Теми статей
Обрати теми

Заборонено на спрощенці, але дозволено на спецЄП: як бути з 01.08.2023

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Платникам спецЄП дозволено значно більше, ніж класичним спрощенцям. Наприклад, немає обмежень по кількості працівників, можна продавати вроздріб всі підакцизні товари (у т. ч. алкоголь, тютюн), здавати в оренду будь-яку площу нерухомості чи землі тощо. Як тут не втрапити в халепу після скасування спецЄП? Розбираємось.

Спрощенка → спецЄП → спрощенка

Якщо ви перейшли на спецЄП з класичної спрощенки і не будете подавати заяву про відмову від спецЄП на користь загальної системи, то після скасування спецЄП вас автоматом повернуть у ту групу/ставку спрощенки, з якої ви, власне, й перейшли на спецЄП.

Діяльність, заборонена на класичній спрощенці. І отут-то — капость. Бо вам доведеться припинити діяльність, яка була дозволена на спецЄП, але заборонена на класичній спрощенці. Інакше ви взагалі втратите спрощенку.

Але тут маємо приємну новину. Законом № 3219* (прийнятим на базі законопроєкту № 8401),

до ПКУ додано перехідну норму на цей випадок

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 № 3219-IX.

Мова про абз. 2 п.п. 91.4.2 нового п.п. 91 підрозд. 8 розд. XX ПКУ:

«обмеження, встановлені пунктами 291.5 та 291.51 статті 291 цього Кодексу для платників єдиного податку, мають бути виконані до першого числа місяця, наступного за календарним місяцем, в якому платник податку втратив право або самостійно відмовився від використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу».

Тобто фактично дається один місяць на те, щоб «позбутися» діяльності: яка передбачена:

п. 291.5 ПКУ для платників ЄП груп 1 — 3;

п. 291.51 ПКУ для платників ЄП групи 4.

Місяцем, в якому діючі платники спецЄП втратять право на його застосування, буде серпень. Тож обмеження мають бути виконані до 1 вересня 2023

Давайте розберемося на прикладі.

Приклад 1. Припустимо, ФОП — платник спецЄП, який потрапив на спецЄП із групи 3 ЄП ставка 5 %, здає в оренду склад площею 1000 м2. Тобто здає в оренду більше площі, ніж дозволено п.п. 291.5.3 ПКУ*. З 01.08.2023 він автоматом опиняється у групі 3 ЄП ставка 5 %. Як бути?

* Нагадаємо, що не можуть бути платниками ЄП груп 1 — 3 ФОП, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 400 м2, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 900 м2 (п.п. 291.5.3 ПКУ). Юридичних осіб на ЄП це обмеження не стосується!

Такий ФОП втрачає право на застосування спецЄП у серпні. Тож обмеження по площі нерухомого майна в оренді, передбачені п.п. 291.5.3 ПКУ, мають бути виконані ним до 1 вересня 2023.

Це означає, що станом на 01.09.2023, ним як орендодавцем, може буде здано в оренду максимум 900 м2 складу. Решту 100 м2 не можна:

— ні здавати в оренду;

— ні здавати у безкоштовне користування (позичку). Бо податківці традиційно не дозволяють одночасно частину нерухомості у рамках обмеження з п.п. 291.5.3 ПКУ здавати в оренду, а частину понад обмеження здавати в позичку. Позичку у цьому контексті вони називають «безоплатним переданням в оренду (користування)». Звідси і висновок. Відповідну консультацію з розділу 107.01.02 БЗ переведено в розряд нечинних. Втім підхід податківців навряд чи змінився;

— ні здати в оренду як громадянин. Бо податківці послідовно виступають проти того, щоб нерухомість здавалась в оренду одночасно від імені ФОП-єдиноподатника і від імені звичайного громадянина. Причому, зверніть увагу, навіть у тому випадку, якщо площа нерухомості не перевищує норми, встановлені п.п. 291.5.3 ПКУ (категорія 107.01.02 БЗ).

Ігнорування цих правил призведе у тому числі до «скидання» ФОП зі спрощенки. Отже, такому ФОП

важливо не пізніше 31.08.2023:

— розірвати або змінити (через додаткову угоду) договори оренди так, щоб в оренду здавалося не більше 900 м2 складу;

— отримати назад площу / надлишок площі понад 900 м2 від орендаря за актом приймання-передачі майна;

— отримати оплату за «понадлімітну» оренду (див. детальніше нижче щодо отримання постоплати)

А як буде оподатковуватися дохід, отриманий у «перехідному місяці» серпні від «понадлімітної» здачі в оренду — адже в серпні ФОП вже буде платником ЄП групи 3 ставка 5 %? Оце вже цікаве питання. Вважаємо, що він має оподатковуватися за базовою ставкою 5 %. Бо якщо законодавець дає місяць на виконання обмежень, то вочевидь мають блокуватися всі передбачені ПКУ негативні наслідки порушення цих обмежень. У тому числі має блокуватися і застосування до такого доходу ставки ЄП 15 %. Маємо надію, що податківці будуть дотримуватися саме такої думки.

А як бути, якщо ФОП з якихось міркувань хоче залишити орендні відносини без змін? Тобто залишити в оренді понадлімітні площі. Тоді йому можна:

1) або відмовитись від спецЄП на користь загальної системи. Доведеться платити із чистого доходу (виручка за мінусом дозволених ПКУ документально підтверджених витрат) ПДФО 18 % та ВЗ 1,5 %. А от ЄСВ «за себе» за ставкою 22 % з чистого доходу поки можна продовжувати не сплачувати (протягом воєнного стану + 12 місяців після його скасування*).

* Пункт 919 розд. VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Щоб перейти на загальну систему, слід подати заяву про відмову від спецЄП на користь загальної системи (заяву з позначкою у полі «Відмова») не пізніше 31.07.2023. Тоді на загальній системі ФОП опиниться з 01.08.2023. Тобто скористатися «перехідним місяцем» ФОП не зможе;

2) або здавати в оренду все нерухоме майно як звичайний громадянин. У цьому є сенс, коли в платника ЄП є інша діяльність, яку він хоче продовжити на ЄП. Тобто він зацікавлений зберегти ЄП-статус. У такому разі з «орендного» доходу (без вирахування витрат) будуть сплачуватися за «громадянськими» правилами ПДФО 18 % та ВЗ 1,5 %. А от сплата ЄСВ з орендного доходу взагалі не передбачена.

Тут можна буде скористатися «перехідним місяцем» серпнем (див. вище). А для того щоб вивести оренду «на громадянина» з 01.09.2023, слід встигнути до кінця серпня:

— переукласти договори оренди (прибрати з них згадки про ФОП-статус орендодавця);

— прибрати з ЄДР* та Реєстру платників ЄП код КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна». Інакше наш фокус не вийде.

У податківців буде привід стверджувати, що для ФОП, який обрав вид діяльності КВЕД 68.20, здача майна в оренду — частина підприємницької діяльності на ЄП. А тому він не має права здавати в оренду нерухомість як звичайна фізособа (категорія 107.01.04 БЗ).

* Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Приклад 2. Припустимо, платник спецЄП, який потрапив на спецЄП із групи 3 ЄП ставка 5 %, продає вроздріб заборонені для класичного ЄП підакцизні товари. З 01.08.2023 він автоматом опиняється у групі 3 ЄП ставка 5 %. Як бути?

Нагадаємо, що на спецЄП можна продавати вроздріб будь-які підакцизні товари. Наприклад, будь-який алкоголь, тютюн. Тоді як на класичному ЄП платникам груп 1 — 3, як виняток із «підакцизної заборони» з п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ, дозволені лише:

— роздрібний продаж паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів (цікаві нюанси щодо цього знайдете у статті «Чи може ФОП на єдиному податку торгувати моторними оливами?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 18);

— діяльність ФОП, пов’язана з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин.

Так от, наш платник втрачає право на застосування спецЄП у серпні. Тож обмеження по продажу підакцизних товарів, передбачені п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ, мають бути виконані ним з урахуванням «перехідного місяця» до 1 вересня 2023:

«291.5. Не можуть бути платниками єдиного податку першої — третьої груп:

291.5.1. суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи — підприємці), які здійснюють:

3) виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин)».

Причому

вважаємо, що дохід, отриманий у «перехідному місяці» серпні від забороненої на класичному ЄП підакцизної торгівлі, має оподатковуватися за базовою ставкою ЄП

У нашому прикладі за ставкою ЄП 5 %. Бо, знову ж таки, якщо законодавець дає місяць на виконання обмежень, то вочевидь мають блокуватися всі передбачені ПКУ негативні наслідки порушення цих обмежень. У тому числі має блокуватися і застосування до такого доходу ставки ЄП 15 % у ФОП та подвійної ставки ЄП у юросіб.

Ну а починаючи з 01.09.2023 не можна (суб’єкту, який втратив право на спецЄП з 01.08.2023) продавати ті підакцизні товари, які не дозволені для класичного ЄП (див. вище). Інакше платник, зокрема, втратить право перебувати на спрощенці.

Як варіант — перейти зі спецЄП на загальну систему з 01.08.2023 (як це зробити — див. вище) і продовжити продавати все, що вам заманеться.

Але вочевидь цей варіант сподобається не всім. Тоді постає питання: що робити із товаром, який залишився непроданим на 01.09.2023?

У ПКУ про це — ні слова. Ми бачимо, наприклад, такі варіанти виходу з цієї ситуації*:

* Вам може стати у пригоді стаття «Закриття ФОП та акциз на алко-залишки» // «Податки & бухоблік», 2022, № 85.

1) ФОП використовує залишок «забороненого» товару для власних потреб як фізособа (для власного некомерційного споживання: щоб викурити, випити, подарувати членам сім’ї тощо). У такому разі до 01.09.2023:

— «заборонений» товар слід прибрати з місць реалізації, а краще і з місць зберігання;

— якщо ФОП у періоді перебування на спецЄП був зобов’язаний вести облік товарних запасів*, скласти первинний документ (акт) про використання товарів на власні потреби відповідно до вимог Порядку № 496** та відобразити його у Формі ведення обліку товарних запасів. Доречним буде скласти такий акт і тим, хто облік товарних запасів вести не зобов’язаний.

* ФОП провадить діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Також, нагадаємо, обов’язок вести облік товарних запасів мають ФОП, зареєстровані платниками ПДВ. Але в нашому прикладі маємо саме неплатника ПДВ.

** Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб — підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затверджений наказом Мінфіну від 03.09.2021 № 496.

Так само «заборонені» товари юрособа може використати для власних невиробничих потреб (списати на проведення корпоративного заходу тощо).

При цьому, на переконання податківців,

і ФОП, і юрособі доведеться сплатити з цих (використаних на власні невиробничі потреби) товарів «роздрібний» акциз

Звісно, якщо ці товари ним оподатковуються (див. із цього приводу статтю «Знищена/втрачена підакцизка: як платити роздрібний акциз під час війни» // «Податки & бухоблік», 2022, № 41);

2) якщо є можливість, то залишки товарів можна повернути за домовленістю постачальникам з відповідним документальним оформленням;

3) їх можна передати як допомогу ЗСУ, Нацгвардії, СБУ тощо або органам місцевого самоврядування, цивільного захисту та/або закладам-підрозділам охорони здоров’я без попереднього або наступного відшкодування їх вартості! І такі операції не вважаються операціями з реалізації для цілей оподаткування (п. 69.5 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Далі ще такі питання.

Припустимо, як і вимагає закон, з 01.09.2023 платник ЄП перестане фактично здійснювати несумісну з класичною спрощенкою діяльність. А в ЄДР та Реєстрі платників ЄП у нього цей вид діяльності може залишитися, чи його слід обов’язково прибрати?

Зазначимо, що проблеми створює саме фактичне здійснення несумісної зі спрощенкою діяльності (п.п. 5 п.п. 298.2.3 ПКУ). Тож якщо фактично заборонена діяльність не здійснюється, то сама по собі її наявність в ЄДР та Реєстрі платників ЄП не має створювати проблем.

Щодо ЄДР податківці давали адекватну відповідь, що наявність в ЄДР або у статуті видів діяльності, які не дають права обрати спецЄП, не є проблемою за умови, що такі види діяльності фактично не здійснюються в період перебування на спецЄП (категорія 108.01.01 БЗ). Те ж саме, без сумніву, має стосуватися і класичного ЄП.

Втім на практиці податківці, бувало, у такому разі як раз таки чинили навпаки — див. із цього приводу статтю «Заборонений вид діяльності і скасування ЄП-реєстрації» // «Податки & бухоблік», 2019, № 97.

І якщо проблеми виникали навіть на рівні ЄДР, то що тоді казати, якщо заборонений вид діяльності буде зазначено в Реєстрі платників ЄП. Тут ризиків ще більше.

Тож настійна рекомендація, як мінімум, з Реєстру платників ЄП не пізніше 31.08.2023 несумісні з класичним ЄП види діяльності прибрати (через подання заяви)

Як бути, якщо фактично ми заборонену діяльність з 01.09.2023 здійснювати припинили, але нам буде надходити за неї постоплата?

Колись податківці з цього приводу пропонували досить дивний, але не позбавлений логіки алгоритм. Типу:

— або ви ще не отриманий дохід «запхайте» у декларацію того звітного періоду, в якому ця діяльність фактично здійснювалася та ще була дозволена;

— або вже по факту отримання цього доходу «запхайте» його до декларації того звітного періоду, у якому ця діяльність фактично здійснювалася та ще була дозволена, через подання уточнюючої декларації.

У такому разі не буде ніяких негативних наслідків: ані «скидання» зі спрощенки, ані підвищеної ставки ЄП.

Але наразі податківці таких порад вже не дають. А кажуть взагалі про інше. Наприклад, податківці заявляють, що кошти, отримані ФОП груп 1 і 2, але зароблені під час роботи у групі 3 від діяльності, яка у групах 1 і 2 заборонена, є підставою, аби ФОП перейшов на загальну систему (категорія 107.01.07).

Тобто «для виникнення проблем» достатньо лише факту отримання оплати від несумісної з ЄП діяльності. Хай навіть саму цю діяльність було здійснено за тих часів, коли вона була сумісна з умовами перебування на ЄП!

До речі, в нас ЄП-декларація за звітний період «три квартали» буде трохи «особливою» у тому сенсі, що в ній і так будуть сидіти доходи, отримані у «перехідному місяці» від забороненої на класичному ЄП діяльності. Тож може податківці і не будуть проти, щоб у цій декларації без всяких нюансів «сиділи» і доходи, отримані в вересні від несумісної діяльності, що фактично здійснювалася включно до серпня.

Але тут передбачити позицію податківців дуже важко!

Наша настійна порада: щоб виключити ризики сплати ЄП за підвищеною ставкою та «злету» зі спрощенки, попросіть усіх ваших покупців/замовників за несумісними операціями зробити оплати не пізніше 31.08.2023

«Зайві» працівники. Є в Законі № 3219 перехідна норма і щодо найманих працівників.

Мова про норму абз. 1 п.п. 91.4.2 нового п.п. 91 підрозд. 8 розд. XX ПКУ:

«Вимоги, встановлені пунктом 291.4 статті 291 цього Кодексу для відповідної групи платників єдиного податку щодо кількості осіб, які перебувають з таким платником податку у трудових відносинах, мають бути виконані до першого числа місяця, наступного за календарним місяцем, в якому платник податку втратив право або самостійно відмовився від використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу».

Тобто

якщо платник вийшов за рамки обмежень із п. 291.4 ПКУ щодо кількості осіб, які можуть перебувати з таким платником податку у трудових відносинах за умовами тієї групи ЄП, на яку він повернеться зі спецЄП з 01.08.2023, то він має місяць (серпень) на те, щоб «зайвих» працівників «позбутися»

Принагідно нагадаємо, що:

— максимальна чисельність найманих осіб, працю яких може одночасно використовувати платник ЄП групи 1 — 0 осіб, групи 2 — 10 осіб, групи 4 ФОП — 0 осіб;

— при розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з ФОП на ЄП, не враховуються наймані працівники, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами та у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку, а також працівники, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період (п.п. 291.4.1 ПКУ).

Діяльність, несумісна з умовами перебування в групі ЄП. Цю ситуацію слід відрізняти від ситуації із видами діяльності, забороненими для ЄП (яку ми обговорювали вище).

Тут мова про інше. Наприклад:

— ФОП групи 2 ЄП дозволено надавати послуги (роботи) лише платникам ЄП та/або населенню;

— платниками групи 2 ЄП не можуть бути ФОП, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна, надають послуги з надання доступу до мережі Інтернет, здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Так от, це не є обмеження, встановлені п. 291.5 та п. 291.51 ПКУ, про які буде йти мова у новому п.п. 91.4.2 підрозд. 8 розд. XX ПКУ. Ці вимоги передбачено п. 291.4 ПКУ.

Тож

тут ніякого «перехідного місяця» немає. Такі вимоги має бути виконано саме з дня повернення на класичний ЄП. У нашому випадку — з 01.08.2023

Приклад 3. ФОП до переходу на спецЄП був платником групи 2 ЄП. На спецЄП здає в оренду нерухомість ТОВ — платнику податку на прибуток. З 01.08.2023 він автоматом опиняється у групі 2 ЄП. Як бути?

У групі 2 можна перебувати, якщо орендарем буде або населення, або платник ЄП (п.п. 2 п. 291.4 ПКУ) (більше деталей щодо цього знайдете у статті «Орендний» ФОП групи 2 ЄП: якщо орендар — фізособа» // «Податки & бухоблік», 2023, № 26). Тобто платник ЄП групи 2 не має права надавати в оренду нерухомість іншому ФОП або юрособі, якщо вони не є платниками ЄП.

Тож якщо все залишити як є, то з 01.08.2023 матиме місце здійснення діяльності, «яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу». За це ФОП «світить»:

— «скидання» зі спрощенки (п.п. 9 п.п. 298.2.3 ПКУ);

— ставка ЄП 15 % до відповідного доходу (п.п. 5 п. 293.4 ПКУ).

А раз так, то треба щось робити. Варіанти такі:

— або завчасно (до 01.08.2023) розірвати договір оренди і оформити акт приймання-передачі нерухомості. Тобто взагалі відмовитися від орендних відносин із «проблемним» орендарем;

— або скористатися варіантами, про які йшлося вище, — перехід з 01.08.2023 на загальну систему чи на здавання в оренду нерухомості (всієї, яку здає в оренду ФОП) як звичайна фізособа;

— або перейти у групу 3 ЄП ставка 5 % (якщо за площею нерухомості ФОП вписується в обмеження, встановлене п.п. 291.5.3 ПКУ). Втім зробити це можна лише в такий спосіб. Спочатку потрібно не пізніше 31.07.2023 подати заяву про відмову від спецЄП (група 3 ставка 2 %). Після цього ФОП формально опиниться на загальній системі з 01.08.2023. Потім не пізніше 31.08.2023 подати заяву про перехід із загальної системи на групу 3 ЄП ставка 5 %. Тоді ФОП буде вважатися платником групи 3 ЄП ставка 5 % «заднім числом» з 01.08.2023 (новий п.п. 91.4.4 підрозд. 8 розд. XX ПКУ). У такому разі навіть призупиняти оренду не доведеться!

Далі ще таке питання.

ФОП до переходу на спецЄП був платником групи 2 ЄП. На спецЄП здає в оренду нерухомість ТОВ — платнику податку на прибуток. З 01.08.2023 він автоматом опиняється у групі 2 ЄП. Чи можна отримати попередню оплату за серпень та вересень, ще перебуваючи на спецЄП, і не зупиняти оренду? А з жовтня ФОП вже перейде на ЄП групи 3 ставка 5 %?

Це зекономить кошти на сплаті ЄП, але не вирішить проблему.

Бо податківці будуть аналізувати також статус ФОП у періоді здійснення діяльності — тобто у періоді фактичного перебування нерухомості в оренді.

Тож навіть якщо попередню оплату буде отримано ще на спецЄП, все одно сам факт перебування нерухомості в оренді у «неправильного» орендаря після 01.08.2023 створюватиме негативні наслідки для ФОП.

Тож такому ФОП потрібно вдатися до алгоритму дій, про який було сказано вище:

— спочатку не пізніше 31.07.2023 подати заяву про відмову від спецЄП (група 3 ставка 2 %). ФОП формально опиниться на загальній системі з 01.08.2023;

— потім не пізніше 31.08.2023 подати заяву про перехід із загальної системи на групу 3 ЄП ставка 5 %. Тоді ФОП вважатиметься платником групи 3 ЄП ставка 5 % «заднім числом» з 01.08.2023.

Отже, оренду не потрібно буде зупиняти і порушення умов перебування на ЄП не буде

Держреєстрація → спецЄП → спрощенка

Такі суб’єкти, якщо не відмовляться від спрощенки до кінця липня, автоматом опиняться з 01.08.2023 у групі 3 ЄП ставка 5 % (новий п.п. 91.1 підрозд. 8 розд. XX ПКУ*):

«Новостворені суб’єкти господарювання, які з дня державної реєстрації обрали спрощену систему оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу, автоматично вважаються платниками єдиного податку третьої групи із ставкою єдиного податку у розмірі, визначеному підпунктом 2 пункту 293.3 статті 293 цього Кодексу».

Чи відрізняється ця ситуація у питанні, що нас цікавить, від ситуації «Спрощенка → спецЄП → спрощенка», про яку ми говорили перед цим? Чи є в таких суб’єктів «перехідний місяць», на те щоб «впоратися» із заборонами щодо видів діяльності, «несумісних» із класичним ЄП?

Попри те, що норма про перехід таких платників на ЄП групи 3 ставка 5 % знаходиться у п.п. 91.1 підрозд. 8 розд. XX ПКУ, а норма про «перехідний місяць» знаходиться у п.п. 91.4.2 п.п. 91.4 підрозд. 8 розд. XX ПКУ, не бачимо жодних питань щодо цього.

Тобто вважаємо, що

норма про «перехідний місяць» із абз. 2 п.п. 91.4.2 п.п. 91 підрозд. 8 розд. XX ПКУ рівною мірою буде стосуватися і тих платників, які як новостворені платники спецЄП з 01.08.2023 опиняться на ЄП групи 3 ставка 5 %

Спрощенка → спецЄП → загальна система → спрощенка «заднім числом», загальна система → спецЄП → загальна система → спрощенка «заднім числом»

Мова про суб’єктів, що будуть діяти згідно з новим п.п. 91.4.4 підрозд. 8 розд. XX ПКУ:

«91.4.4. Встановити, що у 2023 звітному році суб’єкти господарювання, які у 2023 році використовували особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, та втратили право або самостійно відмовилися від використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу, і були переведені на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, або щодо яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, мають право у 2023 році повторно здійснити перехід (обрати) на спрощену систему оподаткування, в тому числі у разі повторної протягом 2023 року державної реєстрації фізичною особою — підприємцем, шляхом подання заяви за загальною процедурою, визначеною цим Кодексом.

При цьому у разі подання заяви до 1 вересня 2023 року суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку з 1 серпня 2023 року (крім єдиного податку третьої групи із ставкою єдиного податку у розмірі, визначеному підпунктом 1 пункту 293.3 статті 293 цього Кодексу, якщо така особа станом на 1 серпня 2023 року не зареєстрована платником податку на додану вартість)».

Вважаємо, що

таким суб’єктам теж нічого не заважає скористатися «перехідним місяцем» з п.п. 91.4.2 нового п.п. 91 підрозд. 8 розд. XX ПКУ

Тож для них також справедливим є все те, що було сказано в розділі «Спрощенка → спецЄП → спрощенка» вище.

Висновки

  • Тим, хто з 01.08.2023 опиниться на класичній спрощенці, фактично дається один місяць на те, щоб «позбутися» діяльності, несумісної з класичною спрощенкою (яка передбачена п. 291.5 ПКУ для платників ЄП груп 1 — 3; п. 291.51 ПКУдля платників ЄП групи 4).
  • Те ж саме стосується «зайвих» працівників.
  • А от якщо мова йде про діяльність, сумісну з ЄП, але несумісну з умовами перебування в певній групі ЄП, то ніякого «перехідного місяця» немає.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі