2022 можна не сплачувати ні земельний податок, ані орендну плату за земельні ділянки (земельні частки (паї)), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велись) бойові дії / які є окупованими / які визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

При цьому перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, уповноважений визначати КМУ.

Також для фізичних осіб (тобто і для ФОП) є звільнення щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки:

— за об’єкти житлової нерухомості (в тому числі їх частки), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих

збройними формуваннями РФ, та за об’єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв’язку з збройною агресією РФ проти України. Звільнення дається за 2021 та 2022 податкові роки;

— за об’єкти нежитлової нерухомості, в тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ. Звільнення дається за період з 01.03.2022 по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан.

Знову таки, перелік відповідних територій визначає КМУ. Той же КМУ має затвердити Порядок визнання об’єктів житлової нерухомості, як такими, що непридатні для проживання у зв’язку з збройною агресією РФ.

Game over: якщо ФОП усе ж вирішив знятися з реєстрації

Станом на 26.03.2022 зареєструвати припинення підприємницької діяльності ФОП можна було лише шляхом особистого звернення до державного реєстратора. Та в кінці місяця стан справ змінився і відновлена можливість знятися з реєстрації й через портал Дія (про що поговоримо трохи згодом).

Варто врахувати, що Кабмін своєю постановою № 209***** звузив коло державних реєстраторів, які можуть здійснювати держреєстрацію в умовах воєнного стану.

***** Постанова КМУ «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» від 06.03.2022 № 209.

Доступ до єдиного державного реєстру надається виключно державним реєстраторам та посадовим особам Мін’юсту, які включені до затвердженого переліку.

Мін’юст постійно оновлює список територіальних органів та місць здійснення дозволених державних реєстрацій (див. наприклад https://minjust.gov.ua/news/ministry/onovleniy-poryadok-derjavnoi-reestratsii-yuridichnih-osib-ta-fop-v-period-voennogo-stanu).

Наразі провести державну реєстрацію припинення діяльності підприємця дозволено незалежно від місцезнаходження ФОП (згідно з п.п. 5 п. 1 постанови № 209).

Для цього потрібно узгодити дату і час зустрічі з державним реєстратором та особисто подати йому заяву про припинення підприємницької діяльності ФОП, пред’явивши паспорт та ідентифікаційний код.

У разі подання документів представником ФОП, потрібно додатково надати екземпляр оригіналу (нотаріально засвідчену копію) документа, що підтверджує його повноваження (крім випадку, коли такі відомості містяться в Єдиному держреєстрі).

З дати внесення до ЄДР відповідного запису про припинення ведення підприємницької діяльності особа позбавляється статусу ФОП.

Такий запис вноситься до Єдиного державного реєстру протягом 24 годин з моменту подання заяви.

Значно простіше та швидше знятися з реєстрації через портал Дія. Ця можливість знову стала доступною після відновлення в Дії роботи Єдиного державного реєстру.

Інформація про закриття ФОП міститься в категорії «Діяльність бізнесу та громадських формувань». Крім того, інформацію про цю послугу можна знайти за допомогою життєвих подій та ситуацій, обравши «Я хочу відкрити власний бізнес».

Подання заяви про припинення підприємницької діяльності онлайн через портал Дія (diia.gov.ua/services/zakrittya-fop) здійснюється протягом 2 хвилин. Така заява автоматично надсилається до реєстратора. Реєстрація заяви здійснюється протягом доби.

Реєстратор при цьому (1) вносить інформацію про закриття ФОП до ЄДР та (2) інформує державну податкову службу, де було зареєстровано фізичну особу підприємцем, про те, що цей ФОП закрито.

Повідомлення про закриття ФОП має з’явитися в кабінеті та бути відправлене електронною поштою. Отримати результати надання послуги заявник може на тому ж сайті diia.gov.ua/services/zakrittya-fop.

Вартість такої послуги безкоштовна!

Більше інформації про послугу знайдете за посиланням: guide.diia.gov.ua/register/00107/

Висновки

  • Наразі знято податкове навантаження на ФОПів, що дає їм можливість у більшості випадків призупинити діяльність замість того, щоб реєструвати її припинення.
  • Якщо ФОП твердий у намірі саме зареєструвати припинення підприємницької діяльності, то жодних перешкод для цього немає. Це вже можна зробити навіть онлайн — через Дію.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі