01.07.2024
Загалом логіка вже давно така, що воєнні послаблення поступово згортаються. Їх стає все менше. Законодавство стає більш жорстким. Яскравий приклад — згортання минулого року спецЄП 2 %, відновлення обов’язкової сплати єдиного податку (ЄП) груп 1 та 2 за деякими винятками тощо. Тож проінвентаризуємо основні воєнні послаблення, що залишились для ФОП на сьогоднішній день.
Це, можна сказати, — острівець стабільності. Адже на сьогодні
повною мірою продовжує діяти воєнна можливість не сплачувати ЄСВ за себе
Як і раніше, вона стосується всіх ФОП, незалежно від системи оподаткування, наявності / відсутності найманих працівників, наявності / відсутності діяльності / доходу, місцезнаходження податкової адреси ФОП тощо (п. 919 розд. VIII Закону № 2464*).
Тобто будь-який ФОП, який не має бажання сплачувати ЄСВ за себе, може його не сплачувати. Така можливість згідно з діючими правилами буде діяти до припинення або скасування воєнного стану + 12 місяців потому (п. 919 розд. VIII Закону № 2464).
Причому подання якихось спеціальних заяв податківцям Законом № 2464 не вимагається. Прийняв рішення не сплачувати ЄСВ за себе — не платиш (тобто не нараховуєш, не обчислюєш та не сплачуєш ЄСВ за себе). Вирішив все ж сплачувати — платиш (тобто нараховуєш, обчислюєш та сплачуєш ЄСВ за себе). Але важливо розуміти, що якщо вже вирішив платити — то не абияк (типу, скільки заманеться та коли заманеться), а за стандартними правилами. Бо якщо заплатити, наприклад, менше ніж 22 % від мінзарплати на місяць, то можна навіть і врожай штрафів зібрати (більше деталей знайдете в статті «Надумав ФОП сплачувати ЄСВ «за себе» під час війни: а як?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 100).
Нагадаємо, що
темною стороною такої несплати є те, що місяці, за які не сплачено ЄСВ за себе, не зараховуються до стажу ФОП: ані для пенсії, ані для соцвиплат
З приводу того, чи може той, хто вже сплатив ЄСВ, пізніше передумати та повернути сплачений ЄСВ, читайте у статті «ФОП сплатив ЄСВ за себе: чи є шанс його повернути?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 27.
Щодо заповнення звітності тими, хто скористався можливістю несплати, див., зокрема, статтю «ФОП не сплачував ЄСВ «за себе» — ЄСВ-додаток з декларацією за 2023 рік подавати не треба» // «Податки & бухоблік», 2024, № 6.
Згідно з ПКУ з 01.08.2023 (починаючи зі сплати за серпень 2023) можливість несплати ЄП залишилась тільки для ФОП групи 1 чи 2 за умови виконання таких вимог (п. 11 підрозд. 8 розд. XX ПКУ):
Які ФОП? | За які періоди можуть не сплачувати? |
«податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації» | «за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію» |
«Норми цього пункту не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження фізичної особи — підприємця на іншу, ніж зазначена в абзаці першому цього пункту, територію України» |
Причому слід звернути увагу, що мова не про територію, де ФОП здійснює діяльність, а саме про податкову адресу ФОП. А що таке податкова адреса ФОП? Це місцезнаходження (адреса місця проживання) ФОП, зазначена в ЄДР* (цікаві деталі щодо цього знайдете у статті «Якщо ФОП зареєструвався не там, де прописаний: що кажуть податківці?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 50).
* Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.
Так от, з урахуванням останніх роз’яснень податківців (див., зокрема, статтю «Перехід ФОП у групу 1 чи 2: чи треба сплачувати ЄП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 20), не сплачувати ЄП починаючи з 01.08.2023 мають право лише ті ФОП груп 1 та 2, щодо яких одночасно (!) виконуються такі вимоги:
— згідно з ЄДР місцезнаходженням ФОП (тобто податковою адресою) є територія, яка згідно з Переліком № 309* має статус території можливих бойових дій / території активних бойових дій / території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси / тимчасово окупованих територій.
Щодо території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, деталі знайдете у статті «Право на несплату ЄП груп 1 та 2: конкретика щодо пільгових територій» // «Податки & бухоблік», 2024, № 38;
— ФОП встиг отримати статус платника ЄП групи 1 чи 2 на відповідній території на момент, коли згідно з Переліком № 309 на цій території почалися бойові дії / можливість бойових дій чи тимчасова окупація.
Якщо ці умови не виконуються (чи то території немає в Переліку № 309, чи то ФОП пізно отримав статус платника ЄП групи 1 чи 2 на пільговій території тощо), то можливості несплати ЄП починаючи з 01.08.2023 немає. Тобто ФОП має обов’язково сплачувати ЄП та показувати суми авансових внесків з ЄП в ЄП-декларації.
Проілюструємо на прикладі м. Харків, по якому у Переліку № 309 маємо таку ситуацію.
1. Території можливих бойових дій | |||
Код | Найменування | Дата виникнення можливості бойових дій | Дата припинення можливості бойових дій* |
UA63120270000028556 | Харківська міська територіальна громада | 15.09.2022 | |
2. Території активних бойових дій | |||
Код | Найменування | Дата початку бойових дій | Дата завершення бойових дій* |
UA63120270000028556 | Харківська міська територіальна громада | 24.02.2022 | 15.09.2022 |
Так от, з урахуванням позиції податківців виходить, що якщо ФОП з податковою адресою у м. Харків до групи 1 чи 2 ЄП потрапив вже після 15.09.2022, то в нього з 01.08.2023 можливості не сплачувати ЄП немає. При цьому не важливо, чи він:
— одразу після реєстрації обрав ЄП груп 1 чи 2;
— перейшов на ЄП групи 1 чи 2 із загальної системи;
— перейшов на ЄП групи 1 чи 2 із групи 3 ЄП.
У будь-якому разі, якщо у групі 1 чи 2 ЄП він опинився після 15.09.2022, то можливості несплати в нього починаючи з 01.08.2023 немає. Більше деталей знайдете у статті «Перехід ФОП у групу 1 чи 2: чи треба сплачувати ЄП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 20 (ср. ).
У ФОП, який все ж має можливість не сплачувати ЄП груп 1 та 2, така можливість зберігається:
— до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії / припинено можливість бойових дій / завершено тимчасову окупацію. При цьому орієнтуємось на дати з Переліку № 309 (крайня права графа);
— чи до кінця місяця, в якому ФОП було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження (податкової адреси) на територію, що не відноситься до зазначених вище пільгових територій.
Тим, хто обов’язково має сплачувати ЄП груп 1 та 2, не слід забувати про можливість не сплачувати ЄП за 1 місяць на рік на період відпустки (деталі знайдете у статті «Податкова відпустка ФОП на єдиному податку груп 1 та 2: знову актуальна» // «Податки & бухоблік», 2024, № 42).
На рівні ПКУ можливості несплати ЄП групи 3 не було передбачено раніше і наразі не передбачено. Для групи 3 була можливість працювати на ставці 2 % (спецЄП), але з 01.08.2023 цей податковий режим припинив існування. Тож зараз ФОП на ЄП групи 3 можуть зацікавити хіба що наступні штрафні послаблення:
— з 01.08.2023 і до кінця воєнного стану без самоштрафу та пені можна виправляти заниження податкових зобов’язань з ЄП, як воєнних, так і довоєнних періодів (п. 69.38 підрозд. 10 розд. XX ПКУ);
— якщо податківцями документальна перевірка була здійснена (розпочата / відновлена) після 01.08.2023 і за її результатами здійснили донарахування ЄП, то за умови сплати донарахованого зобов’язання протягом 30 к. дн. з дня, наступного за днем отримання ППР, штрафи, нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується. Відповідна норма встановлена п.п. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.
До речі, аналогічна ситуація із ФОП на загальній системі щодо того ж підприємницького ПДФО та військового збору (ВЗ).
Не так давно постановою КМУ від 12.04.2024 № 425 уряд підкоригував механізм надання додаткових дотацій місцевим бюджетам. У підсумку місцева влада отримала стимул звільняти бізнес у 2024 році від плати за землю, податку на нерухоме майно і ЄП усіх груп на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії згідно з Переліком № 309.
Які з цих податків пільгуватимуть на тій чи іншій території, визначатиме кожен орган місцевого самоврядування самостійно. Харківська міськрада, наприклад, обмежилася пільгами з плати за землю, нерухомого податку і сільгоспЄП групи 4* (більше деталей знайдете у статті «Пільги з місцевих податків для харків’ян: друге дихання» // «Податки & бухоблік», 2024, № 36).
* Рішення Харківської міської ради «Про пільги з місцевих податків» від 30.04.2024 № 564/24.
В інших містах також могли бути прийняті якісь пільгові рішення. Тож
ФОП не зайвим буде подивитись ще свої (згідно з податковою адресою ФОП) рішення органів місцевого самоврядування — можливо, там будуть якісь додаткові пільги
Такі ФОП, як і всі інші ФОП, мають можливість без будь-яких умов не сплачувати ЄСВ за себе (див. вище). Також за умови подання податківцям в 10-денний строк після демобілізації встановленого пакета документів (п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ):
— ФОП на ЄП має право не подавати ЄП-декларації і не сплачувати ЄП за період мобілізації;
— ФОП на загальній системі має право не подавати декларації про майновий стан і доходи і не сплачувати ПДФО та ВЗ зі своїх підприємницьких доходів за період мобілізації.
Більше деталей щодо цього знайдете у статті «Демобілізований ФОП: що платити, як звітувати?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 14. Про згоду податківців із цими висновками щодо платників ЄП групи 3 читайте у статті «Демобілізований ФОП групи 3: податківці підтверджують ЄП-звільнення» // «Податки & бухоблік», 2024, № 26.
Окрім названих вище податків, ФОП можуть скористатися воєнними звільненнями щодо того ж екоподатку, плати за землю, податку на нерухомість.
Щодо екоподатку подробиці знайдете у статтях «Звітність з екоподатку за І квартал 2023 року: враховуємо воєнне звільнення» // «Податки & бухоблік», 2023, № 32, «Як уточнити екоподаток у зв’язку з воєнним звільненням» // «Податки & бухоблік», 2023, № 98. Щодо плати за землю, податку на нерухомість дивіться окремі статті цього номера.