Теми статей
Обрати теми

Податок на нерухомість фізосіб: запобігаємо податковому боргу

Хмелевський Ігор, податковий експерт
У попередній статті* йшлося про правила розрахунку податку на нерухомість для фізичних осіб. Ця стаття присвячена відповідям на практичні запитання, що виникають у платників. Як дізнатися, чи нараховано вам податок і чи немає у вас боргів? Чому вас про це не проінформували? Як відкоригувати нараховану суму податку? Як її оскаржити у разі незгоди? Якщо вам цікаво про це знати, читайте далі.

* «Податок на нерухомість фізосіб: чи завжди сума від податківців правильна?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 64.

Аби всім усе було зрозуміло навіть без попередньої статті, на яку ми посилалися вище, стисло нагадаємо її головні тези.

Податок на нерухомість фізичним особам розраховують контролери за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника нерухомості (п.п. 266.7.1 ПКУ). Про суму податку, належну до сплати за попередній рік, вони інформують фізосіб шляхом надсилання податкового повідомлення-рішення (ППР) до 1 липня поточного року (п.п. 266.7.2 ПКУ).

Тобто за загальним правилом

у 2024 році фізособам — власникам нерухомості має надійти ППР з нарахованим податком за попередній, 2023, рік

А сплатити його треба протягом 60 днів з дня вручення ППР (п.п. «а» п.п. 266.10.1 ПКУ).

Звісно, не буває правила без винятку. Маємо на увазі, що контролери ще певний час законно нараховуватимуть фізособам податкове зобов’язання з податку на нерухомість за кілька довоєнних років — 2018, 2019 і 2020 (див. про це в статті «Фізособі нарахували податок на нерухомість за довоєнні роки: що далі?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 38). Крім того, можуть надійти також ППР за 2021 і 2022 роки (подробиці — в попередній статті, згаданій у преамбулі). Тож перед багатьма фізособами — власниками нерухомості постала реальна проблема, як вчасно дізнатися про все це, щоб не потонути в податкових боргах.

Чому варто уникати податкового боргу

Самі розумієте, за наявність податкового боргу платника по голові не погладять. Наслідками можуть стати:

1) штраф за несплату / несвоєчасну сплату зобов’язань (до 50 % суми несплаченого / несвоєчасно сплаченого грошового зобов’язання, ст. 124 ПКУ) і пеня (ст. 129 ПКУ);

2) поява в податківців права податкової застави. Зауважте: право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує 3060 грн (п. 89.2 ПКУ). Однак на сьогодні це не такі вже й великі гроші. Якщо виходити з максимальної ставки податку на нерухомість 1,5 % мінімальної зарплати за 1 кв. м загальної площі (п.п. 266.5.1 ПКУ) і стандартної пільги щодо житлової нерухомості 60 кв. м, то досить мати зайвих 30 кв. м — і борг у такій сумі та, як наслідок, податкова застава вам забезпечена;

3) арешт майна і рахунків;

4) примусова реалізація майна, що перебуває в податковій заставі, та/або стягнення грошових коштів на банківських рахунках.

Погодьтеся, нічого привабливого в жодному з цих пунктів немає.

З чого ж починається податковий борг у фізосіб? Що є його першоджерелом? Те ППР, в якому фіскали розрахували суму податку і надіслали вам.

Як надсилають ППР

ППР вважається надісланим (врученим), якщо воно (п. 42.2 ПКУ; БЗ 129.06):

вручене платникові (його представнику) особисто. Із цим усе зрозуміло;

направлене рекомендованим листом із повідомленням про вручення за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника. Причому податківці наголошують, що громадянам ППР у паперовому вигляді надсилаються виключно за адресою місця проживання, інформація про яку міститься в Державному реєстрі фізичних осіб (ДРФО) (див. БЗ 129.05).

Якщо пошта через відсутність платника за зазначеною адресою або через відмову в отриманні документа не змогла передати ППР адресатові, воно все одно буде визнано врученим (п. 42.5 ПКУ)

Датою вручення в такому разі буде дата, зазначена поштовою службою в повідомленні про вручення із поясненням причини невручення. Саме цей випадок найчастіше призводить до виникнення податкового боргу, про який платник довгий час може навіть не здогадуватися;

надіслано в електронному вигляді у порядку, визначеному п. 42.4 ПКУ, та є доступним в електронному кабінеті (ЕК). Датою вручення такого електронного ППР є дата, зазначена у квитанції про доставку, що відправляється з ЕК автоматично. Зверніть увагу: цей варіант спрацьовує лише тоді, якщо ви подали заяву про бажання отримувати документи від фіскалів через ЕК. В такому разі щоб довідатися, чи нарахували вам податкові зобов’язання шляхом надсилання електронного ППР, слід постійно моніторити дані в ЕК, а також електронну пошту, прив’язану до ЕК, куди надходитимуть повідомлення про надходження електронного ППР. Решту подробиць на цю тему шукайте в статті «Електронне листування з податківцями» // «Податки & бухоблік», 2022, № 64 (ср. ).

Інших законних шляхів вручення ППР не існує.

Якщо ППР не надійшло

Можемо припустити, що навряд чи серед пересічних громадян знайшлося багато бажаючих спілкуватися з фіскалами виключно через ЕК. Тому, вважайте, усіх фізосіб — власників нерухомості податківці мають і надалі інформувати про нарахування податку традиційно, здебільшого шляхом надсилання ППР поштою.

Очевидно, що за значної міграції населення, викликаної війною, поштовий спосіб спрацьовує не завжди. Однак це не причина не сплачувати нарахований податок, навіть якщо ППР ви не отримали. Бо, повторимо ще раз, за відсутності платника, тобто фізособи, за адресою його реєстрації ППР все одно вважають врученим. А це означає, що перебіг 60-денного строку для сплати податку вже розпочався. І якщо його не сплатити вчасно, то виникне податковий борг.

Що можна порадити в такій ситуації? Найуніверсальніша рекомендація:

регулярно перевіряти інформацію про наявність (відсутність) податкового боргу, скориставшись ЕК

Якщо ви власник хоч якоїсь нерухомості, візьміть собі за звичку час від часу заходити в ЕК і моніторити наведену там інформацію. До речі, для цього навіть не обов’язково отримувати ЕЦП. Крім електронного підпису, можна також скористатися електронною ідентифікацією за BankID чи MobileID. Вхід до ЕК здійснюється за адресою: cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.

У приватній частині ЕК в меню «Стан розрахунків з бюджетом» можна побачити свої особові рахунки зі сплати податків, зборів та інших платежів (дані інтегрованої картки платника). Крім того, обов’язково зайдіть в меню «ЕК для громадян» / розділ «Загальна інформація про платника» / вкладка «Повідомлення про обов’язок сплатити суму грошового зобов’язання (ППР)» приватної частини ЕК. Згідно з п. 42.1 ПКУ

в ЕК мають відображатися всі ППР, причому незалежно від того, чи надавали ви заяву про бажання отримувати документи від фіскалів через ЕК

Тож навіть якщо такого бажання ви не висловлювали, все одно в ЕК ви зможете переглянути ППР, сформовані на ваше ім’я. Разом з тим це не означатиме його вручення — фіскали зобов’язані надіслати вам паперове ППР. І тільки з дати його вручення у вас з’явиться обов’язок зі сплати податку. Відповідну інформацію можна побачити в колонці «Дата вручення». Якщо вона порожня, то цілком імовірно, що ППР хоч і було сформовано податківцями, однак платнику ще не надсилалось. Відомі випадки, коли ППР, датоване квітнем, надіслали платнику аж у жовтні.

До речі, може бути й так, що ППР саме в цей час знаходиться у відділенні зв’язку і чекає адресата, тобто вас. За інформацією на сайті «Укрпошти», не вручені рекомендовані поштові відправлення (крім відправлень з позначкою «Судова повістка») зберігаються об’єктом поштового зв’язку місця призначення протягом 14 календарних днів з дня їх надходження. Тож є сенс налагодити зв’язок з поштовим відділенням, що обслуговує вашу податкову адресу (місце реєстрації). Якщо ви наразі не знаходитеся за місцем реєстрації, можна уповноважити свого представника на отримання ППР за цією адресою.

Нарешті,

якщо ви останнім часом змінювали місце реєстрації, слід оновити свої дані в ДРФО шляхом подання заяви за формою № 5ДР

Адже обов’язок подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, унесених до ДРФО, прямо передбачений п. 70.7 ПКУ, хоча відповідальність за його невиконання не встановлена.

Заяву за ф. № 5ДР з оновленою інформацією щодо тимчасового місця проживання потрібно подавати також особам, які переселилися з тимчасово окупованої території, та внутрішньо переміщеним особам (БЗ 116.09).

Подати ф. № 5ДР можна як на папері, так і в електронній формі (з наданням відповідних електронних копій документів). Зробити це можна через ЕК в меню «ЕК для громадян» (алгоритм дій шукайте в консультаціях із БЗ 116.09 — цій і цій) або через мобільний застосунок «Моя податкова» (БЗ 116.09).

Податківці обіцяють (див. БЗ 135.03), що зміна інформації про адресу відбудеться автоматично наступного робочого дня після дати формування повідомлення про результати обробки вашої заяви. Після цього ППР надходитиме вам уже за новою адресою.

І останнє в цьому розділі. Хочемо попередити тих, кого зваблює думка проігнорувати обов’язок інформування податківців про зміну місця проживання. В разі суперечок з ними суди будуть не на вашому боці. Їхня позиція чітка (див., наприклад, постанову Верховного Суду від 14.07.2022 у справі № 120/479/21-а):

«добросовісний платник податків зобов’язаний забезпечити отримання кореспонденції, у разі невиконання цього обов’язку платник не вправі посилатись на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання у зв’язку з цим негативних наслідків»

При цьому жодна норма податкового законодавства не зобов’язує податковий орган здійснювати заходи для з’ясування причин невручення ППР чи для вжиття додаткових заходів (як-то електронні засоби зв’язку, кур’єрська доставка тощо) щодо вручення ППР.

Тож перевірте інформацію про себе, наявну в ЕК, і виправте її в разі необхідності. У вас із цим усе гаразд і ППР ви отримали без проблем? Чудово! Тоді неодмінно перевірте його на правильність обчислення суми податку (в цьому вам допоможе наша попередня стаття) і якщо, на вашу думку, податок розраховано некоректно, то читайте далі.

Якщо до ППР закралася помилка

Ви можете скористатися своїм законним правом і звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних (п.п. 266.7.3 ПКУ). Це правило спрацьовує й тоді, коли фізособа є власником декількох об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, розміщених у різних населених пунктах (БЗ 106.07). Тобто в будь-якому разі звертайтеся до ДПІ, що обслуговує вас, а не до тих податкових інспекцій, яким підконтрольні території, де розташовані ваші об’єкти нерухомості.

Звірку щодо нарахованих сум майнових податків можна провести самостійно через ЕК або скориставшись безкоштовним мобільним застосунком «Моя податкова»

Чи означає це можливість дистанційного подання заяви на звірку без відвідування податкової?

Взагалі-то, ЕК і мобільний застосунок «Моя податкова» дозволяють надсилати листи та звернення до контролюючого органу. Як це зробити, див. у консультації з БЗ 135.03 та в роз’ясненні ДПСУ від 26.06.2024 відповідно. Тож, на нашу думку, можна спробувати надіслати заяву про проведення звірки в електронному вигляді, прикріпивши заодно скановані копії наявних у вас документів. Принаймні ви нічого при цьому не втратите. Якщо вам у такій звірці відмовлять, тоді не залишиться нічого іншого, як тільки відвідати ДПІ особисто.

Та перед тим як іти до податкової, зверніть увагу, що ЕК і мобільний застосунок «Моя податкова» надають доступ до переліку об’єктів, які підлягають оподаткуванню і відомості про які є в податківців. Тож ви можете попередньо перевірити цю інформацію на відповідність її тим даним, що зазначені в правовстановлюючих документах на вашу нерухомість, і вирішити для себе, чи є сенс звертатися до ДПІ з письмовою заявою про проведення звірки.

Приклад. За інформацією нашого читача, в його ЕК двічі відображена одна і та сама квартира, тільки з різним написанням назви району. При цьому податкова сприйняла ці записи як різні об’єкти оподаткування і нарахувала подвійну суму податку.

Звісно, в такому разі зволікати з проведенням звірки не варто. А перед цим доцільно отримати витяг із Державного реєстру речових прав (ДРРП), який би свідчив, що у цього платника є лише одна квартира за цією адресою. Пошук у ДРРП щодо об’єкта нерухомого майна можна здійснити як за адресою, так і за суб’єктом речового права — фізичною особою. Це не надто складно, детальніше див. тут. Якщо ж виявиться, що помилка міститься у відомостях ДРРП, фізособі слід звернутися до державного реєстратора (БЗ 135.03).

До речі, можна піти й іншим шляхом. Платник має право виправити неточну, неповну чи застарілу інформацію про себе, доступ до якої надається йому через ЕК (крім відомостей, які податківці отримують з ЄДР). Для цього слід надіслати через ЕК повідомлення з документальним підтвердженням (електронними документами або скан-копіями паперових документів). Податківці протягом двох днів мають верифікувати надану інформацію та внести виправлення. Відповідний механізм передбачений п. 421.5 ПКУ.

Та повернемося власне до звірки. Під час неї можна, зокрема, уточнити перелік об’єктів вашої нерухомості та розмір їх загальної площі, підтвердити своє право на пільгу зі сплати податку (якщо воно у вас є) тощо. Якщо будуть виявлені розбіжності між даними контролюючого органу та вашими даними, підтвердженими оригіналами відповідних документів, контролери зобов’язані провести перерахунок суми податку і надіслати (або вручити) вам нове ППР (п.п. 266.7.3 ПКУ). Такий

перерахунок може бути здійснено за три останні звітні податкові роки. При цьому строк давності, визначений ст. 102 ПКУ, збільшується, на думку фіскалів, на строк з 01.03.2020 по 27.05.2022

Про це вони зазначають у БЗ 106.07.

Ми ж, у свою чергу, вважаємо, що аргументи для обґрунтування тривалості призупинки строку давності при перерахунку податку на нерухомість мають бути такими ж, як і для нарахування цього податку (див. статтю «Фізособі нарахували податок на нерухомість за довоєнні роки: що далі?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 38). Тобто цей часовий інтервал насправді дещо більший, а саме з 18.03.2020 по 31.07.2023 включно. Однак навряд чи податківці пристануть на нашу думку без підказок судів...

Строк, протягом якого контролери проводять перерахунок суми податку на нерухоме майно в разі виявлення розбіжностей між даними, зазначеними в ППР, та даними платника, — десять робочих днів (БЗ 106.07).

Разом з тим не варто розраховувати, що звірка допоможе переконати податківців змінити свій усталений підхід до обчислення податку, навіть якщо він є помилковим. Разом з тим

процедура подання заяви про звірку не вважається оскарженням рішення контролюючого органу в розумінні п.п. 14.1.7 ПКУ

Тож якщо податківці не підуть вам на поступки і відмовляться правильно обрахувати суму податку на нерухомість, вам доведеться оскаржувати ППР за повною адміністративно-судовою програмою.

Як оскаржити ППР

Ви можете звернутися як одразу до суду, так і спочатку подати скаргу до ДПСУ, а вже потім судитися. Проте якщо ви одразу звернулися до суду, вимагаючи скасувати ППР, то подати скаргу щодо цього ж ППР головним податківцям уже не можна. Рішення суду буде остаточним вердиктом щодо спірного ППР.

Наша рекомендація тут така. Якщо ви не згодні з сумою податку, обчисленого фіскалами, не через технічну помилку, а з методологічних міркувань, на звірку, про яку йшлося вище, покладатися не варто. Це буде лише марна трата часу. Однак і йти одразу до суду теж не варто. Починайте завжди з оскарження ППР в адміністративному порядку. Чим би воно не закінчилося, це дозволить відтермінувати строк сплати податку принаймні до прийняття рішення по скарзі. А це доволі вагомий аргумент, якщо фіскали нарахували вам зайве.

Адміноскарження. Оскільки йдеться про ППР, в якому податківці самостійно нарахували податок, оскаржувати його слід не у загальні строки, визначені п. 56.3 ПКУ (протягом 10 робочих днів), а у спеціальні строки, визначені п. 56.12 ПКУ. Тобто

направити скаргу на ППР з нарахованим фізособі податком на нерухомість можна протягом 30 календарних днів, що настають за днем надходження ППР

Направляти її слід до ДПСУ (пп. 55.2 та 56.3 ПКУ). Таку можливість реалізовано в меню «Листування з ДПС» приватної частини ЕК (БЗ 127.01). Після подання скарги сума податку, зазначена в ППР, не вважається узгодженою, тобто лишається просто нарахованою, а не перетворюється у податковий борг до моменту закінчення процедури адміноскарження (п. 56.15 ПКУ).

ДПСУ має прийняти вмотивоване рішення по скарзі та надіслати його платникові протягом 20 календарних днів, наступних за днем отримання скарги (п. 56.8 ПКУ). При цьому розгляд скарги може бути подовжено, але не більше ніж на 60 календарних днів, про що повідомляється платник податків (п. 56.9 ПКУ).

Одночасно з поданням скарги до ДПСУ

вам слід письмово повідомити податкову, яка видала спірне ППР, про те, що ви подали скаргу до ДПСУ

Це можна зробити також через меню «Листування з ДПС» приватної частини ЕК (БЗ 127.01).

Якщо скаргу буде задоволено, ви отримаєте нове ППР з перерахованим розміром податку. Якщо ж ні, то залишається ще шанс відшукати правду в суді.

Судове оскарження. Головне тут — не пропустити строк 1 місяць, якщо звертаєтеся до суду після проходження процедури адміноскарження (п. 56.19 ПКУ). Початок відліку: день, наступний за днем отримання рішення щодо адмінскарги.

Податок, нарахований у спірному ППР, ви можете не сплачувати аж до набрання законної сили рішенням суду апеляційної інстанції

А от шансів на касаційне оскарження таких ППР ні у вас, ні у фіскалів майже немає через так звану малозначність справи. Тож у підсумку все буде так, як вирішить апеляційний суд, якщо рішення суду першої інстанції не влаштує якусь із сторін.

Якщо ж надумаєте звертатися до суду без використання процедури адміноскарження, у вас буде на це аж 1095 днів (п. 56.18 ПКУ). Початок відліку: після отримання спірного ППР (деталі — в статті «Оскарження рішень податківців у суді: увага на строки!» // «Податки & бухоблік», 2023, № 29). Однак ми не радимо так робити, бо спливе строк сплати податку і вам доведеться його сплатити. Ну або ж він перетвориться на податковий борг, а це не завжди прийнятно для платника.

Решту подробиць як адміністративного, так і судового оскарження шукайте в статті «Правила оскарження рішень фіскалів» // «Податки & бухоблік», 2021, № 54.

Висновки

  • Фізособам — платникам податку на нерухомість контролери здебільшого надсилають ППР поштою або вручають особисто. При цьому розміщення такого ППР в ЕК ні до чого платника не зобов’язує — воно розміщується там лише з інформаційною метою.
  • ППР надсилають громадянам виключно за адресою місця проживання, інформація про яку міститься в ДРФО. Якщо громадянин не отримає надіслане йому ППР, воно все одно вважається врученим після закінчення терміну його зберігання оператором поштового зв’язку.
  • Фізособа, яка змінила місце проживання і не повідомила про це податківців, не може посилатися на те, що ППР надіслано за попередньою адресою помилково. Таке ППР теж буде вважатися врученим, а суму податку, визначену в ньому, має бути сплачено. Інакше вона перетвориться на податковий борг.
  • Щоб запобігти виникненню податкового боргу, візьміть собі за звичку регулярно перевіряти в ЕК інформацію про нарахування податку. Крім того, не завадить установити зв’язок із поштовим відділенням, що обслуговує адресу, за якою ви зареєстровані. Можна також подати заяву про отримання ППР в електронному вигляді.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі