Коли спрацьовує критерій 6?
Податкові накладні (ПН), складені на неплатника ПДВ, доводиться коригувати досить часто. Узяти хоча б таку поширену ситуацію, як помилка у ПДВ-статусі покупця. Тобто коли ПН спочатку виписують і реєструють на неплатника ПДВ (із типом причини «02»), а потім виявляється, що покупець — ПДВ-платник. Тоді продавець товару / послуги складає обнуляючий РК, а також нову ПН із правильними даними покупця (див. лист ДПСУ від 23.04.2024 № 2284/ІПК/99-00-21-03-02).
Якраз щодо таких зменшуючих РК на неплатника (крім дрібних РК — яких саме, див. нижче) не працюють ознаки безумовної реєстрації (абзац перший п. 3 Порядку № 1165*). Тобто навіть якщо у ПДВ-платника достатнє податкове навантаження або він відповідаєте критерію «500 тис. грн», або ж має враховану податківцями Таблицю даних, реєстрацію зменшуючих РК, складених на неплатника, все одно можуть призупинити. За яких умов це станеться?
* Порядок зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджений постановою Кабміну від 11.12.2019 № 1165.
За критерієм 6 ризиковості операцій (додаток 3 до Порядку № 1165) під блокування підпадають:
1) суто зменшуючі РК;
2) складені на неплатників ПДВ і
3) подані на реєстрацію пізніше 30 календарних днів з дати складання ПН (за умови її своєчасної реєстрації). Нагадаємо, що строк (з 14 до 30 календарних днів) був збільшений ще завдяки постанові КМУ від 23.12.2022 № 1428. Відтак
зменшуючі РК, що відправляються на реєстрацію за постачаннями неплатникам ПДВ після 30-денного строку, — ризикові
Виняток — дрібні зменшуючі РК (із загальною сумою абсолютних значень коригування на зменшення компенсації ≤ 5 тис. грн), які взагалі не блокуються за п.п. 7 п. 3 Порядку № 1165 (див. статтю «Дрібні ПН/РК із сумою до 5 тис. грн — повз блокування» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53).
Водночас під критерій 6 ризиковості операцій не потраплять зменшуючі РК до ПН на неплатника на постачання:
— електричної енергії (товарна підпозиція 2716 згідно з УКТ ЗЕД);
— природного газу (товарні підпозиції 2705, 2709 та 2711 11 згідно з УКТ ЗЕД);
— теплової енергії (умовний код товару 00401).
Отже, якщо зменшуючий РК на неплатника буде подано на реєстрацію після закінчення 30 календарних днів із дати складання ПН (за умови її своєчасної реєстрації), то його заблокують згідно з критерієм 6 ризиковості операцій.
Зауважте: важлива не дата складання зменшуючого РК, а саме дата подання його на реєстрацію. Скажімо, дата складання ПН на неплатника — 15.07.2024 (зареєстрована в ЄРПН своєчасно — 01.08.2024). Зменшуючий РК до цієї ПН складено наступним днем — 16.07.2024, а подано на реєстрацію — 15.08.2024. В описаній ситуації цей зменшуючий РК заблокують. Адже його подано на реєстрацію після закінчення 30 календарних днів із дати складання ПН.
Ще зауважте! Під блокування за цією ознакою потраплять практично всі РК до ПН, які були виписані на неплатника помилково. Адже такі РК складають, коли виявили помилку, а це зазвичай відбувається вже після закінчення 30 днів. Тож
уникнути блокування зменшуючих РК на неплатника за критерієм 6 практично неможливо
Таблиця даних тут не врятує. Повторимо, що ознаки безумовної реєстрації для таких РК не працюють. А попередити блокування за критерієм 6 узагалі ніяк не можна — подати зменшуючий РК на реєстрацію раніше відведених 30 днів із дати складання ПН, якщо, наприклад, саме повернення товару / коштів відбулося (чи помилка виявлена) пізніше за цей строк, точно не вийде.
Хіба що єдиний захист від блокування зменшуючого РК на неплатника за критерієм 6 ризиковості операцій — позитивна податкова історія платника (детальніше див. статтю «Позитивна історія платника: як її використовувати» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53). Якщо ж позитивної податкової історії немає — РК заблокують. І тоді вже виникає таке запитання.
Чи завжди слід розблоковувати РК?
Узагалі-то, податківці наголошують, що помилкові (зайві) ПН/РК, реєстрація яких зупинена, можна не розблоковувати і жодних розблокувальних документів (оскільки вони в цьому разі відсутні) зовсім не подавати (див. БЗ 101.18 і БЗ 101.18). Хоча при цьому фіскали зазначають, що пояснення (про те, що ПН/РК помилкові) можна і подати (див. БЗ 101.18).
На нашу думку, якщо платник після блокування будь-яких ПН/РК жодних розблокувальних документів не надає і взагалі не збирається їх подавати, то нарахувати штраф за нереєстрацію кинутих ПН/РК наразі підстав у фіскалів немає (див. статтю «Як розблокувати зупинені ПН/РК» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53). Хоча податківці тут продовжують гнути свою стару лінію і надалі наполягають, що в разі неподання протягом 365 календарних днів копій розблокувальних документів та письмових пояснень, необхідних контролерам для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК, платнику загрожують штрафи за п. 1201.2 ПКУ (див. БЗ 101.27).
Однак у випадку з блокуванням зменшуючого РК потрібно враховувати такі два суттєві моменти.
1. Відкоригувати (зменшити) податкові зобов’язання (ПЗ) можна тільки після того, як РК зареєструють. Якщо ж попередній РК заблокували, то зареєструвати будь-який наступний (правильний) РК буде, в принципі, можливо лише в тому разі, коли вдасться усунути причину, через яку був заблокований перший РК. А зробити це не завжди можливо. Наприклад, причину блокування за критерієм 6 ризиковості операцій усунути точно не вийде.
2. Просто кинути заблокований помилковий РК можна тільки в тому разі, якщо надалі жодних інших коригувань ПН проводити не потрібно.
Знов-таки слід пам’ятати, що фіскали мають намір застосовувати штраф за нереєстрацію взагалі всіх кинутих ПН/РК згідно з п. 1201.2 ПКУ, коли за результатами проведеної перевірки (!) буде виявлено факт здійсненої операції без реєстрації ПН/РК (див. БЗ 101.27 і БЗ 101.27).
А як бути, якщо заблокований РК дійсно помилковий і реєструвати його в ЄРПН не треба, проте ПДВ-коригування провести необхідно, у зв’язку з чим вимагається зареєструвати до ПН інший правильний РК? Чи можна кинути заблокований помилковий РК і далі подати на реєстрацію новий правильний?
На жаль, податківці можуть не прийняти новий РК через наявність попереднього заблокованого РК до цієї ПН. Зазвичай у цьому разі приходить повідомлення: «Документ не може бути прийнятий — податкова накладна від… №… знаходиться в стадії незавершеного коригування (і в дужках зазначаються реквізити заблокованого РК)». Тож
допоки заблоковано попередній РК до ПН, зареєструвати до неї наступний правильний РК просто не вийде
А от такий варіант, як взяти й відкликати з ЄРПН зупинений РК, пояснюють податківці, теж не пройде. Позаяк це не передбачено законодавством (див. БЗ 101.18).
Відтак новий правильний РК не зареєструють, поки не відмовлять у реєстрації попереднього помилкового РК. Тому за таких обставин доведеться діяти у два кроки:
1) насамперед слід розібратися із заблокованим РК — подати податківцям відповідні пояснення про те, що РК помилковий, щоб завершити процедуру блокування такого помилкового РК. Для цього можна подати письмові пояснення в довільній формі, де зазначити, що: «РК помилковий, документи відсутні, просимо прийняти рішення про відмову в реєстрації». Нагадаємо, що подавати пояснення щодо заблокованого зменшуючого РК (відправленого на реєстрацію покупцем) повинен продавець товарів / послуг (див. БЗ 101.18). Хоча прискорити весь процес та ініціювати розблокування зменшуючого РК наразі може й покупець — платник ПДВ (п. 5 Порядку № 520, див. БЗ 101.18). У відповідь податківці мають надіслати рішення про відмову в реєстрації помилкового РК за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 520*.
Причому за вимогами пп. 3 і 9 Порядку № 520 рішення про відмову в реєстрації РК регіональна комісія має прийняти протягом 5 робочих днів;
2) після того як вирішена доля попереднього заблокованого РК (і в його реєстрації відмовлено), можна подавати на реєстрацію новий правильний РК.
Зауважте! Подати письмові пояснення та розблокувальні документи можна в межах 365 календарних днів, що настають за датою виникнення ПЗ, відображених у РК (п. 6 Порядку № 520). А відкоригувати ПН (тобто зареєструвати РК до неї) можна протягом 1095 днів із дати її складання (п. 192.1 ПКУ). Тому якщо існує хоча б щонайменша вірогідність того, що коригувати ПН у майбутньому, можливо, доведеться, краще розблоковувати РК одразу.
Також пам’ятайте:
у разі, якщо до ПН зареєстрований обнуляючий РК, зареєструвати ще будь-який РК до цієї ПН вже не вийде
(див. статтю «РК до обнуленої ПН зареєструвати не можна» // «Податки & бухоблік», 2019, № 94). Тому якщо раптом помилковий обнуляючий РК потрапив під блокування, вважайте, що вам пощастило — подавайте пояснення про те, що РК помилковий, і після отримання відмови в його реєстрації реєструйте правильний РК.
Висновки
- Якщо зменшуючий РК на неплатника буде подано на реєстрацію після закінчення 30 календарних днів з дати складання ПН (за умови її своєчасної реєстрації), то його заблокують згідно з критерієм 6 ризиковості операцій.
- Зареєструвати наступний РК, поки не завершена процедура блокування першого зупиненого РК, не вийде. Тому лише після того як відмовлено в реєстрації попереднього заблокованого РК, можна подавати на реєстрацію новий правильний РК.