Теми статей
Обрати теми

Якщо ФОП групи 2 здав приміщення в оренду… загальносистемнику

Солошенко Людмила, податковий експерт
Підприємець — єдиноподатник групи 2, який торгує продуктами харчування у власному магазині, вирішив здати частину площі магазину (яка простоює) в оренду. І здав її підприємцю-загальносистемнику (для ведення ним торговельної діяльності). До яких наслідків це може призвести — з’ясовуємо.

У чому помилка?

Підприємцем-єдиноподатником не були враховані умови роботи на єдиному податку (ЄП) — тобто обмеження, встановлені для ФОП групи 2. Тому, здавши приміщення в оренду підприємцю-загальносистемнику, таким чином єдиноподатник допустив порушення — оскільки здійснювалася діяльність, не передбачена п. 291.4 ПКУ для підприємців групи 2.

Які були порушені умови?

Обмеження для ФОП на ЄП групи 2

Нагадаємо, що згідно з п.п. 2 п. 291.4 ПКУ ФОП — єдиноподатникам групи 2 дозволено:

— здійснювати виробництво та/або продаж товарів, а також діяльність у сфері ресторанного господарства — з будь-якими покупцями незалежно від їх суб’єктного складу (оскільки жодних умов щодо суб’єктного складу контрагентів у такому разі ПКУ не встановлено). Тому єдиноподатники-другогрупники, що займаються торгівлею, можуть, зокрема, продавати товари як фізичним особам (звичайним громадянам), так і будь-яким суб’єктам господарювання (юрособам і ФОП) — незалежно від їх системи оподаткування (БЗ 107.01.02, листи ДПСУ від 30.12.2022 № 2429/ІПК/99-00-24-03-03-06, від 22.03.2023 № 631/ІПК/99-00-24-03-03-06);

надавати послуги — виключно (!) платникам єдиного податку (фізособам-підприємцям і юрособам) та/або населенню (лист ДПСУ від 04.08.2023 № 2280/ІПК/99-00-24-03-03-06).

Ну а оскільки надання майна в оренду з позицій податкового законодавства вважається послугою (див. визначення послуг з п.п. 14.1.203 ПКУ і БЗ 107.05), то при здійсненні орендних операцій підприємцеві — єдиноподатнику групи 2 треба враховувати обмеження, які встановлені для надання послуг. Тому, зважаючи на послужні умови,

підприємці — єдиноподатники групи 2 можуть здавати нерухомість в оренду тільки єдиноподатникам та/або населенню*

* Про здавання майна в оренду населенню (простим фізособам) детальніше див. «Орендний» ФОП групи 2 ЄП: якщо орендар — фізособа» // «Податки & бухоблік», 2023, № 26.

А ось здавати майно в оренду іншим орендарям (наприклад, підприємцям-загальносистемникам, підприємствам — платникам податку на прибуток або неприбутковим організаціям) ФОП на ЄП групи 2 не можуть.

До того ж при здійсненні орендних операцій:

1) підприємцям-єдиноподатникам треба враховувати обмеження за площею, встановлені п.п. 291.5.3 ПКУ. Тому ФОП на ЄП усіх груп можуть здавати в оренду:

— житла та/або їх частини — загальною площею не більше 400 кв. метрів;

— нежитлові приміщення (будівлі, споруди) та/або їх частини — загальною площею не більше 900 кв. м;

— земельні ділянки — загальною площею не більше 0,2 га. Детальніше про обмеження за площею див. «ФОП на ЄП здає в оренду нерухомість» // «Податки & бухоблік», 2021, № 7;

2) орендний вид діяльності (код КВЕД 68.20) у єдиноподатника має бути зазначений у Реєстрі платників ЄП.

На те, що підприємці — єдиноподатники групи 2 можуть здавати майно в оренду тільки єдиноподатникам (юрособам і підприємцям) та/або населенню, вказують і податківці (листи ДПСУ від 27.02.2024 № 980/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК, від 07.02.2023 № 245/ІПК/99-00-24-03-03-06). Те саме стосується і суборенди (БЗ 107.01.02). Детальніше про суборенду див. «Оренда та ФОП: «перекручення» від фіскалів» // «Податки & бухоблік», 2023, № 56.

Проте в цьому випадку підприємець, який торгує продуктами харчування в магазині, такі обмеження для оренди не врахував. І помилково вирішив, що (як і при торгівлі) він може співпрацювати з будь-якими контрагентами. Тому здав приміщення в оренду загальносистемнику.

Якими можуть бути наслідки?

Наслідки

Через допущене порушення правил роботи на ЄП підприємцю-єдиноподатнику доведеться:

— з отриманого орендного доходу сплатити єдиний податок за підвищеною ставкою 15 % (п.п. 5 п. 293.4 ПКУ);

— залишити спрощенку і перейти на загальну систему оподаткування з наступного кварталу — тобто з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, у якому було допущено таке порушення (п.п. 9 п.п. 298.2.3 ПКУ).

Ті самі наслідки з анулюванням ЄП-статусу загрожують підприємцеві й у разі, якщо порушення виявлять податківці (п. 299.11 ПКУ). Причому якщо порушення буде виявлено з часом і фіскали анулюють реєстрацію платника ЄП «заднім числом», то це може спричинити додаткові податкові неприємності. Оскільки контролери можуть донарахувати: (1) ПДФО/ВЗ/ЄСВ за періоди, в яких підприємець неправомірно застосовував спрощену систему, а також (2) ПДВ (у разі перевищення 1-мільйонного порога при виході зі спрощенки). Детальніше про це див. «Загальносистемник за рішенням фіскалів» // «Податки & бухоблік», 2019, № 19 (ср. ).

Причому якщо реєстрація платника ЄП буде анульована за рішенням фіскалів, то повернутися на ЄП підприємець зможе тільки після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту, коли податківці прийняли таке рішення. Тому

здавання приміщення в оренду загальносистемнику кінець кінцем загрожує підприємцю-єдиноподатнику втратою ЄП-статусу і переходом на загальну систему оподаткування

У результаті через допущене порушення ФОП на ЄП групи 2 може сам потрапити в загальносистемники.

Де вихід?

Та все ж якщо треба здати майно в оренду неєдиноподатникам (зокрема, загальносистемникам), то вихід є! Оскільки

можна здавати нерухомість в оренду, виступаючи не як підприємець, а як звичайний громадянин

Тим більше що і фіскали визнають, що нормами законодавства не передбачено обмежень щодо надання власного майна в оренду фізичними особами, навіть якщо вони зареєстровані підприємцями (лист ДПСУ від 15.03.2024 № 1349/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК).

А тому при здійсненні орендних операцій слід вирішити, як здавати майно в оренду:

— або як ФОП на ЄП групи 2 — але тоді з дотриманням орендних ПКУ-обмежень, установлених для підприємців-другогрупників. Тобто здавати тільки єдиноподатникам та/або населенню (і за наявності орендного КВЕД 68.20 у Реєстрі платників ЄП);

— або як фізособа (звичайний громадянин) — здаючи майно вже кому завгодно, навіть загальносистемникам (не оглядаючись на орендні умови з ПКУ). Причому в такому разі краще взагалі прибрати орендний КВЕД 68.20 з Реєстру платників ЄП (щоб у податківців не було зачіпок вважати, що здавання майна в оренду — частина підприємницької діяльності на ЄП, і говорити про якісь порушення). Адже, як пояснюють контролери, підприємець — платник ЄП групи 2 при здаванні власного майна в оренду як фізична особа може залишатися в групі 2 платників ЄП за умови, що орендна діяльність не здійснюється в межах підприємницької діяльності платника ЄП (і такий вид діяльності не зазначений у Реєстрі платників ЄП) БЗ 107.01.02; лист ДПСУ від 15.03.2024 № 1349/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК). Детальніше про зміну кодів КВЕД див. «Як ФОП-єдиннику змінити/додати вид діяльності» // «Податки & бухоблік», 2023, № 71.

А ось поєднувати одночасно обидва варіанти і, скажімо, частину нерухомості здавати як ФОП на ЄП, а частину — як звичайна фізособа не можна. Оскільки в такому разі, як зазначають контролери, особа не може застосовувати спрощену систему оподаткування (консультація БЗ 107.01.02; УПК, затверджена наказом ДПСУ від 20.02.2012 № 136).

Або, якщо важливо все-таки здавати нерухомість у статусі підприємця, врешті-решт іще є варіант — перейти в єдиноподатники групи 3 і здавати майно в оренду вже будь-яким суб’єктам (оскільки жодних обмежень за суб’єктним складом орендарів для третьогрупників не встановлено).

Висновки

  • ФОП на ЄП групи 2 можуть здавати майно в оренду тільки єдиноподатникам (юрособам і підприємцям) та/або населенню.
  • При порушенні таких ЄП-умов (і здаванні майна в оренду, наприклад, загальносистемнику) з орендного доходу доведеться сплатити єдиний податок за підвищеною ставкою 15 % і з наступного кварталу перейти на загальну систему оподаткування.
  • Здавати майно кому завгодно (у тому числі загальносистемникам) особа може не як ФОП на ЄП групи 2, а як звичайний громадянин або перейшовши в єдиноподатники групи 3.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі