01.07.2024

Воєнні пільги для ФОП: ЄСВ, ЄП тощо

Податкове / ЄСВ-законодавство постійно трансформується. Особливо під час війни. Яким є сучасний стан речей щодо воєнних послаблень для ФОП, зараз з’ясуємо.

Загалом логіка вже давно така, що воєнні послаблення поступово згортаються. Їх стає все менше. Законодавство стає більш жорстким. Яскравий приклад — згортання минулого року спецЄП 2 %, відновлення обов’язкової сплати єдиного податку (ЄП) груп 1 та 2 за деякими винятками тощо. Тож проінвентаризуємо основні воєнні послаблення, що залишились для ФОП на сьогоднішній день.

ЄСВ за себе

Це, можна сказати, — острівець стабільності. Адже на сьогодні

повною мірою продовжує діяти воєнна можливість не сплачувати ЄСВ за себе

Як і раніше, вона стосується всіх ФОП, незалежно від системи оподаткування, наявності / відсутності найманих працівників, наявності / відсутності діяльності / доходу, місцезнаходження податкової адреси ФОП тощо (п. 919 розд. VIII Закону № 2464*).

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Тобто будь-який ФОП, який не має бажання сплачувати ЄСВ за себе, може його не сплачувати. Така можливість згідно з діючими правилами буде діяти до припинення або скасування воєнного стану + 12 місяців потому (п. 919 розд. VIII Закону № 2464).

Причому подання якихось спеціальних заяв податківцям Законом № 2464 не вимагається. Прийняв рішення не сплачувати ЄСВ за себе — не платиш (тобто не нараховуєш, не обчислюєш та не сплачуєш ЄСВ за себе). Вирішив все ж сплачувати — платиш (тобто нараховуєш, обчислюєш та сплачуєш ЄСВ за себе). Але важливо розуміти, що якщо вже вирішив платити — то не абияк (типу, скільки заманеться та коли заманеться), а за стандартними правилами. Бо якщо заплатити, наприклад, менше ніж 22 % від мінзарплати на місяць, то можна навіть і врожай штрафів зібрати (більше деталей знайдете в статті «Надумав ФОП сплачувати ЄСВ «за себе» під час війни: а як?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 100).

Нагадаємо, що

темною стороною такої несплати є те, що місяці, за які не сплачено ЄСВ за себе, не зараховуються до стажу ФОП: ані для пенсії, ані для соцвиплат

З приводу того, чи може той, хто вже сплатив ЄСВ, пізніше передумати та повернути сплачений ЄСВ, читайте у статті «ФОП сплатив ЄСВ за себе: чи є шанс його повернути?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 27.

Щодо заповнення звітності тими, хто скористався можливістю несплати, див., зокрема, статтю «ФОП не сплачував ЄСВ «за себе» — ЄСВ-додаток з декларацією за 2023 рік подавати не треба» // «Податки & бухоблік», 2024, № 6.

ЄП груп 1 та 2

Згідно з ПКУ з 01.08.2023 (починаючи зі сплати за серпень 2023) можливість несплати ЄП залишилась тільки для ФОП групи 1 чи 2 за умови виконання таких вимог (п. 11 підрозд. 8 розд. XX ПКУ):

Які ФОП?

За які періоди можуть не сплачувати?

«податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації»

«за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію»

«Норми цього пункту не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження фізичної особи — підприємця на іншу, ніж зазначена в абзаці першому цього пункту, територію України»

Причому слід звернути увагу, що мова не про територію, де ФОП здійснює діяльність, а саме про податкову адресу ФОП. А що таке податкова адреса ФОП? Це місцезнаходження (адреса місця проживання) ФОП, зазначена в ЄДР* (цікаві деталі щодо цього знайдете у статті «Якщо ФОП зареєструвався не там, де прописаний: що кажуть податківці?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 50).

* Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Так от, з урахуванням останніх роз’яснень податківців (див., зокрема, статтю «Перехід ФОП у групу 1 чи 2: чи треба сплачувати ЄП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 20), не сплачувати ЄП починаючи з 01.08.2023 мають право лише ті ФОП груп 1 та 2, щодо яких одночасно (!) виконуються такі вимоги:

— згідно з ЄДР місцезнаходженням ФОП (тобто податковою адресою) є територія, яка згідно з Переліком № 309* має статус території можливих бойових дій / території активних бойових дій / території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси / тимчасово окупованих територій.

Щодо території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, деталі знайдете у статті «Право на несплату ЄП груп 1 та 2: конкретика щодо пільгових територій» // «Податки & бухоблік», 2024, № 38;

* Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309.

— ФОП встиг отримати статус платника ЄП групи 1 чи 2 на відповідній території на момент, коли згідно з Переліком № 309 на цій території почалися бойові дії / можливість бойових дій чи тимчасова окупація.

Якщо ці умови не виконуються (чи то території немає в Переліку № 309, чи то ФОП пізно отримав статус платника ЄП групи 1 чи 2 на пільговій території тощо), то можливості несплати ЄП починаючи з 01.08.2023 немає. Тобто ФОП має обов’язково сплачувати ЄП та показувати суми авансових внесків з ЄП в ЄП-декларації.

Проілюструємо на прикладі м. Харків, по якому у Переліку № 309 маємо таку ситуацію.

1. Території можливих бойових дій

Код

Найменування

Дата виникнення

можливості

бойових дій

Дата припинення

можливості

бойових дій*

UA63120270000028556

Харківська міська територіальна громада

15.09.2022

2. Території активних бойових дій

Код

Найменування

Дата початку

бойових дій

Дата завершення

бойових дій*

UA63120270000028556

Харківська міська територіальна громада

24.02.2022

15.09.2022

Так от, з урахуванням позиції податківців виходить, що якщо ФОП з податковою адресою у м. Харків до групи 1 чи 2 ЄП потрапив вже після 15.09.2022, то в нього з 01.08.2023 можливості не сплачувати ЄП немає. При цьому не важливо, чи він:

— одразу після реєстрації обрав ЄП груп 1 чи 2;

— перейшов на ЄП групи 1 чи 2 із загальної системи;

— перейшов на ЄП групи 1 чи 2 із групи 3 ЄП.

У будь-якому разі, якщо у групі 1 чи 2 ЄП він опинився після 15.09.2022, то можливості несплати в нього починаючи з 01.08.2023 немає. Більше деталей знайдете у статті «Перехід ФОП у групу 1 чи 2: чи треба сплачувати ЄП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 20 (ср. ).

У ФОП, який все ж має можливість не сплачувати ЄП груп 1 та 2, така можливість зберігається:

— до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії / припинено можливість бойових дій / завершено тимчасову окупацію. При цьому орієнтуємось на дати з Переліку № 309 (крайня права графа);

— чи до кінця місяця, в якому ФОП було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження (податкової адреси) на територію, що не відноситься до зазначених вище пільгових територій.

Тим, хто обов’язково має сплачувати ЄП груп 1 та 2, не слід забувати про можливість не сплачувати ЄП за 1 місяць на рік на період відпустки (деталі знайдете у статті «Податкова відпустка ФОП на єдиному податку груп 1 та 2: знову актуальна» // «Податки & бухоблік», 2024, № 42).

А що для ЄП групи 3?

На рівні ПКУ можливості несплати ЄП групи 3 не було передбачено раніше і наразі не передбачено. Для групи 3 була можливість працювати на ставці 2 % (спецЄП), але з 01.08.2023 цей податковий режим припинив існування. Тож зараз ФОП на ЄП групи 3 можуть зацікавити хіба що наступні штрафні послаблення:

— з 01.08.2023 і до кінця воєнного стану без самоштрафу та пені можна виправляти заниження податкових зобов’язань з ЄП, як воєнних, так і довоєнних періодів (п. 69.38 підрозд. 10 розд. XX ПКУ);

— якщо податківцями документальна перевірка була здійснена (розпочата / відновлена) після 01.08.2023 і за її результатами здійснили донарахування ЄП, то за умови сплати донарахованого зобов’язання протягом 30 к. дн. з дня, наступного за днем отримання ППР, штрафи, нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується. Відповідна норма встановлена п.п. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

До речі, аналогічна ситуація із ФОП на загальній системі щодо того ж підприємницького ПДФО та військового збору (ВЗ).

Нюанси з місцевими рішеннями

Не так давно постановою КМУ від 12.04.2024 № 425 уряд підкоригував механізм надання додаткових дотацій місцевим бюджетам. У підсумку місцева влада отримала стимул звільняти бізнес у 2024 році від плати за землю, податку на нерухоме майно і ЄП усіх груп на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії згідно з Переліком № 309.

Які з цих податків пільгуватимуть на тій чи іншій території, визначатиме кожен орган місцевого самоврядування самостійно. Харківська міськрада, наприклад, обмежилася пільгами з плати за землю, нерухомого податку і сільгоспЄП групи 4* (більше деталей знайдете у статті «Пільги з місцевих податків для харків’ян: друге дихання» // «Податки & бухоблік», 2024, № 36).

* Рішення Харківської міської ради «Про пільги з місцевих податків» від 30.04.2024 № 564/24.

В інших містах також могли бути прийняті якісь пільгові рішення. Тож

ФОП не зайвим буде подивитись ще свої (згідно з податковою адресою ФОП) рішення органів місцевого самоврядування — можливо, там будуть якісь додаткові пільги

Мобілізовані / демобілізовані ФОП

Такі ФОП, як і всі інші ФОП, мають можливість без будь-яких умов не сплачувати ЄСВ за себе (див. вище). Також за умови подання податківцям в 10-денний строк після демобілізації встановленого пакета документів (п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ):

— ФОП на ЄП має право не подавати ЄП-декларації і не сплачувати ЄП за період мобілізації;

— ФОП на загальній системі має право не подавати декларації про майновий стан і доходи і не сплачувати ПДФО та ВЗ зі своїх підприємницьких доходів за період мобілізації.

Більше деталей щодо цього знайдете у статті «Демобілізований ФОП: що платити, як звітувати?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 14. Про згоду податківців із цими висновками щодо платників ЄП групи 3 читайте у статті «Демобілізований ФОП групи 3: податківці підтверджують ЄП-звільнення» // «Податки & бухоблік», 2024, № 26.

Інші податки, обов’язкові платежі

Окрім названих вище податків, ФОП можуть скористатися воєнними звільненнями щодо того ж екоподатку, плати за землю, податку на нерухомість.

Щодо екоподатку подробиці знайдете у статтях «Звітність з екоподатку за І квартал 2023 року: враховуємо воєнне звільнення» // «Податки & бухоблік», 2023, № 32, «Як уточнити екоподаток у зв’язку з воєнним звільненням» // «Податки & бухоблік», 2023, № 98. Щодо плати за землю, податку на нерухомість дивіться окремі статті цього номера.

Висновки

  • Для всіх ФОП повною мірою продовжує діяти воєнна можливість не сплачувати ЄСВ за себе.
  • З 01.08.2023 (починаючи зі сплати за серпень 2023) можливість несплати ЄП групи 1 чи 2 залишилась тільки для певних ФОП.
  • Місцева влада отримала стимул звільняти бізнес у 2024 році від плати за землю, податку на нерухоме майно і ЄП всіх груп на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії згідно з Переліком № 309. Тож ФОП не зайвим буде подивитись ще свої (згідно з податковою адресою ФОП) рішення органів місцевого самоврядування — можливо, там будуть прописані якісь додаткові пільги.
  • Мобілізовані ФОП мають можливість не сплачувати за період мобілізації ЄП, ПДФО та ВЗ зі своїх підприємницьких доходів та не подавати відповідну звітність. Але для цього необхідно встигнути в 10-денний строк після демобілізації подати податківцям необхідні документи.
  • Є також певні пільги щодо екоподатку, плати за землю, податку на нерухомість.