Добові витрати — це витрати на харчування та фінансування інших особистих потреб фізичної особи, понесені нею у зв’язку з відрядженням та не підтверджені документально (п.п. «а» п.п. 170.9.1 ПКУ). Їх виплата є однією із соціальних гарантій відрядженим працівникам, передбачених ст. 121 КЗпП.
Нашу розмову про закордонні добові почнемо з встановлення їх розміру.
Ані мінімального, ані максимального розміру добових для закордонних (як, втім, і для внутрішньоукраїнських) відряджень працівників підприємств небюджетної сфери чинне законодавство не визначає.
Використовувати як мінімальну можна суму добових, установлену для бюджетників. Але це необов’язково. Із цим погоджується Мінекономіки у листі від 27.01.2022 № 4711-06/4121-01.
Але якщо мінімальної межі немає, то, виходить, можна встановити добові у розмірі 1 грн? На нашу думку, ні. Адже в такому разі ця виплата перестане відповідати визначенню добових: їх виплата повинна компенсувати працівнику ті витрати, які він несе у зв’язку із перебуванням поза своїм місцем проживання, насамперед витрати на харчування.
Що стосується максимального розміру добових, то тут все залежить від щедрості роботодавця. Але пам’ятайте про небезпеку потрапити під обкладення ПДФО і ВЗ, якщо розмір добових перевищить неоподатковувану межу (див. нижче).