Теми статей
Обрати теми

Алко-тютюн-пальне: можна було й за декларацією, та вже пізно!

Павленко Олексій, податковий експерт
Постанова КМУ від 10.09.2022 № 1020

Висновок документа

З 15 вересня скасовано можливість подавати декларацію для здійснення діяльності під час воєнного стану зі спиртом етиловим, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, а також із пальним

Щодо можливості під час воєнного стану (плюс ще три місяці після) здійснювати низку видів господарської діяльності без отримання спеціальних ліцензій чи дозволів — на підставі спеціальної декларації, гадаємо, вам давно відомо. Така можливість була надана працюючим госпсуб’єктам постановою КМУ «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» від 18.03.2022 № 314. Цим же документом КМУ пролонгував на такий самий час діючі ліцензії та дозволи та відстрочив сплату за них. Ми про це писали в матеріалах: «Ліцензії і документи дозвільного характеру під час воєнного стану» // «Податки & бухоблік», 2022, № 25; «Дозвільні документи під час війни: оновлення!» // «Податки & бухоблік», 2022, № 39.

Перші додаткові обмеження Також нагадаємо, що у додатку 2 до цієї постанови міститься Перелік видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання декларації в умовах воєнного стану (далі — Перелік). І цей Перелік КМУ вже один раз (постановою від 07.07.2022 № 778) розширював — видами діяльності, пов’язаними з імпортом та/або торгівлею лікарськими засобами; діяльністю з медичної практики; діяльністю у сфері електроенергетики, на ринку природного газу, теплової енергії, водопостачання та водовідведення тощо. Детальніше про ці зміни читайте у матеріалі «Дозвільні документи під час війни: знов зміни» // «Податки & бухоблік», 2022, № 53.

Нові обмеження Постановою № 1020, що коментується, КМУ знов продовжує «підкручувати гайки», і з 15 вересня (дата набрання постановою чинності) він «заборонний» Перелік у додатку 2 розширив ще й: діяльністю у сфері виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, і пальним, зберігання пального, що здійснюється відповідно до Закону № 481*.

* Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.95 № 481/95-ВР.

Тож податківці святкують свою «піррову перемогу».

Фіскали були неправі! Нагадаємо, що вони у цьому питанні увесь час з початку дії постанови № 314 «устромляли палиці в колеса» суб’єктам підприємництва, які працювали зі згаданими видами підакцизних товарів. Вони наполягали на тому, що дія постанови № 314 не поширюється на види діяльності з усіма видами товарів, що підпадають під дію Закону № 481. Тобто вони не дозволяли таким госпсуб’єктам працювати згідно з деклараціями і вимагали отримання відповідних ліцензій. Незважаючи при цьому на те, що для такої їх позиції/поведінки немає ніяких законних підстав, і на те, в яких складних умовах під час воєнного стану доводиться усім працювати. При цьому навіть Державна регуляторна служба чітко зазначала, що діяльність із товарами «з Закону № 481» під час воєнного стану також можна здійснювати за декларацією! Але податківців це не зупиняло, вони не хотіли втрачати настільки «ласий шматочок» ліцензійного «пирога» і навіть виклали в БЗ 113.04 суто фіскальну консультацію з цього приводу. Наш коментар та критику цієї позиції читайте у матеріалі «Алкоголь, тютюн, пальне: декларація чи ліцензія?» // «Податки & бухоблік», № 63.

Отже, тепер і КМУ цією постановою № 1020 підтвердив правомірність нашої позиції щодо законності роботи з алкоголем-тютюновими-пальним за декларацією, яку вже давно було підтверджено Держрегуляторною службою. На жаль, це сталося лише заднім числом. Тож кому від цього легше? Адже «учора» декларацію не переподаси…

Якось у судових інстанціях покарати ДПС за ту незаконну позицію і перепони в отриманні декларацій навряд чи вдасться. Щодо адміністративного покарання за перешкоджання роботи бізнесу під час війни (особливо у період, коли у країні ворогом створена криза з пальним), то це теж — із галузі фантастики. «Крук круку око не виклює». А шкода… Тож куди нам до Європи? Нормативи й надалі будуть так само порушуватись тими, хто має контролювати їх виконання… ☹

Лише місяць на отримання ліцензій! У п. 2 постанови № 1020 передбачено, що подані до дня набрання чинності цією постановою (до 15 вересня) декларації про провадження видів госпдіяльності, які цього разу поповнили додаток 2 до постанови № 314 (зі згаданими вище підакцизними товарами з Закону № 481), є дійсними протягом одного (!) місяця з дати набрання постановою чинності (15 вересня). Протягом цього строку госпсуб’єкти для подальшого провадження такої діяльності повинні отримати відповідні дозвільні документи у порядку, строки та на умовах, що передбачені законодавством.

Отже, ті госпсуб’єкти, кому якимось дивом вдалось попрацювати з алкоголем-тютюном-пальним під час воєнного стану за деклараціями, необхідно протягом місяця подбати про придбання відповідних ліцензій. Причому ми б радили встигнути отримати відповідні ліцензії протягом 30 днів зі згаданої дати (тобто не пізніше 14 жовтня!), оскільки довжина поняття «місяць» законодавчо не визначена, а вересень місяць короткий. А штрафи за Законом № 481 надто великі…

До речі, для видів діяльності, якими минулого разу (див. вище) розширювався Перелік, строк для заміни декларацій на ліцензії постановою № 778 було надано значно довший — 6 місяців. Тож — податкова «рулить»! ☹

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі