Теми статей
Обрати теми

Заборонено на спрощенці, але дозволено на спецЄП: як бути з 01.08.2023

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Податки & бухоблік Липень, 2023/№ 59
Друк
Платникам спецЄП дозволено значно більше, ніж класичним спрощенцям. Наприклад, немає обмежень по кількості працівників, можна продавати вроздріб всі підакцизні товари (у т. ч. алкоголь, тютюн), здавати в оренду будь-яку площу нерухомості чи землі тощо. Як тут не втрапити в халепу після скасування спецЄП? Розбираємось.

Спрощенка → спецЄП → спрощенка

Якщо ви перейшли на спецЄП з класичної спрощенки і не будете подавати заяву про відмову від спецЄП на користь загальної системи, то після скасування спецЄП вас автоматом повернуть у ту групу/ставку спрощенки, з якої ви, власне, й перейшли на спецЄП.

Діяльність, заборонена на класичній спрощенці. І отут-то — капость. Бо вам доведеться припинити діяльність, яка була дозволена на спецЄП, але заборонена на класичній спрощенці. Інакше ви взагалі втратите спрощенку.

Але тут маємо приємну новину. Законом № 3219* (прийнятим на базі законопроєкту № 8401),

до ПКУ додано перехідну норму на цей випадок

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 № 3219-IX.

Мова про абз. 2 п.п. 91.4.2 нового п.п. 91 підрозд. 8 розд. XX ПКУ:

«обмеження, встановлені пунктами 291.5 та 291.51 статті 291 цього Кодексу для платників єдиного податку, мають бути виконані до першого числа місяця, наступного за календарним місяцем, в якому платник податку втратив право або самостійно відмовився від використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу».

Тобто фактично дається один місяць на те, щоб «позбутися» діяльності: яка передбачена:

п. 291.5 ПКУ для платників ЄП груп 1 — 3;

п. 291.51 ПКУ для платників ЄП групи 4.

Місяцем, в якому діючі платники спецЄП втратять право на його застосування, буде серпень. Тож обмеження мають бути виконані до 1 вересня 2023

Давайте розберемося на прикладі.

Приклад 1. Припустимо, ФОП — платник спецЄП, який потрапив на спецЄП із групи 3 ЄП ставка 5 %, здає в оренду склад площею 1000 м2. Тобто здає в оренду більше площі, ніж дозволено п.п. 291.5.3 ПКУ*. З 01.08.2023 він автоматом опиняється у групі 3 ЄП ставка 5 %. Як бути?

* Нагадаємо, що не можуть бути платниками ЄП груп 1 — 3 ФОП, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 400 м2, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 900 м2 (п.п. 291.5.3 ПКУ). Юридичних осіб на ЄП це обмеження не стосується!

Такий ФОП втрачає право на застосування спецЄП у серпні. Тож обмеження по площі нерухомого майна в оренді, передбачені п.п. 291.5.3 ПКУ, мають бути виконані ним до 1 вересня 2023.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі